W ochronie zdrowia najważniejszym wyzwaniem jest zapewnienie specjalistów. Do końca 2022 roku środki na finansowanie staży podyplomowych dla lekarzy i lekarzy dentystów przekazywało Ministerstwo Zdrowia, natomiast aktualnie zadanie to realizuje Wojewoda. Dziś w obecności Agnieszki Lisek-Charkiewicz Dyrektor Departamentu Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego oraz dr Doroty Doktór Dyrektor Wydziału Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste podpisanie umowy praz Wicewojewodę Piotra Hemmerlinga oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
To jest bardzo znaczący dzień dla naszego województwa. Mówimy o tej wrażliwej sferze ochrony zdrowia, jaką jest brak lekarzy. 230 lekarzy - młodych, zdolnych, nowych fachowców, który będą mogli skorzystać z tego rozwiązania, to dla naszego województwa znacząca wielkość. Cieszymy się bardzo, że możemy przy tym zadaniu współpracować z samorządem województwa i razem z Marszałkiem je realizować. Jestem głęboko przekonany, że środki zostaną właściwie rozdysponowane, z pożytkiem dla mieszkańców regionu
- powiedział Wicewojewoda Piotr Hemmerling.
Wartość umowy to 29 157 000 zł. Przekazane środki finansowe umożliwią zrefundowanie kosztów staży podyplomowych dla 230 lekarzy i lekarzy dentystów w podmiotach leczniczych na Kujawach i Pomorzu.
Marszałek podkreślił w swojej wypowiedzi, że jest to bardzo ważny i wrażliwy obszar, ponieważ redystrybucja środków musi mieć charakter transparentny i wynikać z planu rozwoju województwa, dostępności do świadczeń medycznych w regionie oraz uwzględniać kierunki kształcenia specjalistycznego.
Lekarze, którzy odebrali dyplom dopiero rozpoczynają swoją przygodę z praktyczną nauką. Mamy doskonałe warunki do tego, aby tych lekcji udzielić, ponieważ zarówno kliniki, jak i szpitale wojewódzkie oraz powiatowe, świadczą usługi na najwyższym poziomie. I tam na pewno przyszli adepci znajdą doskonałe warunki kształcenia i nabiorą wiedzy praktycznej. Kwestia staży to zawsze temat bardzo wyczekiwany, ponieważ lekarzy wciąż ubywa, a szczególnie lekarzy specjalistów w zakresie interny i geriatrii
- podkreślił Marszałek Województwa Piotr Całbecki.
Niezwykle ważne jest kompleksowe podejście do zachęcania lekarzy do podjęcia specjalizacji w danych placówkach, co potwierdziła Dyrektor Wydziału Zdrowia dr Dorota Doktór.
Jest duży problem z dziedzinami, które nie cieszą się popularnością, jeśli chodzi o wybór wśród młodych ludzi, a są one potrzebne, choćby ze względu na zmiany demograficzne, jakie dzieją się na naszych oczach. Społeczeństwo się starzeje i specjalizacje dotyczące osób starszych będą musiały być rozwijane. Interna, geriatria, chirurgia, to jedne z dziedzin, które spędzają nam sen z powiek. Mam nadzieję, że staż to będzie taki okres, kiedy będzie można kogoś „zarazić” do takiej, a nie innej dziedziny medycyny. Bardzo liczymy na to, że odejdą na bok kalkulacje związane z nakładem pracy, przyszłymi zarodkami, a bardziej do głosu dojdzie pasja. Ten staż jest tak naprawdę po to, aby młody lekarz mógł podjąć decyzję kim chce być w przyszłości. My pacjenci też chcielibyśmy mieć lekarzy, którzy wierzą w to, co robią.
O stażach:
Studenci kończący studia zobowiązani są do zdania egzaminu, na podstawie którego mogą się ubiegać o staż. Staż podyplomowy absolwenta studiów na kierunku lekarskim trwa 13 miesięcy. W trakcie stażu, młodzi lekarze mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności i poznania zasad pracy w podmiotach leczniczych. Ponadto, odbywają wiele specjalistycznych szkoleń pod nadzorem lekarzy specjalistów, aby w przyszłości móc tej podstawie podjąć decyzję, jaką specjalizację wybiorą. W programie przewidziano szkolenia m.in. z profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego i bioetyki, zdrowia publicznego i profilaktyki dotyczącej szczepień ochronnych, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym, przeciwdziałania wypaleniu zawodowego, transfuzjologii klinicznej, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń, w szczególności HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, diagnostyki i leczenia HCV i ratownictwa medycznego.
Napisz komentarz
Komentarze