Dietetyka kliniczna – wsparcie żywieniowe w chorobie
W przeciwieństwie do dietetyki ogólnej, która skupia się na zdrowym odżywianiu i profilaktyce, dietetyka kliniczna zajmuje się żywieniem osób chorych. Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna w przypadku chorób takich jak nowotwory, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy otyłość, dlatego rola wykwalifikowanego dietetyka klinicznego w powrocie do zdrowia pacjentów jest niepodważalna. Dodatkowo, oprócz opracowywania strategii żywieniowych, zadaniem dietetyka jest również edukacja i profilaktyka, która ma zapobiegać poważniejszym schorzeniom poprzez wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Studia podyplomowe z dietetyki klinicznej są dobrym sposobem na dodatkowe kwalifikacje zarówno dla osób, które już pracują w zawodzie dietetyka, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę zawodową. Program studiów oparty jest na dużej dawce specjalistycznej wiedzy z zakresu stosowania odpowiednich diet, suplementacji oraz dostosowywania planów żywieniowych do wybranych chorób. Studenci poznają także zagadnienia z psychodietetyki oraz psychologicznych konsekwencji zaburzeń odżywiania.
Dietetyka pediatryczna – doradztwo w żywieniu najmłodszych
Dietetyka pediatryczna koncentruje się na opracowywaniu i wdrażaniu bogatych w składniki odżywcze diet dostosowanych do wieku i stanu zdrowia dzieci i niemowląt. Obejmuje ona szerokie spektrum zaleceń żywieniowych np. dla dzieci z alergiami, nietolerancjami, niedoborami czy chorobami metabolicznymi, jak i w przypadku rozszerzania diety niemowlaków. Dietetyk pediatryczny nie tylko opracowuje jadłospisy, ale także wspiera rodziców, ucząc ich, jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci oraz jak zapobiegać otyłości wśród najmłodszych.
Studia z tego kierunku kładą nacisk na jak najlepsze wyposażenie studenta w kompleksową wiedzę z żywienia dzieci na różnych etapach rozwoju. Materiały edukacyjne obejmują żywienie dzieci w wieku do lat 3, przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także nastoletnim. Przyszli dietetycy pediatryczni uczą się m.in. jak przeprowadzać wywiady żywieniowe, poznają rolę edukacji o żywieniu oraz poznają metody diagnostyki otyłości. Absolwenci tego kierunku są dobrze przygotowani do codziennych wyzwań, jakie czekają na nich w gabinecie dietetycznym.
Studia podyplomowe w nowoczesnej uczelni
Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a przewagę konkurencyjną zdobywają pracownicy, którzy potrafią dostosować się do tych współczesnych trendów i wiedzą, że sukces w branży wymaga ciągłego poszerzania własnych kompetencji i kwalifikacji. Ważny jest również wybór uczelni, która oferuje przyszłościowe kierunki i solidne materiały edukacyjne opracowane przez ekspertów z danej dziedziny – taka właśnie jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.
Kształcenie odbywa się tutaj poprzez wykorzystanie metod i technik nauki na odległość, co sprawia, że uczestnicy mogą studiować zgodnie z własnym harmonogramem. Absolwenci studiów otrzymują najnowsze świadectwo zgodne z rozporządzeniem z 2024 roku, dotyczącym dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego.