We wczorajszych rozmowach udział wzięli: Starosta Wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski, a także wójtowie, przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży oraz pracownicy samorządowi odpowiedzialni za realizację zadań z zakresu obronności oraz zarządzania kryzysowego.
Spotkania z Państwem dają mi o wiele szerszą perspektywę, a dobre relacje są dla mnie bardzo ważne. Część tematów oczywiście się powiela, ale zawsze jest ten element indywidualności. Każdy powiat i lokalny samorząd ma swoją specyfikę, dlatego roboczy charakter tych spotkań jest bardzo istotny
- mówił Wojewoda Michał Sztybel, podkreślając swoje doświadczenie samorządowe i deklarując wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego poprzez zgłaszanie wszystkich istotnych problemów do odpowiednich instytucji i Ministerstw oraz regularne monitorowanie ich rozwiązania.
Spotkania odbywają się w zaplanowanej strukturze organizacyjnej. Wojewoda w pierwszej części poruszył temat związany z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg, zachęcając samorządowców do zgłaszania uwag, które mogą pomóc w doskonaleniu przepisów związanych z podziałem środków. Podkreślił, że po zrealizowaniu pierwszych przetargów z listy zadań podstawowych została wygenerowana oszczędność pozwalająca na realizację kilku projektów z listy rezerwowej, co daje perspektywę, ze liczba realizowanych zadań z listy rezerwowej będzie rosnąć.
Kolejnym poruszonym przez Wojewodę tematem było przedstawienie zasad pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego, który oferuje duże środki pożyczkowe, oprocentowane na poziomie 1% ze spłatą rozłożoną na 20 lat i możliwością odroczenia na 3 lata, a nawet umorzenia pod określonymi warunkami. Środki te mogą być przeznaczone na inwestycje proekologiczne np. na termomodernizację budynków, z której mogą skorzystać samorządy.
Gminy potwierdziły, że regularnie korzystają z programów rządowych.
Wśród omawianych tematów znalazł się również aspekt sieci placówek oświatowych. Wojewoda zapowiedział, że Minister Edukacji prasuje nad rozwiązaniami, które przewidują bonifikaty dla samorządów, które postanowią utrzymać szkoły w małych miejscowościach. Podkreślił, że utrzymanie szkół powinno leżeć w kompetencjach samorządów, które są najbliżej mieszkańca, mogą bezpośrednio analizować potrzeby i mają świadomość tego, czego potrzebuje dana społeczność.
Podczas spotkania zauważono, że modyfikacji wymaga także sposób finansowania służby zdrowia. Aby środki były bardziej efektywnie wydatkowane, Wojewoda zapowiedział stworzenie wojewódzkich Zespołów, które, we współpracy z dyrekcjami szpitali, będą tworzyć mapę potrzeb zdrowotnych, na podstawie której zapadać będą decyzje o tym, jakie świadczenia będą udzielane.
Wojewoda podkreślił, iż zdaje sobie sprawę, że inflacja dotyka nie tylko mieszkańców, ale
i samorządy, dlatego pokłada on duże nadzieje na poprawę sytuacji finansowej samorządów, dzięki nowej reformie systemu finansowania, która ma być na bieżąco weryfikowana
i korygowana. Zapowiedział również, że w przyszłości kompetencje podziału środków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych mają zostać przekazane Marszałkowi Województwa, co ma na celu zwiększenie koordynacji wydatków przekazywanych również na transport kolejowy.
Samorządowcy mieli również okazję zgłosić problemy, z którymi zmaga się ich gmina. Jednym
z większych wyzwań okazują się problemy demograficzne, które wpływają na funkcjonowanie służby zdrowia. Samorządowcy zwrócili się również o wsparcie w pozyskaniu informacji na temat powstania linii kolejowej CPK, w kontekście ujętych w planie gmin.
