Niezależnie jednak od zapatrywań nie można negować unikalności bydgoskiej rzeźby. Próżno szukać w naszym kraju innej trójnożnej realizacji o tak lekkich proporcjach oraz monumentalnym rozmiarze, czy to wśród innych pomników milenijnych czy w całym okresie PRL.
Co zatem z kontekstem zagranicznym? Czy może tam odnajdziemy podobne formy upamiętnienia? Odpowiedzi na to pytanie udzielają nam twórcy rzeźby jugosłowiańskiej oraz zjawisko Spomeników, czyli pomników związanych z historią walki narodowowyzwoleńczej (NOB) podczas II wojny światowej.
Opowieść o podobieństwach bydgoskiego trójnoga do monumentów z Półwyspu Bałkańskiego to opowieść o abstrakcji, projektowej awangardzie, propagandzie oraz formach, które w opinii wielu, wylądowały u nas wprost z kosmosu.
JAKUB JANKOWIAK - historyk sztuki, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W pracy magisterskiej podjął temat historii Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Bydgoszczy oraz sporu, który doprowadził do wpisania monumentu do rejestru zabytków w 2022 roku. Laureat nagrody im. prof. Gwidona Chmarzyńskiego za najlepszą pracę magisterską z dziedziny historii sztuki obronioną na UMK w 2023 roku. Prywatnie miłośnik i badacz lokalnej historii i kultury.
Facebook: https://www.facebook.com/events/1610436413193488
Strona internetowa: https://bcs.bydgoszcz.pl/wydarzenia-bcs/2087/.
Napisz komentarz
Komentarze