Twoje możliwości
Podstawowa kwestia: jak wysoką ratę kredytu udźwignie Twój budżet? Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie, będziesz mógł odpowiednio dobrać jej wysokość, która z kolei wiąże się z czasem spłaty. Pamiętaj, żeby w miarę możliwości zbytnio go nie wydłużać i nie próbować uzyskać jak najniższej raty, bo w ten sposób podwyższa się oprocentowanie, a co za tym idzie – łączny koszt kredytu. Z drugiej strony nie narzucaj sobie zbyt wysokiej raty, tak aby Twoja sytuacja finansowa nagle nie pogorszyła się w wyniku spłaty zobowiązywania.
RRSO
W celu obliczenia kosztów kredytu sprawdź jego RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), a następnie porównaj tę wartość pomiędzy różnymi ofertami. Oczywiście im niższy wskaźnik RRSO, tym atrakcyjniejszy kredyt. Powstaje jednak pytanie, jak zestawić ze sobą wiele kredytów. Spisywać ich warunki ręcznie? To bez sensu. Na szczęście istnieje ranking kredytów gotówkowych na kredytnakazdycel.pl, który w kilka chwil pozwala porównać liczne oferty pod względem RRSO.
Dodatkowe produkty i ubezpieczenia
Wiele banków i SKOK-ów umożliwia obniżenie oprocentowania poprzez skorzystanie z dodatkowych produktów oferowanych w ramach tzw. cross-sellingu. Choć nie ujmuje tego żadna porównywarka kredytów gotówkowych, poprzez dobranie konta osobistego, karty kredytowej czy rachunku maklerskiego można uzyskać korzystniejsze warunki kredytu gotówkowego. Ale uwaga! To wcale nie znaczy, że dodatkowo dokupione produkty są atrakcyjne – należy je przeanalizować osobno.
Dodatkowe opłaty
Istnieje pewna grupa kosztów, których nie ujmuje RRSO. Należą do nich m.in. opłaty za: wcześniejszą spłatę zobowiązania, windykację, wydłużenie terminu spłaty, zmianę warunków kredytu, sporządzenie aneksu do umowy. Oczywiście nie wszystkie banki i SKOK-i pobierają każdą z tych opłat, dlatego konieczne zwróć uwagę na to, czy dany kredyt obejmuje którąś z nich, a jeśli tak, sprawdź jej wysokość.
Umowa
Nie da się ukryć, że nie istnieje coś takiego jak mądrze zaciągnięty kredyt bez uważnego przeczytania umowy z pełnym jej zrozumieniem. Umowa zawiera wszystkie postanowienia i warunki, zgodnie z którymi kredyt będzie spłacany i których będzie trzeba się trzymać. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do jej treści poproś o pomoc doradcę.
Artykuł sponsorowany