Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Kujawsko-pomorskie stawia na kulturę

Jak podaje Urząd Marszałkowski na obszar kulturalny wydawane jest blisko 3,5 procenta wszystkich wydatków budżetowych.
Kujawsko-pomorskie stawia na kulturę

Autor: RB archiwum

Jest to łącznie blisko 7 miliardów złotych. Tyle na kulturę i ochronę dziedzictwa wydają rocznie polskie samorządy terytorialne wszystkich szczebli, wydatki województw to 20 procent tej sumy. Kujawsko-Pomorskie rozdysponowuje w ten sposób prawie 330 milionów, mamy drugie największe nakłady na utrzymanie bibliotek i trzecie miejsce pod względem liczby lokalnych punktów bibliotecznych.

Same tylko marszałkowskie instytucje kulturalne - opera i filharmonia, dwa teatry, ośrodek chopinowski, Pałac Lubostroń, dwie książnice, trzy instytucje muzealne, dwa centra animacji kultury, dwie galerie sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu (na zasadzie współprowadzenia) – pochłaniają rocznie 66 mln złotych (w ostatnich ośmiu latach wzrost o 40 proc.). - Jeśli uwzględnić także pieniądze na inwestycje, ich finansowanie pochłania niemal co dziesiątą budżetową złotówkę - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Biblioteki

W Polsce działa blisko 10 tysięcy publicznych placówek bibliotecznych, więcej niż połowa z nich to filie i punkty biblioteczne. Liczba tych pierwszych stale maleje, tych drugich, powstających z reguły w miejscach odległych od centrów kulturalnych, nieznacznie rośnie. Ze 130 takimi instytucjami jesteśmy na trzecim miejscu w kraju.

Lokujemy się na drugim miejscu jeśli chodzi o nakłady na utrzymanie bibliotek wojewódzkich - blisko 14 milionów złotych kosztowało nas w 2014 roku funkcjonowanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy i toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wyższe nakłady odnotowało tylko województwo śląskie. Jako jedyny samorząd wojewódzki w kraju posiadamy dwie tego rodzaju placówki, obie funkcjonują w dobrych, europejskich warunkach.

Największym naszym przedsięwzięciem inwestycyjnym ostatnich lat w dziedzinie kultury był zakończony w roku 2015, połączony z zakupami wyposażenia, kompleksowy remont modernizacyjny Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, w ramach którego zamontowano m. in. system wentylacyjno-klimatyzacyjny, szczególnie tu potrzebny ze względu na przechowywane cenne starodruki, oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe. Kosztował ponad 9 milionów złotych.

Do wartej ponad 13,5 miliona złotych modernizacji, której towarzyszyć będą między innymi duże zakupy instrumentów dla operowej orkiestry, przygotowuje się Opera Nova. Inwestycje zostaną przeprowadzone dzięki będącym w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkom Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wkład własny pokrywa samorząd województwa.

Jeszcze poważniejsza, połączona z rozbudową modernizacja czeka Filharmonię Pomorska, ale tu planowanie inwestycji jest na znacznie bardziej wstępnym etapie. Obecnie przygotowywany jest programu funkcjonalno-użytkowy, który będzie podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego. O środki, także z POIiŚ-u, na pierwszy etap przedsięwzięcia aplikujemy do MKIDN. Na wyasygnowanie wkładu własnego jesteśmy gotowi jeszcze w tym roku.

Muzea i ośrodki kultury

Mamy w kraju 4 tysiące centrów, domów i ośrodków kultury oraz klubów i świetlic. Ponad 60 procent z nich działa na wsi, zdecydowanie wiejski charakter mają przede wszystkim świetlice (ponad 90 proc.). 60 proc. to właściwe raczej dla ośrodków miejskich centra animacji kultury, takie jak nasze Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Bydgoskie wojewódzkie Centrum Kultury było w minionej ośmiolatce jednym z największych (wartość 5 mln złotych) beneficjentów marszałkowskich nakładów inwestycyjnych w dziedzinie kultury.

Ogólna liczba polskich muzeów to sporo ponad 900, 80 proc. z nich to instytucje prowadzone przez państwo lub samorządy, 80 proc. tych ostatnich prowadzą samorządy. W ubiegłym roku odwiedziła je 33-milionowa publiczność (wzrost rok do roku o prawie 10 proc.) i nie jest to głównie zasługa wycieczek szkolnych (mniej niż 17 proc. zwiedzających). W Kujawsko-Pomorskiem mamy 29 publicznych placówek muzealnych i 9 prowadzonych przez podmioty prywatne. Z ich oferty ekspozycyjnej skorzystało w ubiegłym roku ponad milion osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 24 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama