Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje unijne dla firm

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe województwa kujawsko-pomorskiego. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie konieczna

We Włocławku na zaproszenie Wojewody Michała Sztybla odbyło się spotkanie, którego głównym tematem było omówienie zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszarów zalewowych Wisły na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów z województwa kujawsko-pomorskiego z gmin wzdłuż Wisły, przedstawiciele RDOŚ i RZGW oraz eksperci, zgodnie potwierdzili, że budowa stopnia wodnego w Siarzewie jest konieczna.
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe województwa kujawsko-pomorskiego. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie konieczna

Autor: fot.: KPUW

Wojewoda Michał Sztybel zaprosił na spotkanie wszystkie osoby zaangażowane w działania przeciwpowodziowe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestniczyli w nim Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, parlamentarzyści Magdalena Łośko, Włodzisław Giziński, Krystian Łuczak, samorządowcy, przedstawiciele Wód Polskich, Dyrektorzy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, Gdańsku i Warszawie oraz przedstawiciele służb i instytucji działających w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. 

 

Podczas spotkania omówiono planowane inwestycje i działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej rzeki Wisły w województwie kujawsko-pomorskim, kładąc szczególny nacisk na budowę stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka w Siarzewie. 

 

Nie będę ukrywał, że wszędzie opowiadam się za realizacją tamy w Siarzewie. Wiemy, jaki jest aktualny stan prawny. Chciałbym, abyśmy wypracowali wspólne stanowisko na dzisiejszym spotkaniu, a następnie złożę sprawozdanie do odpowiednich Ministerstw i do wiadomości premiera, tak aby pokazywać znaczenie tej inwestycji. Odpowiadam za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na terenie województwa i za to abyśmy nie mieli takiej sytuacji, jaka miała miejsce w województwie dolnośląskim i opolskim 

 

- mówił Wojewoda Michał Sztybel rozpoczynając spotkanie.

 

Sławomir Szymański Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawił aktualny stan zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszarów zalewowych na Wiśle oraz działania podejmowane w celu ograniczenia ryzyka powodziowego 

 

Podkreślał on, że bardzo ważna jest praca nad mentalnością społeczeństwa, uświadamianiu i edukowaniu go, a w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej wszystkie działania  Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przewidziane zostały w Wojewódzkim Planie Zarządzania Kryzysowego.

 

Plany, przygotowanie, ćwiczenia, które realizujemy wspólnie z samorządami, znajdującymi się wzdłuż Wisły, ostrzeganie – bardzo ważny element, który wymaga, abyśmy cały czas nad nim pracowali, łącznie z mediami, poprzez edukację i uświadamianie mieszkańcom zagrożeń, zasoby magazynowe i bardzo ważny element, o którym często zapominamy, czyli faza odbudowy, o czym nie można zapomnieć na etapie przygotowań

 

- wymieniał Dyrektor, podkreślając jak wielkim przedsięwzięciem jest działanie przeciwpowodziowe.

 

Problem powodzi wraca, to nie jest problem stały, codzienny, ale po prostu co kilka lat wraca i najczęściej dzieje się to w sposób szybki i trudny do przygotowania w stopniu idealnym. Nowo wprowadzona ustawa o obronie cywilnej i ochronie ludności pierwszy raz daje możliwość korzystania ze środków zakotwiczonych w PKB, dlatego m. in. planujemy budowę kolejnych magazynów i będziemy rozmawiać o doposażeniu magazynów powiatowych

 

- mówił Wojewoda zaznaczając, że dzięki tej ustawie jest możliwe planowanie wydatków w dłuższym okresie. 

 

Stan i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Dolnej Wisły z punktu widzenia naukowego przedstawił prof. Michał Habel – Wydział Nauk Geograficznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

Marta Barszczewska – Dyrektor Departamentu Inwestycji i Renaturyzacji w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej przedstawiła Program Planowanych Inwestycji w gospodarce wodnej, w którym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się 75 zadań inwestycyjnych, których całkowity szacunkowy koszt wynosi blisko 26,8 mld zł.

Wśród tych zadań można wyróżnić podział na charakter wiodący inwestycji:

  • Energetyczny: 1 zadanie
  • Przeciwpowodziowy: 26 zadań
  • Renaturyzacyjny: 5 zadań
  • Retencyjny: 33 zadania
  • Suszowy: 5 zadań
  • Transportowy: 4 zadania
  • Turystyczny: 1 zadanie

 

Stan zabezpieczenia powodziowego w kujawsko-pomorskim

 

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zlokalizowane są wzdłuż rzeki Wisły trzy wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe. 

