Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm

Renowacja eksponatów w Ostromecku. Fortepian Zygmunta Noskowskiego trafił do pracowni konserwatorskiej

Jego restauracja będzie pięknym prezentem na pierwszą I Ogólnopolską Konferencję Instrumentologiczną, która odbędzie się w dniach 10-12 września w Ostromecku.
Renowacja eksponatów w Ostromecku. Fortepian Zygmunta Noskowskiego trafił do pracowni konserwatorskiej

Autor: MCK

Praca wre

Fortepian to dzieło warszawskiej firmy Krall & Seidler znajdujące się w zbiorze Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego (opiekuje się nią MCK w Bydgoszczy). Instrument pochodzi z około 1890 roku i został podarowany wielkiemu kompozytorowi i pedagogowi Zygmuntowi Noskowskiemu przez polski naród na 25. lecie działalności kompozytorskiej. 

Tu możecie zobaczyć jak konserwatorzy omawiają stan zachowania tego fortepianu oraz zakres prac nad historycznym instrumentem, które potrwają do późnej jesieni br.

W fortepianie konieczny jest remont części akustycznej, mechanizmu i obudowy. Z inskrypcji na klockach bocznych klawiatury wiadomo, że przeszedł renowację w latach 60. XX wieku w Poznaniu. W późniejszych latach nad jego elementami pracował także Andrzej Doręda wieloletni opiekun fortepianów z Kolekcji Szwalbego.

Kim był Zygmunt Noskowski?

Żyjący w latach 1846-1909, „zapomniany” warszawski kompozytor, dyrygent, krytyk, dyrektor muzyczny Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, dyrektor artystyczny Filharmonii Warszawskiej, był także pedagogiem – wykształcił Statkowskiego, Opieńskiego, Melcera, Szymanowskiego, Karłowicza, Różyckiego, Szelutę, Fitelberga.

Słowo o I Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej

To że zostanie ona zorganizowana w Ostromecku, jest efektem sukcesu walki o przywrócenie blasku Kolekcji Fortepianów. Instrumentolodzy, czyli naukowcy zajmujący się instrumentami muzycznymi, zgodnie uznają podbydgoską kolekcję za perłę w polskich zbiorach.

Dlatego wśród gości konferencji znajdą się tak istotne postaci jak Andrzej Kosowski, Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, Prof. Beniamin Vogel, Współtwórca Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego czy Andrzej Kruszewski, Prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.

Będzie też Sławomir Zubrzycki, który odtworzył tajemniczy instrument zaprojektowany przez Leonarda Da Vinci. Ten znakomity pianista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów, zbudował w latach 2009-2012 własną wersję konstrukcji Leonarda da Vinci. Potem nagrał na nim koncert zarejestrowany na płycie „Viola organista – The da Vinci sound”, która stała się światową sensacją.

Wyjątkowym gościem będzie też dr hab. Honorata Stalmierska, profesor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Głównym kierunkiem jej działalności artystycznej jest budowa, korekta oraz konserwacja instrumentów lutniczych. Do tej pory zbudowała ok. 100 instrumentów lutniczych (skrzypce, altówki, surdynka, viola da braccio, gitara historyczna, gitara klasyczna, skrzypce barokowe, viola da gamba basowa).

Będzie też jedna z najbardziej aktywnych popularyzatorek historii instrumentów w sieci. Klara Sielicka-Baryłka, etnografka, kustosz w Dziale Etnografii Polski i Europy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Współpracowała z Google Cultural Institute, z Centrum Cyfrowe Projekt. Wikipedystka i aktywna członkini projektów OpenGLAM / GLAM-Wiki.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 26 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Właściciele cukierni Sowa powinni zostać uhonorowani przez miasto Bydgoszcz. Nie znam drugiej bydgoskiej firmy, która od lat tak bardzo inwestowałaby w porządkowanie przestrzeni i rozwój architektoniczny naszego miasta. Dzięki tej firmie Bydgoszcz pięknieje.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Nowy mini park handlowy w Bydgoszczy. Cukiernia Sowa inwestujeAutor komentarza: BZGTreść komentarza: Znowu ta toruńska ***** Ostrowski, który notorycznie zdradza B-szcz we wszystkim na rzecz tego toruńskiego grajdołu zamieszkałego przez socjopatów z antybydgoską psychozą. :( Zaczął niszczyć nawet Tow. Przyj. M. B-szczy doprowadzając do rezygnacji prawdziwych bydgoszczan, ale ktoś wreszcie wytłumaczył tej toruńskiej gnidzie podającej się za bydgoszczanina, choć nim nie jest ani z urodzenia ani z przekonania, że ma wy... opuścić to Towarzystwo. Bydgoszczanie go żywiołowo nienawidzą, jako toruńskiego zdrajcę niszczącego B-szcz z toruńskimi psychopatami!! Won do Grajdołu ZDRAJCO!!!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 12:51Źródło komentarza: Od kwietnia loty do FrankfurtuAutor komentarza: Natalia i ZuziaTreść komentarza: Tak naprawdę to szkoda że nasz trener trenuje w Nowy Jorku a nie u nas. Było fajnie.Data dodania komentarza: 21.03.2025, 13:49Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: SlawTreść komentarza: Gratulacje! Dzięki trenerowi R.Pujszo ciągle "słychać " o bydgoskim judo !Data dodania komentarza: 20.03.2025, 21:26Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: UMK -bez medalu a inne nie wiem.Data dodania komentarza: 19.03.2025, 11:29Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: MisiekTreść komentarza: GratulacjeData dodania komentarza: 18.03.2025, 23:04Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły Gospodarki
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama