Regeneracja wtryskiwaczy - co to właściwie jest?
Regeneracja – jak samo słowo mówi nam jest to doprowadzenie stanu regenerowanej rzeczy do początkowego poprawnego. Jeżeli chodzi o wtryskiwacze jest to proces przywracania początkowych parametrów poprzez wymianę zużytych elementów oraz ich regulację. Podczas regeneracji wymieniane są rozpylacze, zaworki przelewowe oraz elementy uszczelniające ( uszczelki pod cewkami i zaworekiem ).
Cały ten proces musi być wykonywany w odpowiednich warunkach, przy użyciu specjalistycznego stołu probierczego, który odpowiada w tym procesie za test parametrów wtryskiwacza.
Skąd możemy wiedzieć, że wtryskiwacze są uszkodzone?
Pierwsze objawy, które mówią nam o problemach z wtryskiwaczami to:
- Zużycie paliwa jest większe i da się to odczuć
- Praca silnika jest nierówna ( falowanie obrotów na biegu jałowym, brak mocy )
- Problemy z odpaleniem pojazdu oraz rozruchem
- Mechaniczne odgłosy pochodzące z maski (od silnika)
- Dymienie ( na biało lub czarno ) z rury wydechowej
Te objawy owszem są głównymi objawami, że coś się dzieje z naszym samochodem, ale nie są jednoznaczne. Mogą być również spowodowane innymi usterkami, dlatego ważna jest diagnostyka na stole probierczym u kogoś, kto ma wiedzę na temat takich usterek. O jej zaletach ( tak, aby nie przepłacać za wtryskiwacze ) można poczytać tutaj: www.regeneracja-wtryskiwaczy.com.pl/sprawdzanie-wtryskiwaczy.html
Regeneracja wtryskiwaczy i jej zalety
Pierwsze co możemy powiedzieć na temat regeneracji i jej zalet to niewątpliwie koszt, który waha się w granicach 30-50% ceny nowego wtryskiwacza ( w zależności co jest uszkodzone i w jakiej cenie są częsci zamienne ). Czasem może się zdarzyć, że jeżeli będziemy potrzebować wtryskiwacza w popularnym modelu samochodu koszt ten może sięgać nawet kilku tysięcy złotych na JEDNYM WTRYSKIWACZU !
Kolejna zaleta to fakt, że profesjonalna regeneracja wtryskiwaczy pozwala przywrócić parametry fabryczne, dodatkowo zaufane i profesjonalne warsztaty oferują gwarancję na nie. Więc mamy pewność, że nie zostaniemy sami z problemem, jeżeli coś pójdzie nie tak.
.jpg)
Jakie są wady oraz zagrożenia regeneracji wtrysków?
Ryzyko jakie może na nas czekać to wybór nieprofesjonalnego warsztatu. Na rynku jest bardzo dużo firm, które ogłaszają się w naprawach takich usterek, ale tak naprawdę nie mają odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia.
Oddanie naszych wtryskiwaczy może może wtedy przynieść więcej szkód niż pożytku. Nie wszystkie wtryskiwacze nadają się do regeneracji, modele mocno wyeksploatowane lub uszkodzone wymagają wymiany na nowe.
Czy wykonana regeneracja jest dobrze wykonana?
Regeneracja wtryskiwaczy pozwala nam na to, że wtryskiwacz działa jak nowy. Po regeneracji, musimy zwrócić szczególną uwagę na:
- Równomierna praca silnika
- Brak charakterystycznego stukania
- Normalne zużycie paliwa
- Brak dymienia z układu wydechowego
Profesjonalne firmy również dostarczają raport z przeprowadzonych testów, który to zawiera szczegółowe parametry pracy wtryskiwacza przed i po. Możemy z niego dowiedzieć się o jakości wykonania usługi.
Jakie są koszty regeneracji, a jakie są przy zakupie nowych wtryskiwaczy?
Cena regeneracji wtryskiwacza jest zależna od typu wtryskiwacza oraz zakresu pracy przy zaistniałej awarii.
Kiedy mamy do czynienia z popularnymi modelami, koszt regeneracji jednego wtryskiwacza sięga od 350-500 złotych. Naprawa Siemens jest droższa.
Zakup nowych wtryskiwaczy waha się od 1500-2000 złotych za JEDNĄ SZTUKĘ. To są średnie ceny ale bywają większe przy modelach takich jak Siemens czy Denso.
Kiedy nie opłaca się wykonywać regeneracji?
Zdarzają się takie sytuacje gdzie regeneracja może być zbędnym wydatkiem. Taka sytuacja jest wtedy kiedy samochód ma wysoki przebieg, gdzie nie tylko wtryskiwacze wymagają wymiany ale też inne elementy układu paliwowego.
Lepszym rozwiązaniem będzie zakup używanych wtryskiwaczy. Pamiętajmy tylko, aby używane wtryskiwacze posiadały testy ze stołu probierczego.
Regeneracja może się opłacać, wtedy kiedy oddamy je do regeneracji tylko do sprawdzonego warsztatu, które nadają się do tego, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Najważniejsze w tym jest właściwa diagnostyka oraz jak podkreślamy wybór profesjonalnego warsztatu z odpowiednim doświadczeniem oraz maszynami przystosowanymi do tej czynności. Warto przed decyzją sprawdzić stan techniczny samochodu oraz porównać koszty regeneracji z ceną zakupu nowych wtryskiwaczy. Zawsze pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, uchroni to nas od wysokich kosztów i zniwelowanie dalszych napraw, jeżeli zaniedbamy jedną sprawe. Profilaktyka jest tańsza niż naprawa.
Profilaktyka ważna sprawa
Regularność w serwisowaniu samochodu to podstawa. Stosowanie dobrej jakości paliwa z zaufanych stacji paliwowych oraz wymiana filtrów trzymając się zaleceń producenta, które to mogą wydłużyć trwałość wtryskiwaczy i uniknąć kosztów związanych z naprawą.
Jeżeli będziemy dbać o nasz samochód na pewno wydłużymy jego żywotność i nie pochłoną nas wydatki związane z naprawami.