 

Kluczową rolę w bezpieczeństwie przeciwpowodziowym województwa odgrywa Zbiornik Włocławski wraz z zaporą wodną, które wielokrotnie pozwoliły bezpiecznie przeprowadzić fale wezbraniowe na Wiśle przez teren województwa pomagając istotnie zminimalizować ryzyko strat powstałych w wyniku powodzi.

 

Na zaporze zlokalizowana jest największa elektrownia przepływowa w Polsce, 
która rocznie produkuje ok. 750 GWh. Zielona energia wytwarzana w elektrowni stanowi 
aż 20% energii elektrycznej produkowanej we wszystkich krajowych hydroelektrowniach 
i jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne wszystkich gospodarstw domowych 
w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Stopień wodny w Siarzewie

 

Wisła pełni funkcję transportową, dostarcza wodę dla rolnictwa i przemysłu, a także stanowi atrakcję turystyczną. Jej ochrona przed powodziami jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju województwa. Historyczne dane wskazują na częste występowanie wezbrań i powodzi, które powodowały znaczne straty materialne i zagrożenie dla życia mieszkańców. Zagrożenie to jest potęgowane przez zmiany klimatyczne, które prowadzą do coraz częstszych i intensywniejszych opadów deszczu. Jednym z rozwiązań jest Budowa Stopnia Wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – SW Siarzewo.

Podstawowe cele w realizacji inwestycji to zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego  w dolinie Włocławsko-Ciechocińskiej poprzez zmniejszenie zagrożenia związanego z powodziami zatorowo-lodowymi i śryżowymi oraz zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej poprzez zapewnienie trwałego bezpieczeństwa stopnia wodnego Włocławek w wyniku podniesienia poziomu wody na dolnym stanowisku stopnia. 

Myślę, że jest to bardzo ważne, że od przedstawiciela władzy rządowej w regionie czujemy wsparcie jako samorządowcy. Już chyba część polityków nawet przestała wierzyć, że ta inwestycja zostanie zrealizowana. Jestem przekonany, że na tej sali większość widzi potrzebę realizację stopnia wodnego w Siarzewie. Mamy porozumienie ponad podziałami politycznymi, mamy świadomość, jak dużym zagrożeniem jest brak podjętych działań przez kolejne lata. Realizacja tej inwestycji ma również wymiar ekonomiczny bo zyskujemy kolejną elektrownię wodną, która jest odnawialnym źródłem energii. 

 

- mówił podczas spotkania Krzysztof Kukucki, Prezydent Miasta Włocławka

 

Kwestie powodziowe i kwestie suszy  łączą się ze sobą, dlatego bardzo dobrze, że mówimy równolegle. Będę apelować o środki w ramach programu „Woda dla Kujaw”, o czym wielokrotnie rozmawialiśmy z Panem Wojewodą. Zanik wody to nie tylko problem przyrodniczy, ale i gospodarczy. W Komisji Ochrony Środowiska, której jestem członkiem, głos ekologów mocno wybrzmiewa, ale jednak głos tzw. rozsądku bierze górę wśród parlamentarzystów i w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć ludność. Człowiek ma wartość nadrzędną

 

dodała Magdalena Łośko

 

W wyniku budowy SW Siarzewo uzyskane zostaną następujące efekty społeczno-ekonomiczne:

  • zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w dolinie Wisły na odcinku Ciechocinek – Płock,
  • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w wyniku produkcji energii ze źródeł odnawialnych,
  • wydłużenie Międzynarodowej Drogi Wodnej E40, w kontekście rozwoju portów morskich,
  • zapewnienie stabilnego źródła wody dla przemysłu i rolnictwa,
  • zwiększenie retencji i stabilizacja poziomu wód gruntowych w dolinie Wisły,
  • zwiększenie aktywności gospodarczej regionu.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Właściciele cukierni Sowa powinni zostać uhonorowani przez miasto Bydgoszcz. Nie znam drugiej bydgoskiej firmy, która od lat tak bardzo inwestowałaby w porządkowanie przestrzeni i rozwój architektoniczny naszego miasta. Dzięki tej firmie Bydgoszcz pięknieje.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Nowy mini park handlowy w Bydgoszczy. Cukiernia Sowa inwestuje
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama