Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Archeologia w sztuce". Nowa wystawa w MOB

Słowo „archeologia” kojarzymy zwykle z ludzkimi bądź zwierzęcymi kośćmi, wykopaną z ziemi bronią czy fundamentami dawnych twierdz. Słusznie, choć to obraz uproszczony i pomijający fakt wzajemnego przenikania się światów archeologicznego i artystycznego. O tym, jak silny jest ten związek, przekonamy się, odwiedzając Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy i jego najnowszą wystawę „Archeologia w sztuce”.
"Archeologia w sztuce". Nowa wystawa w MOB

Autor: fot.: Materiały prasowe

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (MOB) przygotowuje wystawę, na której zgromadzi obiekty wykazujące cechy sztuki pradziejowej i średniowiecznej. Najstarszy z nich pochodzi ze środkowej epoki kamienia – mezolitu (IX-VI tys. p.n.e.), na ekspozycję trafią również zabytki z kolejnych epok archeologicznych wykonane z kości, poroża, gliny, szkła, bursztynu i różnych metali.

 

– Pierwsze obiekty uważane przez nas za dzieła sztuki miały też zapewne charakter funkcjonalny. Z jednej strony ryty, rysunki naskalne, idole i zdobione przedmioty miały do spełnienia określone zadanie, a z drugiej ich twórca stawał się artystą – tłumaczą Jolanta Szałkowska-Łoś, Józef Łoś i Paulina Kwiatkowska, kuratorzy wystawy i pracownicy Działu Archeologii MOB.

 

MOB pokaże związki archeologii i sztuki. Prehistoryczne artefakty obok obrazów, rzeźb, grafik i animacji

 

Podróż w głąb dziejów połączona z odkrywaniem artystycznych pierwiastków w artefaktach sprzed tysięcy lat to istotna, choć nie najważniejsza część ekspozycji. Głównym celem muzealników będzie bowiem zaprezentowanie dzieł współczesnych artystów eksplorujących w swojej praktyce wątki archeologiczne, a także tych, dla których inspiracją były starodawne wierzenia i towarzyszące im przedmioty kultu.

 

Założeniem autorów wystawy „Archeologia w sztuce” była ponadto możliwie jak największa interdyscyplinarność – tak, by pokazać, na jak wielu polach mogą przecinać się archeologia i sztuka. W Muzeum Okręgowym zobaczymy więc zarówno obrazy i grafiki, jak i rzeźby, instalacje, animacje oraz mniejsze formy: medale, m.in. Rudolfa Rogattego, monety, banknoty, ekslibrisy.

 

– We wszystkich tych pracach czytelny jest przekaz o człowieku, jego losie, przemijaniu, przestrzeni, otaczającym świecie, ale i kosmosie. Jest to zatem problematyka, która zajmowała umysł człowieka, jego wrażliwość od arche, od zarania dziejów. Intrygowała ona także naszego patrona Leona Wyczółkowskiego, którego kilka prac obecnych na wystawie wpisuje się w nurt zagadnień poruszanych na ekspozycji – mówią Jolanta Szałkowska-Łoś, Józef Łoś i Paulina Kwiatkowska.

 

Najstarsze ze „współczesnych” dzieł pochodzą z XIX wieku, z kolei najnowsze artyści ukończyli w 2025 roku. Obok Wyczółkowskiego w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej pojawią się takie nazwiska jak Władysław Hasior, Jan Lebenstein, Anna Sroczanka, Józef Chełmowski, Józef Wilkoń Piotr Badziąg, Bogdan Chmielewski, Marta Ipczyńska czy pochodzący z Inowrocławia malarz, grafik, a zarazem dokumentalista archeologiczny Stanisław Łuczak.

 

Do Bydgoszczy przyjadą również prace młodych twórców i wykładowców z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu – są to m.in. profesorowie: Robert Bartel, Maciej Ćwiek, Grzegorz Keczmerski, Wiesław Koronowski, Wiesław Napierała, Marek Przybył, Tomasz Siwiński. Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku reprezentował będzie prof. Mariusz Białecki – twórca licznych, monumentalnych realizacji rzeźbiarskich, m.in. pomnika Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

 

Zawędrujemy nawet i na drugą półkulę, a to za sprawą malarstwa na ciele (body painting) praktykowanego przez przedstawicieli rdzennych ludów Australii. Ze sztuką naskalną zapoznamy się dzięki fotografiom udostępnionym przez badacza tego fenomenu kulturowego prof. Andrzeja Rozwadowskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z dawnymi tradycjami obrzędów pogrzebowych ludu Toradżów, kultywowanymi do dziś, zapoznamy się natomiast dzięki zdjęciom prof. Ryszarda Paczuskiego.

 

– Kooperacja pomiędzy kuratorami-archeologami a autorkami aranżacji, artystkami plastykami – Bożeną Januszewską i Katarzyną Wolską – zaowocowała intrygującym projektem wystawienniczym zrealizowanym w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Muzeum Okręgowe jest doskonałą przestrzenią do prezentacji interdyscyplinarnych projektów. Ekspozycja jest bowiem niecodzienną próbą syntezy, poszukiwania uniwersalnego języka wspólnego dla archeologii i sztuki. Połączenie to okazuje się niezwykle inspirujące oraz oddziałujące na wyobraźnię i wrażliwość zarówno zaproszonych do współtworzenia wystawy artystów, jak i zwiedzających – mówi dr Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka MOB.

 

Jak podkreślają muzealnicy, wystawa „Archeologia w sztuce” jest efektem wieloletniej współpracy MOB z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury. – Część eksponatów pochodzi z naszych zbiorów, inne wypożyczono z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Partnerem wydarzenia jest także Związek Polskich Artystów Plastyków okręg Bydgoski – dodają kuratorzy.

 

Archeologia w sztuce – wystawa czasowa

Otwarcie wystawy: 27 marca 2025 r., czwartek, godz. 18.00

Miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

Kuratorzy: Jolanta Szałkowska-Łoś, Józef Łoś, Paulina Kwiatkowska

Aranżacja plastyczna: Bożena Januszewska, Katarzyna Wolska

Wystawa czynna do 17 sierpnia 2025 r.

Strona wydarzenia: muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/archeologia-w-sztuce/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BZGTreść komentarza: Znowu ta toruńska ***** Ostrowski, który notorycznie zdradza B-szcz we wszystkim na rzecz tego toruńskiego grajdołu zamieszkałego przez socjopatów z antybydgoską psychozą. :( Zaczął niszczyć nawet Tow. Przyj. M. B-szczy doprowadzając do rezygnacji prawdziwych bydgoszczan, ale ktoś wreszcie wytłumaczył tej toruńskiej gnidzie podającej się za bydgoszczanina, choć nim nie jest ani z urodzenia ani z przekonania, że ma wy... opuścić to Towarzystwo. Bydgoszczanie go żywiołowo nienawidzą, jako toruńskiego zdrajcę niszczącego B-szcz z toruńskimi psychopatami!! Won do Grajdołu ZDRAJCO!!!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 12:51Źródło komentarza: Od kwietnia loty do FrankfurtuAutor komentarza: Natalia i ZuziaTreść komentarza: Tak naprawdę to szkoda że nasz trener trenuje w Nowy Jorku a nie u nas. Było fajnie.Data dodania komentarza: 21.03.2025, 13:49Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: SlawTreść komentarza: Gratulacje! Dzięki trenerowi R.Pujszo ciągle "słychać " o bydgoskim judo !Data dodania komentarza: 20.03.2025, 21:26Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: UMK -bez medalu a inne nie wiem.Data dodania komentarza: 19.03.2025, 11:29Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: MisiekTreść komentarza: GratulacjeData dodania komentarza: 18.03.2025, 23:04Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: Kanupriya RawatTreść komentarza: Congratulations 🎉🎉Data dodania komentarza: 18.03.2025, 21:09Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły Gospodarki
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama