Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku jako wyraz hołdu dla podziemia niepodległościowego, które walczyło przeciwko komunistycznej okupacji po zakończeniu II wojny światowej. Żołnierze ci, mimo prześladowań, tortur i wyroków śmierci, pozostali wierni przysiędze wojskowej i nie złożyli broni.
Przy kwaterze „Żołnierzy Wyklętych” w Bydgoszczy odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych'' z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych.
Uroczystość przeprowadzono z zachowaniem ceremoniału wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach którego odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Uczestnicy uroczystości uczcili pamięć ,,Żołnierzy Wyklętych'' złożeniem kwiatów i zniczy na kwaterze.
"Zawsze podchodzę do Święta "Żołnierzy Wyklętych" myśląc o tym, o czym nie można było mówić przez co najmniej 44 lata, a potem również niełatwo było o tym mówić. To pamięć o Powstaniu Warszawskim, zbrodni katyńskiej oraz o tych, którzy nie złożyli broni, a państwo polskie wydało wtedy na nich wyrok. To mówienie o wielu przedstawicielach Armii Krajowej czy innych organizacji walczących o naszą niepodległość. (...) Jesteśmy winni im tę pamięć, jesteśmy winni, żeby czcić ich pamięć w gronie społecznym i obywatelskim."
– mówił Wojewoda Michał Sztybel.
Organizatorami obchodów byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Dariusz Mendrala.
Napisz komentarz
Komentarze