Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm

Sukces Barki Lemara. Projekt godny naśladowania

Dobre wieści z Gdyni. Projekt bydgoskiego MCK-u – „Rzeka wspomnień. Barka „Lemara” znalazł się wśród 20 najlepszych i godnych naśladowania projektów, jakie zostaną zaprezentowane na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów Narodowego Centrum Kultury.
Sukces Barki Lemara. Projekt godny naśladowania

Autor: Barka Lemara

„Animacja + woda” – to hasło tegorocznej Giełdy, czyli corocznego wydarzenie organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Jest ono skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury.

Podczas konferencji zaprezentowanych zostanie 20 dobrych praktyk, czyli projektów mogących być wzorem dla innych instytucji. Wśród nich znalazł się projekt MCK-u „Rzeka wspomnień. Barka „Lemara”.

Tegoroczna Giełda zaplanowana jest na 19-20 października w Gdyni. Tematem, wokół którego toczyć się będą dyskusje, spotkania i warsztaty jest „Animacja + woda”. Wybrane działania były oceniane przede wszystkim pod kątem zgodności z tematem, tego na ile uwzględniały potrzeby lokalnej społeczności, czy w aktywny i twórczy sposób angażowały uczestników. 

„Rzeka wspomnień. Barka „Lemara”

Projekt inicjuje animację i integrację zatomizowanej społeczności lokalnej rodzin wodniackich – szyperskich (300 osób). Ma na celu ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego społeczności szyprów, reprezentantów ginącego fachu marynarza żeglugi śródlądowej. Wykorzystuje wodne dziedzictwo kulturowe do edukacji mieszkańców Bydgoszczy (3520 osób).

Opis projektu:

Projekt „Rzeka wspomnień” składał się z trzech przenikających się modułów programowych.

Moduł 1: Zaprojektowanie i wykorzystanie materialnego dziedzictwa kulturowego [barka Lemara] do animacji społeczności wodniackich - szyperskich. W ramach działań animacyjnych adresowych do wielopokoleniowych rodzin szyperskich były między innymi realizowane: koncerty na barce - cykl dziewięciu koncertów odbywających się na barce LEMARA, podczas których na pokładzie barki prezentowane były różne gatunki muzyczne, w tym także te najmocniej powiązane z „kulturą szyperską”; cykliczne spotkania, wieczorki/poranki seniorów rodzin szyperskich; stała "pomoc" dla środowiska szyperskiego umożliwiająca wzajemne kontakty weteranów żeglugi śródlądowej.

Moduł 2: Ta część projektu miała na celu ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego społeczności szyprów, reprezentantów ginącego fachu marynarza żeglugi śródlądowej. Zespół badaczy MCK odnajdował i archiwizował mikro historie [wspomnienia] nestorów szyperskich rodzin, kapitanów rozpoczynających swą karierę nierzadko jeszcze w epoce, parowców i barek holowanych, oraz ich dzieci i wnucząt wychowujących się na barkach rzecznych. Archiwizacja wspomnień rodzin szyperskich.

Moduł 3: Wykorzystanie dziedzictwa materialnego [zebranych artefaktów od rodzin szyperskich] i intelektualnego do działań edukacyjnych.

Innowacyjność:

Innowacyjność projektu polegała na dobraniu odpowiednich technik i metod pracy przez zespół projektowy MCK tak aby osiągnąć możliwe najlepsze efekty animacyjno-edukacyjne.

Zależało nam na tym aby działania animacyjne adresowane do zatomizowanej grupy rodzin szyperskich wzmocnić działaniami edukacyjno- archiwizacyjnymi. Założyliśmy w zespole projektowym, że połączenie trzech modułów projektu w jedna „rzekę wspomnień” da „mocniejszy” efekt animacyjny.

Szyprowie i ich rodziny potrzebują mieszkańców, podobnie jak mieszkańcy potrzebują ich - energia wynikająca z działań projektu wpływała na barkę i wypływała z niej. Za priorytet podstawowy dla animacji w tym projekcie uznaliśmy przenikanie się różnych elementów życia kulturalnego miasta. Wizualizacją idei tego projektu jest dla nas płynąca rzeka.

Znaczenie:

Integracje i ponowne nawiązanie kontaktów między zatomizowanymi rodzinami szyperskimi uważamy za najważniejsze osiągniecie projektu. Barka Lemara stała się dla nich swoistym centrum kultury, miejscem spotkań, wspomnień i przekazywania wiedzy, wartości. Sami szyprowie przyznają, iż po raz pierwszy w najnowszej historii miasta czują się grupą zawodowo docenioną, otoczoną swoistym splendorem i nimbem.

Barka Lemara stała się również ważnym miejscem na mapie polskiej kultury dotyczącym archiwizowania i przekazywania wiedzy historycznej o życiu rodzin wodniackich - szyperskich. To ważna część dziedzictwa rozwoju historycznego regionu. Kanały wodne i pływające po nich barki były pierwszymi autostradami łączącymi miasta w Polsce i Europie.

Wpływ na wzrost aktywności środowiska lokalnego:

Projekt pomógł odbudować rozerwane więzi społeczności lokalnej środowiska wodniackiego. Szyprowie, którzy dotąd według własnego świadectwa spotykali się głównie "na pogrzebach" dziś widują się regularnie, uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych przeznaczonych specjalnie dla nich oraz dla ogółu mieszkańców Bydgoszczy.

Wzrost atrakcyjności turystycznej miasta, poprzez promocję dziedzictwa wyróżniającego Bydgoszcz na tle innych ośrodków. Według wytycznych Światowego Dziedzictwa Unesco, kluczowe znaczenie w tworzeniu miejsc i szlaków kulturowych ma czynnik autentyczności - szyprowie są żywym i autentycznym świadectwem przeszłości Bydgoszczy.

W tym roku zainicjowano w Bydgoszczy tworzenie miejskiego szlaku zabytków postindustrialnych - Barka wraz z jej ekspozycją i zasobem niematerialnego dziedzictwa należy do jednych z najważniejszych punktów Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Idea szlaku powstała w oparciu o wytyczne europejskiego projektu Shift-X.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Właściciele cukierni Sowa powinni zostać uhonorowani przez miasto Bydgoszcz. Nie znam drugiej bydgoskiej firmy, która od lat tak bardzo inwestowałaby w porządkowanie przestrzeni i rozwój architektoniczny naszego miasta. Dzięki tej firmie Bydgoszcz pięknieje.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Nowy mini park handlowy w Bydgoszczy. Cukiernia Sowa inwestuje
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama