Czy przyczepa jest pojazdem mechanicznym?
Jak już wiadomo, obowiązkiem ubezpieczenia są objęte wszystkie pojazdy mechaniczne poruszające się po drodze. Zalicza się do nich również przyczepka samochodowa, mimo że nie ma silnika, a jej ruch jest zależny od siły auta. Kwestie te regulują przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz o ubezpieczeniach obowiązkowych. W związku z tym każda przyczepa musi mieć ważne OC, a ponadto swój dowód i nadany numer rejestracyjny, gdyż zaliczana jest do grupy pojazdów mechanicznych.
OC przyczepki samochodowej – czy faktycznie jest potrzebne?
Mogłoby się wydawać, że skoro auto, do którego przymocowana została przyczepka jest ubezpieczone, nie ma potrzeby wykupowania dodatkowej polisy. Logicznie rzecz biorąc, przyczepa nie ma własnego napędu, więc nie jest w stanie samodzielnie poruszać się po drodze. To z kolei oznacza, że nie stwarza żadnego ryzyka wyrządzenia szkody czy spowodowania kolizji. Od czego ma więc w tym przypadku chronić OC?
- Podczas jazdy lub manewrowania autem z doczepioną przyczepą, można nią uszkodzić inny samochód.
- Zdarzają się także przypadki, że z powodu złego przymocowania, głębokich ubytków nawierzchni czy najechania na przeszkodę, przyczepka się odczepi i staranuje auto poruszające się z tyłu.
- Istnieje ryzyko, że po odpięciu przyczepki od auta i pozostawieniu jej na parkingu, może się ona stoczyć i uszkodzić inny pojazd. Również sama czynność odczepiania jej stwarza możliwość zahaczenia krawędzią o sąsiadujące auto.
Jak widać sytuacji, w których może dojść do wypadku z udziałem przyczepki jest całkiem sporo. Obowiązkowe OC nie jest więc niepotrzebnym wydatkiem, a koniecznością.
Jak ubezpieczyć przyczepę samochodową?
Proces wykupienia polisy w zasadzie nie różni się od tego, w jaki sposób ubezpieczasz inny pojazd. Najważniejsze jest jednak to, że umowa z Towarzystwem musi zostać zawarta w dniu rejestracji. Za brak ważnego OC grożą wysokie kary pieniężne, które znacznie przekraczają cenę standardowego ubezpieczenia. Jeżeli chcesz znaleźć najkorzystniejszą ofertę, dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarki internetowej. Ubezpieczenie OC dla samochodu z rankomat.pl to korzystne rozwiązanie, które sprawdzi się również w przypadku przyczepki. Możesz tam sprawdzić, w którym Towarzystwie ubezpieczeniowym są najlepsze warunki współpracy oraz najniższe ceny. Jakie dane będą Ci potrzebne do podpisania umowy OC?
- marka i typ przyczepy,
- rok produkcji,
- data pierwszej rejestracji,
- numer rejestracyjny,
- dane właściciela.
Na tej podstawie ubezpieczyciel wyliczy składki, biorąc pod uwagę podobne czynnik, co przy ubezpieczeniu samochodu. Na koszt polisy wpłynie więc wiek i miejsce zamieszkania kierowcy oraz rodzaj, stan techniczny oraz parametry przyczepy.
Ile kosztuje OC dla przyczepki samochodowej?
Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe stosuje inne kryteria, które uwzględnia ustalając koszty polisy. W przypadku przyczepek nie są one tak rygorystyczne co przy ubezpieczeniu pojazdu. Niektóre firmy w ogóle nie biorą pod uwagę sytuacji kierowcy oraz historii jego jazdy. Największe znaczenie mają tu parametry przyczepki samochodowej, takie jak ładowność oraz rok produkcji.
Z jakim kosztem musisz się liczyć, aby wykupić OC? Zazwyczaj cena polisy oscyluje w granicach 150 zł za przyczepę o całkowitej masie dopuszczalnej 1300 kg. Za lekkie modele nie zapłacisz więcej niż 50 zł. Nie warto się więc uchylać od obowiązku ubezpieczeniowego, gdyż kary za brak ważnej polisy są znacznie bardziej dotkliwe i kosztowne.