Zakres inwestycji obejmuje między innymi naprawę, pełną renowację, czyszczenie i impregnację ceglanych ścian zewnętrznych budynku; wymianę stolarki okiennej wraz z parapetami zewnętrznymi i wewnętrznymi; wymianę stolarki drzwiowej zewnętrznej. W ramach zadania przeprowadzony zostanie również remont konserwatorski dachu budynku polegający na wymianie zużytego pokrycia dachowego z blachy, niezbędne naprawy oraz wymiany elementów konstrukcyjnych więźby dachowej drewnianej wraz z jej pełną impregnacją i zabezpieczeniem pod kątem przeciwpożarowym oraz niezbędne roboty towarzyszące w tym m.in.: remont kominów dachowych, wykonanie nowej instalacji odgromowej dachu, nowe orynnowanie. Za prace przy budynku odpowiada firma Kapibara ze Śląska, z którą w lutym zawarliśmy umowę. Wartość inwestycji to 3,85 mln zł. Zakończenie prac planowane jest w połowie przyszłego roku. Środki na inwestycję pozyskaliśmy z rządowych funduszy zewnętrznych – z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Szkoła skorzysta z zielonej energii
Docelowo prace będą wykonywane również w innych częściach szkoły. Oprócz konserwatorskiego remontu głównego gmachu planujemy przygotowanie dokumentacji projektowej głębokiej termomodernizacji. Obejmie ona między innymi docieplenie ścian, wykonanie systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii a także dostosowanie szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto planowana jest zmiana funkcji części pomieszczeń oraz ich remont. Ten zakres inwestycji sfinansujemy wykorzystując fundusze europejskie przeznaczone na „Program zwiększenia efektywności energetycznej budynków i oświetlenia publicznego w Bydgoszczy (BYDGOSZCZ ENERGY)”. Zmiany zajdą również w przestrzeni wokół szkoły. Trwa powtórzony przetarg na budowę 3-torowej prostej bieżni oraz siłowni zewnętrznej. To zadanie do realizacji wybrali bezpośrednio mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.
Szkoła nad Kanałem
Budynek szkoły III LO przy ul. Nowogrodzkiej 3 znajduje się na osiedlu Okole, w sąsiedztwie starego odcinka Kanału Bydgoskiego, przekształconego w planty nad Kanałem Bydgoskim. Został wzniesiony w 1879 roku jako gminna szkoła ludowa na Okolu (Gemeinde-schule Schleusenau). W latach 90. XIX wieku, budynek został rozbudowany do pełnienia roli szkoły podwójnej (Doppel Volksschule) – złożonej z dwóch oddzielnych szkół, jednej dla dziewcząt i drugiej dla chłopców. Szkoły te miały charakter wielowyznaniowy, w których językiem wykładowym był niemiecki. W roku szkolnym 1926/1927 nastąpiło nadanie placówce imienia Adama Mickiewicza. Siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego, mieszcząca się obecnie przy ul. Staroszkolnej 10, prędzej znajdowała się w budynku na dziedzińcu III LO – 29 września 2006 roku nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum w wyremontowanym pomieszczeniu na terenie szkoły. Nowa siedziba muzeum wraz z Centrum Edukacyjno – Społecznym została otwarta w 2021 roku. Więcej informacji o historii szkoły znajduje się w tekście „Zabytkowa szkoła – piękna historia”.
Napisz komentarz
Komentarze