Efektywne zarządzanie żywnością
Na właściwe gospodarowanie nadwyżkami żywności zwracają uwagę nie tylko aktywiści i ekolodzy, ale coraz częściej też sieci handlowe oraz producenci, którzy podejmują szereg działań mających na celu minimalizację strat dobrego jedzenia. Firmy coraz lepiej planują bieżące zapotrzebowanie i zapasy, a nadwyżki niesprzedanych produktów, zamiast wyrzucać, przekazują organizacjom społecznym, statutowo zajmującym się wsparciem osób będących w potrzebie. Przykładem jest KFC, która jako pierwsza marka restauracyjna w kraju wprowadziła program przekazywania żywności na dużą skalę.
W restauracjach, które kładą nacisk na jakość połączoną ze sprawną obsługą, dążenie do perfekcji często prowadzi do powstawania nadwyżek. Z uwagi na tempo rozwoju naszego biznesu podeszliśmy do tego problemu systemowo. Opracowaliśmy program przekazywania żywności organizacjom społecznym, dzięki któremu nie tylko nie marnujemy dobrego jedzenia, ale również wspieramy najbardziej potrzebujących” – mówi Olgierd Danielewicz, Prezydent Marki KFC w AmRest, spółce będącej operatorem tej sieci w Europie Centralnej. „Skala naszego zaangażowania systematycznie rośnie. Już ponad 190 restauracji uczestniczy w programie, co stanowi 90% wszystkich lokali w Polsce. – Dodaje.
Przekazują, nie marnują
KFC Polska przekazuje nadwyżki żywnościowe wielu organizacjom społecznym. Tylko we wrześniu tego roku KFC przekazało 1,8 ton żywności organizacjom społecznym w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich znajduje się Chrześcijańska Misja Betezda z Bydgoszczy.
Działamy od 14 lat. Codziennie rano dokarmiamy około 100 osób. Przeważnie są to osoby bezdomne, uzależnione, samotne. Jesienią i zimą jest ich więcej. Podajemy gorące posiłki każdemu potrzebującemu człowiekowi. Utrzymujemy się tylko z darowizn, a nasz budżet jest bardzo ograniczony. Od początku tego roku wielką pomocą jest dla nas współpraca z KFC, gdzie co sobotę otrzymujemy przygotowane kurczaki. To umożliwia nam rozszerzenie pomocy naszym podopiecznym. – Opowiada Teresa, wolontariuszka z Misji Betezda w Bydgoszczy.
Dobre standardy to dobre posiłki
Produkty drobiowe od momentu przygotowania mogą spędzić na płycie grzewczej tylko kilkanaście minut. Jeśli
w tym czasie nie trafią do rąk klientów poddawane są procesowi chłodzenia i mrożenia w celu zachowania walorów smakowych i wartości odżywczych. Później zostają odebrane z restauracji bezpośrednio przez organizacje społeczne. Dzięki krótkiemu procesowi odbioru oraz restrykcyjnym procedurom przygotowania żywności odbierane od restauracji produkty są bezpieczne.
Świadomi konsumenci
W Polsce coraz głośniej mówi się o potrzebie odpowiedzialnego podejścia do żywności. Z badania „Zarządzanie nadwyżkami żywności w restauracjach”* – zrealizowanego na zlecenie KFC – wynika, że aż 80% konsumentów uważa, że restauracje i bary powinny zaangażować się akcje związane z efektywnym zarządzaniem nadwyżkami produktów spożywczych. 83% z nich jest zdania, że najlepszym sposobem jest przekazywanie niesprzedanej żywności potrzebującym.
* Badanie „Zarządzanie nadwyżkami żywności w restauracjach” zrealizowane we wrześniu 2017 roku na zlecenie KFC Polska. Badanie przeprowadzone na grupie reprezentatywnej 800 ankietowanych.
Napisz komentarz
Komentarze