Pracownicy cywilni w kujawsko-pomorskiej Policji to 689 etatów w korpusie służby cywilnej oraz 504 etaty poza korpusem służby cywilnej. To pracownicy zatrudnieni w kadrach, finansach, postępowaniach administracyjnych, w wydziałach logistycznych takich jak: inwestycje i remonty, transport, informatyka i łączność czy zaopatrzenie. To także obsługa sekretariatów różnych wydziałów we wszystkich komendach, komisariatach i posterunkach. Pracownicy to ludzie, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie Policji.
17 lutego pracownicy administracji państwowej obchodzili Święto Służby Cywilnej. Dla uczczenia tego dnia w auli Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy zorganizowano uroczystą zbiórkę, podczas której uhonorowano pracowników kujawsko-pomorskiej Policji. Na uroczystości obecni byli między innymi: Pan Michał Koniuch Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Pan Mirosław Kozłowicz Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Szefowie służb mundurowych z regionu, a także przewodniczący związków zawodowych zarówno pracowników policji, jak i policjantów.
Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy inspektor Jakub Gorczyński witając gości, zwrócił się do pracowników słowami:
- Służba cywilna to fundament sprawnego i stabilnego państwa, a dzień 17 lutego jest Świętem ludzi, którzy każdego dnia z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem wspierają funkcjonowanie administracji publicznej, w tym również Policji. (…) Służba w Policji to nie tylko mundur, interwencje i wyjazd na patrol. To także ciężka, codzienna praca administracyjna, logistyczna, techniczna i analityczna, bez której nasza instytucja nie mogłaby sprawnie funkcjonować. (…) Wasza codzienna praca, choć często niewidoczna wpływa na jakość życia społeczeństwa. Jesteście gwarantem ciągłości i profesjonalizmu w administracji, niezależnie od zmieniających się okoliczności i wyzwań. Dziękuję Wam za rzetelność, poświęcenie i profesjonalizm z jakim wykonujecie swoje codzienne obowiązki. To Wasza praca pozwala nam – funkcjonariuszom – skutecznie wypełniać zadania, a wasza wiedza, doświadczenie i sumienność są nieocenione. Z okazji dzisiejszego Święta pragnę złożyć Wam wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności. Życzę zdrowia, satysfakcji zawodowej, spełnienia w życiu osobistym oraz nieustającej dumy z pełnionej misji. Niech Wasza praca zawsze spotyka się z szacunkiem i docenieniem, na jakie z pewnością zasługujecie.
17 lutego to dzień, w którym możemy wyróżnić pracowników kujawsko-pomorskiej Policji za ponadprzeciętne poświęcenie, zaangażowanie oraz rzetelną służbę i pracę. Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia oraz wyróżnienia przyznane zarówno przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Policji, jak i Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa-Kujawsko Pomorskiego, a także listy gratulacyjne z okazji jubileuszu służby i pracy w resorcie. W 2024 roku 89 pracowników garnizonu kujawsko-pomorskiej Policji obchodziło jubileusz pracy w Resorcie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Podczas uroczystości głos zabrali także Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Michał Koniuch oraz Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pan Mirosław Kozłowicz dziękując za pracę urzędników.
Na zakończenie oficjalnej części obchodów Święta Służby Cywilnej odbył się krótki koncert w wykonaniu solistów - utalentowanej pasjonatki śpiewu Pani Karoliny Mazurek oraz policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie aspiranta Krzysztofa Ciborskiego.
17 lutego 1922 r. Sejm II RP uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. Była to pierwsza kompleksowa regulacja dotycząca służby cywilnej w odradzającej się państwowości, usprawniająca proces odbudowy instytucji państwa polskiego. Ustawa określała najważniejsze grupy zawodowe tworzące służbę cywilną oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP. W Policji święto służby cywilnej obchodzone jest od 2009 roku.
Autor: mł. insp. Monika Chlebicz
Napisz komentarz
Komentarze