Czasopisma społeczno-kulturalne i literacko-artystyczne to nie tylko wypełniane co jakiś czas nową treścią działy prozy, poezji, esejów, recenzji, wywiadów i sprawozdań z ważnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. To także obieg podobnych lub zbliżonych do siebie myśli i idei, które pojawiły się w tym samym czasie w umysłach twórców z różnych krańców Polski. Kwartalniki, półroczniki, nieregularniki poświęcone szeroko rozumianej kulturze i różnym dziedzinom sztuki. Z Bydgoszczy, Gdyni, Poznania, Krakowa, Łodzi, Warszawy, Mikołowa, Brzegu i nie tylko. Papierowe i sieciowe. Kto je czyta, dla kogo powstają, kto je tworzy? Dlaczego tak ważne jest, żeby były nie tylko mądre, ale i ładne? Czy można już mówić o pewnym środowisku ich twórców – powstałym ponad granicami polskich województw? Co nas, twórców czasopism, łączy, a co dzieli? Jak istotna jest dla nas lokalność?
- Na te i inne pytania będziemy próbowali odpowiedzieć podczas Kulturopisu. Pochylimy się nad sytuacją czasopism społeczno-kulturalnych i artystyczno-literackich i ocenimy kondycję tych wydawnictw w Polsce. Przeprowadzimy remanent nowych trendów i kierunków. Ocenimy aktualną moc opiniotwórczą czasopism i spytamy, do czego nam twórczy design. Razem z zaproszonymi redakcjami będziemy rozmawiać także o kulturze stanu najnowszego. Chcemy się spotkać, chcemy się poznać, chcemy porozmawiać. Uważamy, że głos małych, średnich i dużych czasopism społeczno-kulturalnych oraz literacko-artystycznych jest ważny i w sposób istotny może przyczyniać się do budowania w Polsce społeczeństwa obywatelskiego. - Opisują organizatorzy.
PROGRAM:
28 listopada (wtorek) / godz. 18.00 / wypożyczalnia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy (Stary Rynek 22–24):
Otwarcie wystawy malarstwa Małgorzaty Suszczyńskiej, zatytułowanej "Ona – Ja – Czas przemiany". Ekspozycja obrazuje kobiecy sposób wyrażania uczuć, emocji, fantazji i przemian.
29 listopada (środa) / godz. 18.30 / kawiarnia Szpulka MCK:
Otwarta debata dotycząca czasopiśmiennictwa w obszarze kultury z udziałem redakcji pism: "Bliza", "Wakat", "Miasteczko Poznań", "Arterie", "Nowy Bregart", "Afront", "Ha!art", "Fabularie".
Prowadzenie: Agata Chmielecka, Filip Fierek.
Debacie towarzyszyć będzie wystawa pism niezależnych ze zbiorów Jerzego Brukwickiego, zatytułowana: "Zrobiły swoje – podziemne czasopisma kulturalne w latach 80.".
30 listopada (czwartek) / godz. 11.30–13.00 / Akademicka Przestrzeń Kulturalna Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy (ul. Królowej Jadwigi 14):
Forum dyskusyjne z udziałem zaproszonych redakcji i studentów Katedry Przemysłów Kreatywnych WSG.
Prowadzenie: dr Natalia Mrozkowiak.
30 listopada (czwartek) / godz. 11.00–13.00 / Filia nr 5 (ul. Pomorska 80–86) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy:
"Prasa codzienna może być niecodzienna" – literacko-plastyczne warsztaty dla dzieci – kolaż gazetowy.
Prowadzenie: Anna Wilczyńska-Kubiak, Marcin Karnowski.
30 listopada (czwartek) / godz. 14.00–15.30 / kawiarnia Szpulka MCK:
Lunch kulturalny z udziałem zaproszonych redakcji czasopism i przedstawicieli mediów.
30 listopada (czwartek) / godz. 17.30 / Skrzynka na bajki (ul. Gdańska 22 – w podwórzu):
"Fabulaski" – warsztaty dziennikarskie dla dzieci (od 9 lat), na których poznamy podstawowe tajniki pracy dziennikarskiej i dowiemy się, dlaczego nie każde czasopismo to gazeta.
Prowadzenie: Agata Kozicka ("Gazeta Pomorska").
WSTĘP WOLNY!
Wszystkie wydarzenia w ramach Kulturopisu mają charakter otwarty.
ORGANIZATORZY:
Bydgoska Fundacja Wolnej Myśli, kwartalnik "Fabularie", Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Napisz komentarz
Komentarze