Jak boli atopowa skóra?
Ból w AZS może mieć różną intensywność, ale najczęściej pacjenci opisują go jako piekący, dokuczliwy lub palący. Badanie PTCA w ramach kampanii „Zrozumieć AZS” wykazało, że połowa chorych potrafi odróżnić ból od świądu.
Za uczucie bólu odpowiadająprostaglandyny, hormony wywołujące i utrzymujące stan zapalny. Produkowane przez układ odpornościowy w reakcji na uszkodzenia komórek, przyczyniają się do przewlekłego bólu w AZS.
Czynniki nasilające ból w atopowym zapaleniu skóry to:
- Drapanie i świąd – błędne koło, które uszkadza skórę i zwiększa stan zapalny.
- Suchość skóry – napięta, skłonna do pękania skóra jest bardziej bolesna i podatna na zakażenia.
- Infekcje – np. zakażenie gronkowcem złocistym potęguje ból.
- Alergeny – pyłki, roztocza czy sierść zwierząt nasilają stan zapalny i dolegliwości bólowe.
- Stres – emocje i przewlekły stres mogą zaostrzać objawy AZS.
- Substancje drażniące – agresywne kosmetyki, środki czystości czy szorstkie tkaniny pogarszają stan skóry.
- Styl życia – dieta bogata w cukry i tłuszcze, palenie i brak aktywności zwiększają stan zapalny i dyskomfort.
- Unikanie czynników drażniących i odpowiednia pielęgnacja mogą pomóc w łagodzeniu bólu w AZS.
Metody łagodzenia bólu w atopowym zapaleniu skóry

Łagodzenie bólu w atopowym zapaleniu skóry wymaga kompleksowego podejścia. Oprócz stosowania odpowiednich środków farmakologicznych, ważne jest odpowiednie dbanie o skórę oraz unikanie alergenów i czynników drażniących. Ponadto cenne może się okazać dokonanie zmian w diecie oraz wprowadzenie sposobów na redukcję stresu.
Pielęgnacja atopowej skóry
Podstawową metodą łagodzenia objawów AZS, w tym bólu, jest nawilżająca pielęgnacja skóry emolientami. Emolienty (kremy i balsamy) odbudowują barierę ochronną skóry oraz pomagają zatrzymywać w niej wilgoć. Powodują, że skóra przestaje być sucha, napięta i skłonna do pękania, co w efekcie zmniejsza jej stan zapalny i uczucie bólu.
Wybór emolientów nie powinien być jednak przypadkowy. Należy zwrócić uwagę, czy w preparatach nie znajdują się substancje drażniące. Nie powinny np. zawierać alkoholu ani substancji zapachowych.
Kojące dermokosmetyki Atopicin od Verdelove

Atopicin od Verdelove to specjalistyczne dermokosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry atopowej. Dzięki przyjaznym, mocno nawilżającym i kojącym składom, pomagają poprawić kondycję skóry z atopowym zapaleniem oraz zwiększają jej komfort.
Jeśli doskwiera Ci pieczenie skóry, sięgnij po balsam natłuszczający Atopicin. Jego formuła jest bogata w składniki, które przynoszą natychmiastową ulgę. To między innymi palmitynian tripeptydu-8, który wycisza stany zapalne i pobudza mechanizmy naprawcze skóry. A także naturalne masło shea, natłuszczające i regenerujące suchą skórę. Mocznik, pantenol, alantoina to składniki przeciwzapalne, które przyczyniają się również do polepszenia nawilżenia skóry i wzmocnienia jej bariery ochronnej.
Dermokosmetyki Atopicin cieszą się dobrymi opiniami, co możesz sprawdzić, wpisując Atopicin w Google. Dowiedz się więcej o produktach na https://atopicin.pl/ lub odkryj inne kosmetyki marki Verdelove verdelove.pl
Leczenie bólu w AZS
Leczenie bólu skóry w atopowym zapaleniu polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych. Redukują one stan zapalny, co zmniejsza nie tylko ból, ale też inne objawy AZS – w tym swędzenie. Wyciszenie świądu ma duże znaczenie w zapobieganiu bólowi, ponieważ eliminuje potrzebę drapania. Dzięki temu skóra nie jest uszkadzana i maleje ryzyko nadkażeń.
W leczeniu najczęściej stosowane są kortykosteroidy miejscowe w postaci maści i kremów. Inne leki, które może przepisać lekarz, to inhibitory kalcyneuryny oraz leki przeciwhistaminowe. Kluczowe jest stosowanie leków zgodnie ze wskazaniami lekarza oraz informowanie go o swoich odczuciach, aby w razie potrzeby mógł zmodyfikować leczenie.
