Uprawnienia zawodowe
Osoby, które chcą uprawiać zawód higienistki stomatologicznej (http://policealna.gowork.pl/bydgoszcz/higienistka-stomatologiczna), powinny ukończyć np. szkołę policealną w Bydgoszczy, gdzie w ciągu dwuletniego etapu kształcenia zdobędą ciekawą profesję, stwarzając sobie szerokie możliwości zdobycia zatrudnienia w przyszłości. Fach ten jest wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. W szkołach policealnych i równorzędnych, gdzie oferowana jest edukacja na kierunku higienistka stomatologiczna, program kształcenia musi odpowiadać rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach.
Nie tylko szkoła policealna, m.in. w Bydgoszczy (http://policealna.gowork.pl/bydgoszcz), pozwala na zdobycie dyplomu higienistki stomatologicznej. Umożliwiają to także studia licencjackie na niektórych uczelniach. Trwają one 3 lata i prowadzone są według autorskich programów. W tym przypadku jednak brakuje określonych standardów nauczania. Wbrew pozorom tytuł licencjata nie daje higienistce stomatologicznej szerszych uprawnień zawodowych niż tytuł higienistki uzyskany po dwuletniej szkole policealnej.
Zakres kompetencji higienistki
Na podstawie podstawy programowej kształcenia w zawodzie higienistki stomatologicznej można wskazać zakres uprawnień zawodowych, jakie są jej przypisywane. Podobnie jak asystentka, higienistka zatrudniona w gabinecie stomatologicznym będzie przygotowywała go do pracy lekarza dentysty. W zakresie jej obowiązków leży bieżąca konserwacja sprzętu dentystycznego, organizowanie prac związanych ze świadczeniem usług stomatologicznych czy wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenie dokumentacji, jaka związana jest z funkcjonowaniem gabinetu.
Higienistka stomatologiczna ma jednak znacznie więcej swobody w swojej pracy niż asystentka. Może wykonywać między innymi wstępne badania i zabiegi stomatologiczne pod nadzorem oraz na zlecenie lekarza. Oznacza to, że w trakcie prowadzonych przez higienistkę stomatologiczną zabiegów profilaktyczno-leczniczych konieczna jest obecność lekarza dentysty, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej. Higienistka podejmuje się także popularyzacji stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach, m.in. w szkołach, przedszkolach, żłobkach i ośrodkach zdrowia.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze