Pięcioosobowy Ford C-MAX oraz pięcio- lub siedmioosoby Grand C-MAX oferują wyższy komfort podróżowania. Odznaczają się eleganckim nadwoziem, mają pieczołowicie wykończone wnętrze i przemyślane rozwiązania transportowe. Ich zaletą są oszczędne i ekologiczne silniki. Testerzy chwalą te modele za wyjątkowe właściwości jezdne i zaawansowanie różnorodnych technologii.
FORD C-MAX
Ma funkcjonalne wnętrze. W ofercie znalazły się na przykład drzwi bagażnika otwierane i zamykane elektrycznie i bezdotykowo, bez potrzeby używania rąk. Aby aktywować system otwierania, wystarczy jedynie wykonać odpowiedni ruch stopą pod tylnym zderzakiem.
FORD GRAND C-MAX
Posiada przestronne i praktyczne wnętrze. Funkcjonalny układ foteli, który zapewnia komfortowe warunki podróżowania dla każdego z pasażerów w drugim lub trzecim rzędzie siedzeń oraz swobodny dostęp do tylnych siedzeń. Wśród wielu innowacyjnych technologii GRAND C-MAX posiada system wspomagający parkowanie, który pomaga w wyszukaniu miejsca do parkowania, robiąc to praktycznie za kierowcę automatycznie.
Porównanie wersji
Mniejszy C-Max daje więcej przyjemności z prowadzenia. Większy Grand C-Max z kolei przewyższa swojego „brata” względem funkcjonalności i rozmiarów. W dodatku, jest przeznaczony aż dla siedmiu pasażerów. Obecna generacja dawnego Forda FOCUSA jest już zupełnie inną bajką.
Wygląd to kontynuacja dotychczasowej drogi Kinetic Design. Przody są identyczne. Jest zauważalnych kilka nawiązań do nowego Mondeo, czy Fiesty. Wielki odwrócony trapez w dolnej części zderzaka, mały grill z przodu auta oraz światła i kształt nadkoli. Jest dynamicznie i atrakcyjnie.
Co się tyczy tyłów samochodów i C-MAX i Grand C-MAX projektanci zupełnie inaczej zaprojektowali obie wersje. C-Max ma wszystko proporcjonalnie, ładnie i ciekawie zaprojektowane. Swoiste obłości nawiązują do przodu auta. Natomiast coś stało się z większym Grand C-Max’em. Otóż w tym przypadku tył zupełnie nie koresponduje z przodem. W „Grandzie” kształty są bardziej ostre, jest więcej kantów i w efekcie końcowym zabrakło harmonii w ogólnym ujęciu.
Samochody często kupuje się oczami. W tej średniej klasie oprócz optyki, bardzo istotna jest też funkcjonalna strona. W tym właśnie Grand C-Max jest lepszy. Jest dłuższy, zmieszczą się w nim dwie osoby więcej oraz więcej bagaży niż w porównaniu do wersji wersji 5-osobowej. W stosunku do C-Max’a, Grand posiada o 140 mm większy rozstaw osi. To dosyć dużo. Jest o 58 mm wyższy, co z kolei przekłada się na ilość miejsca nad głową, głównie z tyłu. 7-osobowe wnętrze w układzie 2+3+2. Grand ma ponadto dodatkowo odsuwane tylne drzwi. Trzeba dodać, że jak podają badania, ogólnie rynek 7-osobowych modeli rośnie w kosmicznym tempie.
Grand C-Max ma jeden mankament. Trudno jest się przedostać do foteli położonych na końcu auta, praktycznie w bagażniku. Najlepiej jest złożyć jeden ze środkowych foteli i przedostać się dalej. Dodatkowe fotele najlepiej sprawdzają się dla dzieci albo osób wyjątkowo wygimnastykowanych. Przestrzeni jest tam bardzo mało, zarówno na nogi, jak nad głową. Jednak przewiezienie w kompakcie 7 osób musi mieć swoje dobre i gorsze strony. Przy 7-osobowej konfiguracji zajętych miejsc ilość miejsca w kufrze to tylko 56 litrów.
Zarówno w C-MAXie jak i Grand C-MAXie znajdują się wygodne fotele. Drugi rząd w tych samochodach zapewni komfort siedzenia także wyższym osobom.
Przez lata Ford słynął ze świetnego prowadzenia. C-Max i Grand C-Max na drodze spisują się, jak na swój segment, wyjątkowo dobrze. Wyczuwalna jest czasem podsterowność, ale w bardzo bezpiecznym zakresie.
Ford postanowił zastosować w aucie C-Max sporo nowinek technologicznych, zobacz je na http://www.ford.pl/Samochody_osobowe/C-MAX. Jest system BLIS, który poinformuje o martwym polu w obu lusterkach. Bezkluczykowe otwieranie drzwi i rozruch silnika oraz elektrycznie otwierana klapa bagażnika. W aucie zamontowano system asystenta ruszania pod wzniesienie, a także częściowo automatyczny system wspierający parkowanie równoległe.
Mniejsza wersja przypadnie do gustu bardziej dynamicznie jeżdżącym, z kolei Grand C-Max spodoba się tym o większych rodzinach.
Podsumowując, kompaktowy minivan C-MAX w ofercie Forda jest produkowany praktycznie od 2003 roku. Uzupełnił gamę rodzinnych aut Forda, jakiej początkiem był mały model Fusion a końcem się duży MPV, Galaxy. Pierwotnie model ten był jedynie wariantem Forda Focusa. Płyta podłogowa była w nim taka sama, a stylistyka Focusa C-Max była zapowiedzią zmiany wyglądu też samego Focusa. C-Max funkcjonuje jako model niezależny od 2007 roku. W 2010 miała premierę jego druga generacja. Od 2011 cieszyć się mogą nowym modelem C-Maxa także Amerykanie.
Artykuł Sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze