Profesja dietetyka
Dietetyk jest specjalistą ds. żywności i w obszarze jego zawodowego zainteresowania leży fachowa ocena jakości składników i produktów odżywczych. Na podstawie posiadanej wiedzy z pogranicza medycyny, farmakologii i badań wpływu spożywanych produktów na zdrowie człowieka dietetyk może tworzyć konkretne, w pełni zindywidualizowane plany żywieniowe. Muszą być one dobrane pod kątem płci pacjenta, jego wieku, stanu zdrowia i prowadzonego trybu życia.
Dietetykiem można zostać po ukończeniu zaledwie rocznej szkoły policealnej. Kandydat chcący podjąć naukę w takiej szkole, m.in. w Bydgoszczy, musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Podczas dwóch semestrów nauki nabywa wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, zasad racjonalnego żywienia, towaroznawstwa żywności, psychologii w dietetyce oraz odbywa praktyczne zajęcia z planowania diety i układania jadłospisów.
Dietetyk może specjalizować się m.in. w dietetyce klinicznej i pracować później np. w ośrodkach zdrowia lub założyć własną praktykę dietetyczną.
Czym zajmuje się dietetyk kliniczny?
Dietetyk kliniczny skupia się na wpływie diety – wszystkiego tego, co spożywamy – na stan naszego zdrowia. Zajmuje się dietetycznym leczeniem chorób metabolicznych, układa plany żywieniowe dla pacjentów czy też prowadzi indywidualną edukację żywieniową.
Istnieją choroby tzw. dietozależne, jak na przykład cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie. Jest ich około 80. Wprowadzenie w życie pacjentów cierpiących na takie schorzenia zasad prawidłowego żywienia i spożywania produktów o właściwych parametrach zdrowotnych pozwoli na uniknięcie groźnych powikłań z powodu istniejących jednostek chorobowych oraz na wydatne wspieranie leczenia farmakologicznego.
Ekspert ds. żywienia chcący specjalizować się w dietetyce klinicznej będzie zajmował się zawodowo oceną stanu odżywiania pacjentów, zasadami żywienia głównie chorych oraz oceną zależności i wzajemnego wpływu farmakologii i żywienia. W obszarze jego zainteresowań znajdą się sposoby zapobiegania chorobom, które są zależne od tego, co jemy. Dzięki odpowiedniej diecie można zahamować rozwój niektórych chorób albo nawet nie dopuścić do ich rozwoju.
Artykuł sponsorowany