W spotkaniu uczestniczyli m.in. Starosta Golubsko-Dobrzyński Jacek Foksiński, Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Dominika Piotrowska, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu, a także przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz pracownicy odpowiedzialni za zadania z zakresu obronności i zarządzania kryzysowego.
Aby dobrze wykonywać swoją pracę, muszę być blisko ludzi i słuchać, co naprawdę jest dla nich istotne. Widzę ogrom lokalnych tematów, które nie zawsze są dostrzegalne z perspektywy administracji centralnej
- podkreślił Wojewoda Michał Sztybel, deklarując gotowość do przekazywania istotnych problemów zgłaszanych przez samorządy do odpowiednich resortów i instytucji.
Spotkanie przebiegało zgodnie z zaplanowaną strukturą. W pierwszej części włodarze gmin i miast przedstawili aktualne wyzwania, w tym te związane z finansowaniem zadań oświatowych oraz realizacją programów rządowych. Samorządowcy wskazywali również konkretne propozycje usprawnień legislacyjnych.
Wojewoda poinformował, że trwają prace nad rozwiązaniami wspierającymi samorządy utrzymujące szkoły w małych miejscowościach – przewidującymi m.in. bonifikaty.
W kontekście realizacji zadań w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Wojewoda zachęcał do zgłaszania uwag dotyczących mechanizmów podziału środków. Poinformował, że obecnie trwają prace nad nowym modelem finansowania na trzech poziomach, który ma uwzględniać m.in. wielkość jednostki samorządu oraz długość sieci dróg.
Dużą część rozmów poświęcono także funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia. Wskazano na konieczność zmian w sposobie jego finansowania. Wojewoda zadeklarował, że powołany wojewódzki zespół tworzy mapę potrzeb zdrowotnych oraz we współpracy z dyrekcjami szpitali opracowuje rekomendacje dla świadczeń zdrowotnych, dostosowane do lokalnych realiów i potrzeb mieszkańców.
W trakcie spotkania omówiono również nowe regulacje prawne w zakresie zarządzania kryzysowego, wynikające z Ustawy o ochronie ludności oraz obronie cywilnej. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW, Sławomir Szymański, przedstawił główne założenia ustawy oraz nowe zadania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rozszerzenia w zakresie systemu alarmowania ludności. Przedstawiciele służb zwrócili uwagę na potrzebę wsparcia kadrowego dla jednostek zajmujących się zarządzaniem kryzysowym na poziomie powiatów. Wojewoda zapowiedział, że powstaną materiały edukacyjne i odbędzie się cykl szkoleń dla pracowników zajmujących się zarządzaniem kryzysowym.
W kontekście ochrony zdrowia, samorządowcy wskazali na trudną sytuację finansową Szpitala Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu, który znajduje się w trakcie postępowania sanacyjnego. Prezes oraz zarządca sądowy prowadzą działania naprawcze, zmierzające do przywrócenia płynności finansowej i pozyskania środków na spłatę zobowiązań.
W ostatniej części spotkania głos zabrali przedstawiciele służb i inspekcji, prezentując swoje sprawozdania oraz wskazując na najważniejsze problemy społeczne i organizacyjne. Wśród omawianych zagadnień znalazły się kwestie bezpieczeństwa, sytuacja sanitarna oraz wyzwania dotyczące infrastruktury i nadzoru budowlanego. Istotną kwestią była sprawa szczepień i konieczności zapewnienia dostępu do szerszego zakresu informacji dla obywateli.
Podczas wizyty w powiecie Wojewoda odwiedził także Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz lokalne przedsiębiorstwo Agrolok, którego działalność wpisuje się w kampanię edukacyjną Wojewody poświęconą nowoczesnemu rolnictwu, prowadzoną w kontekście polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy oraz budżetu państwa, w powiecie golubsko-dobrzyńskim do końca roku powstanie blisko 40 nowych miejsc w żłobkach. Podczas wizyty Wojewoda podpisał umowy na dofinansowanie inwestycji w mieście i gminie Golub-Dobrzyń o łącznej wartości przekraczającej 2 miliony złotych.
Napisz komentarz
Komentarze