Indywidualny numer rachunku składkowego będzie dużym uproszczeniem dla przedsiębiorców. Zamiast kilku wpłat na różne rachunki bankowe płatnik będzie opłacał składki jednym, zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Przedsiębiorca nie będzie musiał podawać w przelewie dodatkowych informacji, które obecnie decydują o identyfikacji wpłaty: jak NIP, REGON, (a w przypadku jego braku PESEL, dowodu osobistego czy paszportu). Wpłata zostanie proporcjonalnie podzielona na poszczególne ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia. Przedsiębiorca nie będzie mógł opłacić tylko bieżących składek, bez uregulowania zaległości, np. aby korzystać ze świadczeń chorobowych. Wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Płatnicy, którzy mają zadłużenie w ZUS, mogą skorzystać z układu ratalnego. Podpisanie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz regulowanie należności gwarantuje, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty. Tym samym przedsiębiorca pozostanie w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym i zachowa prawo do świadczeń.
Jak poznać swój numer rachunku składkowego
Indywidualny numer rachunku składkowego składa się z 26 cyfr. W numerze rachunku będzie zawarty numer identyfikujący ZUS i Twój numer NIP (ostatnie 10 cyfr).
W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości odnośnie autentyczności otrzymanej informacji, numer rachunku składkowego możesz potwierdzić w każdej placówce ZUS.
Ważne:
Informację o numerze swojego rachunku składkowego otrzymasz z ZUS pocztą. List dotrze do Ciebie, jeżeli mamy Twój aktualny adres. Jeśli Twoje dane są niepoprawne, skoryguj je jak najszybciej. Jeśli do końca grudnia 2017 r. nie dostaniesz od nas informacji o numerze rachunku składkowego, koniecznie skontaktuj się z placówką ZUS albo z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Bez informacji o indywidualnym numerze rachunku składkowego nie opłacisz składek po 1 stycznia 2018 r. Obecnie obowiązujące 4 rachunki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych od 1 stycznia 2018 r. będą zamknięte.
Napisz komentarz
Komentarze