Unikanie czynników wyzwalających i drażniących
Aby przeciwdziałać bólowi w AZS, warto eliminować ze swojego otoczenia czynniki powodujące zapalenie, jak alergeny. Ilość roztoczy można zmniejszyć np. przez częste sprzątanie i regularne wietrzenie mieszkania oraz pozbycie się firan i dywanów. Kosmetyki oraz środki czystości należy wybierać świadomie, aby były to produkty hipoalergiczne i niepodrażniające skóry. Warto też nosić ubrania z bawełny, a unikać tych ze sztucznych i szorstkich materiałów.
Domowe sposoby
Krótkotrwałą ulgę mogą przynieść domowe sposoby, np. zimne okłady przykładane do bolących miejsc. Warto wypróbować też kąpiele lecznicze z dodatkiem ekstraktu z owsa, soli Epsom, mąki ziemniaczanej lub naturalnych olejów (np. oleju konopnego, oleju z czarnuszki). Takie kąpiele powinny odbywać się w letniej wodzie i trwać 10 minut. Warto zadbać także o odpowiednią wilgotność i temperaturę w mieszkaniu, aby chronić skórę przed przesuszeniem.
Dieta przeciwbólowa
Dieta przeciwbólowa to dieta bogata w produkty o działaniu przeciwzapalnym, np. źródła kwasów tłuszczowych omega-3 (np. ryby) i przeciwutleniaczy (np. świeże warzywa i owoce). Powinna dostarczać też błonnika (zawarty jest np. w kaszach) oraz probiotyków i prebiotyków, które wspierają zdrowie układu pokarmowego i równowagę mikroflory jelit, mającej znaczny wpływ na ogólny stan zapalny organizmu.
Ponadto warto spożywać produkty bogate w tryptofan, aminokwas będący prekursorem serotoniny, a więc neurotransmitera odpowiedzialnego m.in. za kontrolowanie bólu. Tryptofan jest obecny np. w bananach, ananasach, pestkach dyni, orzechach włoskich, indyku, produktach sojowych. Korzystne będą też zdrowe tłuszcze: oliwa z oliwek, która działa przeciwzapalnie, oraz olej z czarnuszki wykazujący m.in. działanie przeciwhistaminowe.
Ograniczyć należy natomiast spożycie produktów wywołujących stany zapalne, czyli zawierających duże ilości cukru, tłuszczów trans (słodycze, fast food) i kwasu arachidonowego (mięso). Pomocne może być też ograniczenie spożycia żywności bogatej w histaminę (np. drożdże, pomidory, produkty fermentowane i wędzone). Wskazane jest zrezygnowanie z alkoholu, który zaostrza objawy AZS.
Redukcja stresu
Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny szczególnie dbać o swój komfort psychiczny. Stres zwiększa bowiem wydzielanie kortyzolu – hormonu, który może nasilać stan zapalny. Ważne jest więc, aby pacjenci się wysypiali i znajdowali w ciągu dnia czas na relaks.
Odczuwany stres i napięcie można łagodzić aktywnością fizyczną oraz przez stosowanie technik relaksacyjnych – np. relaksacji mięśni, medytacji, treningu autogennego. Dobrze na nastrój i poczucie własnej wartości wpływa też znalezienie sobie hobby.
Ponieważ przewlekły ból wiąże się z cierpieniem psychicznym, warto szukać wsparcia społecznego – ze strony bliskich czy osób przeżywających te same problemy. Ze względu na wyższe ryzyko zaburzeń depresyjnych i lękowych u chorych na AZS, niektórzy pacjenci mogą potrzebować pomocy psychologa i psychiatry.
Podsumowanie
Ból może być stałym elementem codzienności chorych na atopowe zapalenie skóry. Czy mogą oni coś zrobić, aby poprawić swój komfort życia? Oczywiście! Pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad stanem zapalnym jest udanie się do lekarza i powiedzenie mu o swoich objawach. Dobrze dobrane leczenie farmakologiczne w połączeniu z regularnym stosowaniem emolientów – np. Atopicin – wpłynie pozytywnie na stan skóry i zredukuje odczucie bólu. To jednak nie wszystko, co można zrobić. Istotną rolę w zmniejszaniu bólu odgrywa też unikanie czynników alergizujących i drażniących oraz zdrowe odżywianie. Doraźnie można również korzystać z domowych sposobów. Wreszcie, należy dbać nie tylko o ciało, ale i o umysł. Troszczenie się o swój dobrostan psychiczny w AZS jest szczególnie ważne, gdyż stres emocjonalny nasila objawy tej choroby skóry.