Od tego czasu odbyliśmy szereg spotkań. Wysłaliśmy także pisma do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Jakiś czas temu dostaliśmy informacje, że w tunelu na dworcu zostaną zamontowane dodatkowe kamery, a także zostanie wykonany mural, gdyż przedstawiciele ZDMiK są po rozmowach z artystą, który ma to wykonać. Zamontowanie kamer to krok w dobrym kierunku. Jednakże sprawa muralu ucichła. W zamian tego zamalowano ściany, które zostały ponownie pomalowane bazgrołami. Samo pomalowanie ścian także pozostawiało wiele do życzenia. Nie zostało ono wykonane należycie starannie, gdyż było widać prawie wszystko co znajdowało się pod farbą. Takie postępowanie, to ewidentne marnowanie pieniędzy miasta.
Według naszych wyliczeń, w ciągu ostatniego roku, tunel był malowany przynajmniej 2 razy (koszt ok 20 tys zł), powstał tu posterunek straży miejskiej (koszt ok 4 tys zł miesięcznie), zamontowano kamery (koszt ok 100 tys zł). Razem to daje ok 170 tys, czyli ok 500 zl dziennie, zmarnowanych pieniędzy wszystkich bydgoszczan, które można by przeznaczyć np. na remont chodników i parków.
Mając powyższe na uwadze, proponujemy, aby w tym miejscu wykonać mural z portretami bydgoskich sportowców. Byłoby to z jednej strony, a może przede wszystkim miejsce uhonorowania zawodników, a także znacznie podniosłoby walory estetyczne Dworca Bydgoszcz Leśna. Chcielibyśmy zaznaczyć, że stacja Bydgoszcz Leśna, to pierwsza stacja kolejowa w pobliżu stadionu Zawiszy, miejsca z całą pewnością traktowanego jako serce bydgoskiego sportu. Ponadto, prawdopodobne jest, że z racji szacunku dla zacnych obywateli naszego miasta, wizerunki ich byłyby szanowane, a nie notorycznie niszczone. Koszt wykonania muralu, uzależniony jest od techniki, formy oraz rozmiaru. Według uzyskanych przez nas informacji jest to kwota ok. 130-180zł za m².
Poniżej przedstawiamy sylwetki wybranych sportowców, których wizerunki mogłyby się znajdować na ścianach tunelu.
Teresa Barbara Ciepły – Zawisza Bydgoszcz, lekkoatletka, zdobywczyni 3 medali olimpijskich, dwukrotna mistrzyni Europy, honorowy obywatel miasta Bydgoszczy.
Tomasz Gollob – Polonia Bydgoszcz, polski żużlowiec, w latach 1995–2013 uczestnik cyklu Grand Prix IMŚ na żużlu. Jeden z najbardziej utytułowanych żużlowców w historii zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. 7-krotny mistrz świata na żużlu.
Michał Winiarski – Chemik Bydgoszcz, polski siatkarz, grający na pozycji przyjmującego, reprezentant Polski. Wraz z reprezentacją Polski, wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata 2014. W swoim dorobku posiada także kilkadziesiąt medali klubowych mistrzostw Polski czy Włoch.
Zbigniew Boniek – Zawisza Bydgoszcz, polski piłkarz, trener, działacz sportowy i biznesmen. Były selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej. Uczestnik 3. turniejów finałowych mistrzostw świata, zdobywca trzeciego miejsca z reprezentacją Polski na mistrzostwach w Hiszpanii. Klubowy mistrz Polski z Widzewem Łódź i Włoch z Juventusem Turyn.
Zdzisław Ludwik Krzyszkowiak – Zawisza Bydgoszcz, lekkoatleta polski, biegacz długodystansowy, mistrz olimpijski, mistrz Europy, rekordzista świata.
Jerzy Adamski – Brda, Start i Astoria, bokser polski, medalista olimpijski, mistrz Europy. Wystąpił 19 razy w reprezentacji Polski, odnosząc 15 zwycięstw, 1 remis i 3 porażki. Stoczył 270 walk, 237 wygrał, 10 zremisował i 23 przegrał.
Jerzy Braun - wioślarz BTW i WTW, czterokrotny uczestnik mistrzostw Europy, srebrny i brązowy medalista olimpijski z Los Angeles (1932).
Marek Leśniewski – Romet Romet Bydgoszcz, kolarz szosowy, sześciokrotny mistrz Polski, dwukrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, zwycięzca Tour de Pologne, selekcjoner polskiej kadry szosowej młodzieżowców i juniorów, trener.
Paweł Wojciechowski – Zawisza Bydgoszcz, lekkoatleta specjalizujący się w skoku o tyczce. Zawodnik jest mistrzem świata seniorów z roku 2011 oraz medalistą juniorskich mistrzostw świata i młodzieżowym mistrzem Europy.
Beata Mikołajczyk– UKS Kopernik Bydgoszcz, kajakarka, srebrna medalistka olimpijska z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, brązowa medalistka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro , mistrzyni świata, mistrzyni Europy, młodzieżowa mistrzyni Europy, wicemistrzyni świata juniorek, brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorek i wielokrotna mistrzyni Polski.
Jan Wróblewski: Dwukrotny szybowcowy mistrz świata z South Cerney w Wielkiej Brytani w 1965r. i z Vršac w Jugosławii w 1972r. Szybowcowy wicemistrz świata z Marfy w Stanach Zjednoczonych w 1970r. Szybowcowy wicemistrz Związku Radzieckiego w 1966r. Szybowcowy mistrz Polski w 1963r i dwukrotny II wicemistrz Polski w 1964r. i 1967r. Zwycięzca Całorocznych Zawodów Szybowcowych im. Ryszarda Bitnera w 1964r. Przelotem docel powrót na odległość 678km (Leszno, Olsztyn, Leszno) na szybowcu Foka 4 dnia 28 lipca 1963 roku ustanowił szybowcowy rekord świata.
Alicja Iwona Pęczak-Graczyk − pływaczka, pływająca we wszystkich stylach, jest posiadaczką ponad 300 medali z imprez krajowych i zagranicznych, jest 82 - krotną mistrzynią Polski seniorek, 14 razy zdobywała medale mistrzostw Europy. Jest także olimpijką z Barcelony, Atlanty i Sydney.
Napisz komentarz
Komentarze