Zarządzanie kryzysowe w świetle nowej ustawy
Jednym z głównych tematów poruszanych na dzisiejszym spotkaniu była również Ustawa o obronie ludności i ochronie cywilnej oraz wzmocnienie współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, o którym opowiadał Sławomir Szymański, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przedstawił on założenia ustawy i omówił główne zadania wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast
w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej, a także poinformował o rozszerzeniu systemu alarmowego:
W systemie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mamy 1200 syren,
a dzięki programowi, który realizuje Państwowa Straż Pożarna ze środków KPO, zainstalowanych zostanie kolejnych ponad 200 syren, które zostaną zlokalizowane w budynkach PSP i OSP. Jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargów i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w drugiej połowie roku ten system wspomagający powinien funkcjonować.
Wojewoda zwrócił uwagę, że pierwszy raz na zadania związane z obroną ludności i ochroną cywilnej zostały zabezpieczone środki w wysokości 0,3% PKB, które co roku będą przekazywane do samorządów i województwa. Środki te mają być przeznaczone na działania, które mają
w przypadku wojny umożliwić zabezpieczenie mieszkańców, natomiast w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych mają pomóc w przygotowaniu służb cywilnych, aby te mogły sobie radzić bez udziału wojsk.
Dziś sposób podziału środków jeszcze nie jest znany. Na ten moment nie ma algorytmu. Wiadomo jedynie, że 80% środków ma być rozdysponowanych z poziomu samorządu, a pozostałe 20% z poziomu Wojewody. Jestem wrogiem uznaniowości i chcę opierać się głównie na algorytmach. Kujawsko-Pomorskie ma specyfikę ściśle obronną, biorąc pod uwagę zlokalizowanie jednostek służb wojskowych, dlatego będziemy chcieli wynegocjować jak największe środki. Zakładamy również, że 0,3% PKB będzie oznaczało coraz więcej środków, ponieważ prognozujemy regularny wzrost PKB
- mówił Wojewoda, podkreślając, że udział samorządów jest istotny w realizacji założeń ustawy
i dodając, że każdy będzie musiał przejść osobiście szkolenie, bo zadania spoczywają na wszystkich.
Jak przekazano podczas spotkania, plan szkoleń dla Wojewodów i Starostów został rozpisany na 4 dni i będą one realizowane w Akademii Pożarnictwa. Za szkolenia samorządowców odpowiadać będzie Wojewoda, gdzie 80% materiału szkoleniowego ma dotyczyć założeń całego kraju, a 20% to specyfika danego obszaru, bo każde województwo, powiat, czy gmina ma inne uwarunkowania lokalne. Należy jednak pamiętać, że fundamentem założeń ustawy jest zasada mówiąca o tym, że zadania spoczywają na wszystkich. W pierwszej fazie oddolne działania cywili i instytucji NGO są najszybsze, a w kolejnym etapie wkraczają skoordynowane działania służb. W bieżącym roku powinny zostać przygotowanie m. in. plany ewakuacji masowej oraz centralna ewidencja zasobów.
Zarządzanie kryzysowe, to odpowiednie przygotowanie do sytuacji kryzysowych, które mogą się pojawić na co dzień. Dyrektor Sławomir Szymański przypomniał o znaczeniu odpowiedniego planowania i współpracy w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, a także zachęcił do korzystania z aplikacji RSO, jako narzędzia ostrzegania w sytuacjach zagrożeń.
Wyzwania w realizacji zadań zleconych
Dla Wojewody duże znaczenie ma poznanie punktu widzenia służb i instytucji realizujących zadania zlecone, dlatego w ostatniej części spotkania ich przedstawiciele mogli omówić najważniejsze problemy społeczne i organizacyjne, z którymi zmagają się na co dzień.
Swoje sprawozdania zaprezentowali przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i Policji, a także Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Inspekcji Weterynaryjnej i Budowlanej.
Wojewoda, przy okazji wizyty w powiecie odwiedził Warsztat Terapii Zajęciowej oraz plac budowy żłobka Becikowo w Wąbrzeźnie, który dzięki środkom z KPO i budżetu państwa, w kwocie łącznej blisko 2 mln zł, zapewni opiekę dla 48 dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze