Opieka ginekologiczna
Dla zdrowia mamy i jej dziecka bardzo istotna jest regularna opieka lekarska. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i ciężarna nie wymaga hospitalizacji, wystarczy że regularnie (raz w miesiącu) będzie zgłaszać się do lekarza ginekologa. W Bydgoszczy oferta prywatnych, ale także państwowych gabinetów ginekologicznych jest na tyle szeroka, że można korzystać z comiesięcznych wizyt, badań prenatalnych, podstawowych badań krwi i moczu, które szybko wykażą nieprawidłowości w przebiegu ciąży albo niedobory witamin i minerałów. Mamy, którzy zdecydują się na badania mogą spokojnie oczekiwać przyjścia na świat zdrowego dziecka. Zdarza się tak, że kompleksowe badania umożliwiają lekarzom podjęcie decyzji o leczeniu malucha w łonie matki czy na przygotowanie rodziców na ratowanie dziecka po porodzie. Nowoczesne urządzenia medyczne pozwalają na wykrycie nawet najdrobniejszych wad i na pomoc dzieciom urodzonym przedwcześnie. Troskliwa przyszła mama może też korzystać z badań USG, dzięki którym możliwe jest regularne “podglądanie” dziecka w brzuchu, co często jest wielkim, radosnym wydarzeniem. Badania uspokajają też przyszłych rodziców, gdy dziecko rozwija się prawidłowo i rośnie jak na drożdżach. Najważniejszymi badaniami w ciąży, oprócz regularnego badania krwi i moczu jest właśnie USG oraz badanie krzywej cukrzycowej.
Zajęcia dla kobiet ciężarnych
Nie bez znaczenia dla kobiety ciężarnej jest aktywność fizyczna. Oczywiście nie chodzi o to, by ciężarna nagle zaczęła biegać, jeździć konno czy brać udział w triathlonie. Przyszła mama musi podejmować się regularnych ćwiczeń całego ciała, które pozwolą na zachowanie odpowiedniej wagi i na zwiększenie wydolności oraz kondycji organizmu, co ma ogromny wpływ na przebieg porodu. Przyszła mama, jeśli lekarz jej tego nie zabroni, może chodzić na spacery, pływać w basenie albo wykonywać ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Także w naszym mieście wiele klubów sportowych czy jogi oferuje gimnastykę dla ciężarnych. Są to zajęcia o umiarkowanym obciążeniu, przygotowane specjalnie pod kątem pań z brzuszkami. Wszystkich ich zalet nie sposób wymienić, bo poza walorami zdrowotnymi, pozwalają też przyszłym mamom na poznanie innych ciężarnych z okolicy i na dzielenie się wrażeniami z przebiegu ciąży. Ćwiczenia również odprężają, pozwalają odreagować stres, ułatwiają zasypianie, co dla mam i ich dzieci ma ogromne znaczenie.
Właściwa dieta i witaminy
To, że maluch połączony jest z mamą pępowiną jest dla wielu osób oczywiste. Nie każdy jednak myśli o tym, że odżywia się pośrednio tym, co zjada jego mama. Dlatego musi ona odpowiednio kształtować swój jadłospis, by jedzenie nie tylko dostarczało jej energii, ale także odpowiedniej ilości witamin i minerałów. W pierwszym trymestrze ciąży niezwykle ważny jest między innymi kwas foliowy. Panie, które dopiero planują ciążę już powinny po niego sięgać, a gdy test ciążowy albo pierwsze USG da pewność, że w macicy rozwija się małe dziecko, kwas foliowy jest obowiązkowy. Kwas foliowy w ciąży jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dziecka, a jego niedobór może prowadzić do zaburzeń rozwojowych płodu. Ten ważny składnik występuje w wielu produktach spożywczych, jednak najwięcej jest go w soi, szpinaku, szparagach, bobie, brukselce, brokułach, zielonym groszku, pomarańczach, bananach, jabłkach, otrębach pszennych, chlebie razowym, wątróbce kurzej i wołowej oraz w jajkach. Kwas foliowy warto także suplementować -o tym szczegółowo przeczytasz na stronie http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy.*
W jadłospisie przyszłej mamy, oprócz już wymienionych produktów, powinny znaleźć się też ryby i chude mięso. Warto pamiętać też o błonniku, bo ciężarne często spotykają się z problemem zaparć. Unikać trzeba słodkich, szczególnie gazowanych napojów, słodkich wypieków, kawy, mocnej herbaty, fast foodów oraz nabiału z mleka niepasteryzowanego.
Poród w przyjaznych okolicznościach
Ponieważ stres negatywnie odbija się na zdrowiu mamy, a ciąża i wizja porodu zawsze wiążą się z lękiem, warto rozwiać wszelkie wątpliwości wybierając odpowiedni szpital położniczy. W Bydgoszczy istnieje kilka placówek, państwowych jak i prywatnych, w których dzieci przychodzą na świat. Dobrze jest wybrać ten szpital, w którym prowadzona jest bezpłatna szkoła rodzenia, gdzie można obejrzeć oddział położniczy przed porodem i gdzie lekarze i położne przychylnym okiem patrzą na plan porodu spisany przez przyszłych rodziców oraz na obecność podczas całego porodu partnera albo bliskiej osoby przyszłej mamy. Udanemu porodowi sprzyja nie tylko wyszkolony personel, ale także wyposażenie sal porodowych w worki sako, piłki, materace, wanny do porodów w wodzie, prysznice. Na wiele ciężarnych uspokajająco działa także możliwość zażyczenia sobie znieczulenia za pomocą gazu rozweselającego czy znieczulenia dolędźwiowego. Większości mamom zależy też na kontakcie z dzieckiem natychmiast po urodzeniu oraz na pomocy doradczyń laktacyjnych.
* Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Artykuł sponsorowany