Pizza po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych wraz z przybyciem włoskich emigrantów pod koniec XIX wieku i bardzo szybko stała się ogromnie popularna wśród włoskiej populacji w Nowym Jorku, Chicago, Filadelfii i Saint Louis. Początkowo pizza sprzedawana była przez wędrownych handlarzy, którzy chodzili po ulicach z czymś w rodzaju metalowej balii na głowie, sprzedając pizzę za dwa centy za plasterek.
Pierwsze drukowane doniesie o pojawieniu się nowego przysmaku na amerykańskich ulicach umieszczano w 1904 roku na łamach W The Boston Journal. Pierwszą prawdziwą pizzerię w USA otworzył Gennaro Lombardi w 1905 roku. Koszt całego placka wynosił 5 centów, ale ponieważ niewielu imigrantów stać było na taki wydatek, przyjęła się praktyka, że informowali oni sprzedawcę, ile są w stanie wydać, a ten odkrajał im kawałek odpowiadający zadeklarowanej kwocie.
Do lat 40. XX wieku pizzę w Stanach konsumowali niemal wyłącznie włoscy imigranci i ich potomkowie, ale sytuacja uległa diametralnej zmianie po II Wojnie Światowej, kiedy to powrócili do Ameryki przebywający we Włoszech żołnierze. W czasie okupacji Włoch, znudzeni standardowymi żołnierskimi racjami żywności, Amerykanie nieustannie poszukiwali jakichś nowych kulinarnych atrakcji.
I tak trafili na pizzę, którą natychmiast pokochali. Wróciwszy do kraju, żołnierze zrobili tej potrawie fantastyczną reklamę, i tak rozpoczął się trwający do dziś amerykański boom na pizzę. Oto niektóre z amerykańskich odmian pizzy:
Pizza nowojorska. Pizza nowojorska przez niektórych smakoszy uważana jest za najlepszą na świecie. Podobno swój nadzwyczajny smak zawdzięcza ona zwartym w wodach w okolicach nowojorskiego metra minerałom (wodę z Nowego Jorku importują pizzerię z całych Stanów). Pizza nowojorska najbardziej przypomina pizzę neapolitańską, a ulubioną kompozycją smakową nowojorczyków jest słynna marinara.
Pizza chicagowska, czyli deep dish pizza. Pizza chicagowska bardziej niż pizzę przypomina właściwie nadziewany placek. Tradycyjnie piecze się ją w tortownicy. Ciasto na brzegach jest bardzo wysokie i chrupiące, a w środku miękkie i delikatne; inaczej niż w większości pizz ser znajduje się tutaj na spodzie plackach.
Pizza w stylu Detroit. Wiele lat temu w Detroit, mieście o robotniczych tradycjach, do wypiekania pizzy włoscy imigranci używali podkradzionych z fabryk prostokątnych metalowych tacek do przechowywania różnych drobnych elementów, śrubek, nakrętek, etc. Chociaż zwyczaj ten od dawna jest już nieaktualny, prostokątny kształt pizzy stał się w tym mieście niepodważalną tradycją.
Do amerykańskich tradycji przygotowywania pizzy odwołuje się wiele restauracji na świecie. W Polsce jedną z najciekawszych i najbardziej lubianych jest sieć pizzerii Chicago's Pizza.