W tym roku głosowała rekordowa liczba mieszkańców. Na tak duże zainteresowanie Bydgoskim Budżetem Obywatelskim wpłynęły między innymi aktywne promowanie projektów przez osoby zgłaszające oraz duża liczba warsztatów i spotkań z mieszkańcami. Do głosowania zachęcała też zwiększona do blisko 10 mln złotych pula środków na osiedlowe projekty.
W ramach BBO zgłoszonych zostało ponad 500 projektów. Pod głosowanie trafiły 274 zadania. Do realizacji przewidziane są co najmniej 33 projekty. Po skorygowaniu zakresu jeszcze kilkunastu zadań powstaną szanse na ich wykonanie także w 2018 roku.
Najwięcej głosów oddali mieszkańcy osiedli Szwederowo (ponad 6 tysięcy), Nowy Fordon (blisko 5,7 tysięcy ) i Leśne (ponad 3 tysiące). Najwięcej głosów otrzymały przede wszystkim zadania związane z infrastrukturą drogową oraz rekreacją. Na parking przy ul. Goszczyńskiego zagłosowało 1 418 mieszkańców Szwederowa. W Starym Fordonie budowa ul. Celnej otrzymała 1 124 głosy. Ponad tysiąc bydgoszczan zagłosowało na budowę sceny przy MDK nr 2 przy ul. Leszczyńskiego.
Poza tym do realizacji w oparciu o BBO trafi kilkanaście zadań związanych między innymi z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Są to między innymi nowe siłownie plenerowe, place zabaw, miasteczko rowerowe w Nowym Fordonie, tor do jazdy na rolkach na Glinkach, ogród społecznościowy na Błoniu czy ścieżka zdrowia na Terenach Nadwiślańskich. Bardzo często bydgoszczanie wskazywali jako priorytet budowę dodatkowych miejsc parkingowych. Na tego typu zadania głosowali między innymi mieszkańcy osiedli Czyżkówko, Leśne, Nowego Fordonu, Szwederowa, Kapuścisk i Łęgowa. W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski przebudowane maja być również ulice Hoża na Wilczaku, Celna w Starym Fordonie i Gersona na Górzyskowie.
Nad Kanałem Bydgoskim na Miedzyniu lepiej zostanie zagospodarowany bulwar wzdłuż ul. Spacerowej a na Flisach na drugim brzegu zacznie się budowa ścieżki rowerowej. Liczną grupę zadań stanowią też projekty związane z budową lub remontami chodników m.in. wzdłuż ul. Mazowieckiej, Smoleńskiej, w parku przy ul. Wielorybiej, Waryńskiego, Gałczyńskiego, Krakowskiej.
Na Wyżynach ze względu na dużą liczbę głosów, które budzą poważne wątpliwości (wielokrotne głosowanie z jednego numeru IP co kilkadziesiąt sekund, wykorzystywanie danych osób zmarłych) wyniki głosowania ogłoszone będą w terminie późniejszym. Po dodatkowej weryfikacji dotyczącej dwóch projektów o wykrytych nieprawidłowościach zawiadomione zostaną odpowiednie organy, które podejmą dalsze czynności.
Ważne liczby:
- 42 425 oddanych głosów
- 24 499 głosów elektronicznych
- 17 926 papierowych kart do głosowania
- blisko 10 mln zł zagwarantowane na BBO w 2018 roku
- co najmniej 33 projekty do realizacji
Dowiedz się więcej:
- Protokół z wynikami głosowania dostępny jest TUTAJ
- Więcej informacji o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim znajduje się na stronie jest na www.bdgbo.pl
Napisz komentarz
Komentarze