W poszukiwaniu swetra idealnego
Prawda jest taka, że ideały nie istnieją. Nie ma swetra, który będzie pasował każdemu — lubimy różne kolory, różne fasony i materiały. Co więcej, jest wielu mężczyzn, którzy w ogóle nie noszą swetrów i wolą zamienić je na ciepłe bluzy. Właśnie dlatego, kompletując swoją garderobę, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, żeby dobierać ją do siebie. Jeśli coś nie jest w naszym guście, lepiej tego nie kupować — taki sweter (choćby był to najmodniejszy i najdroższy model) przeleży więcej czasu w szafie, niż będzie w użytku. Idealny sweter dla mężczyzny to więc taki, który trafia w jego gust.
Jaki modny gruby sweter męski wybrać?
Oprócz naszych preferencji ważne są też parametry swetra. Kupując gruby sweter męski, trzeba zwrócić uwagę m.in. na krój czy materiał, z jakiego jest wykonany. Dobrze dobrany sweter to nie tylko taki, w którym wyglądamy, ale też czujemy się dobrze — musi być dopasowany. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
● Dobrej jakości materiał
Bardzo wiele zależy od materiału. To, czy sweter będzie trwały i nie rozciągnie się po pierwszym praniu. To, czy będzie nam w nim ciepło i nie będziemy się pocić. A nawet sposób układania się na ciele. Najtańsze swetry męskie wykonane są w większości z akrylu — to materiał, który dobrze imituje wełnę, ale nie ma żadnych właściwości termicznych, szybko się mechaci i niszczy. Zdecydowanie lepszym wyborem są swetry wełniane lub z domieszką wełny — warto tylko zwrócić uwagę, aby było jej więcej niż 20%, a resztę materiałów stanowiła np. naturalna bawełna, zwiększający trwałość elastan czy zapobiegająca gnieceniu się wiskoza.
● Ponadczasowy krój
Znaczenie ma też krój, który (poza tym, że ma trafiać w nasz gust) powinien pasować do sylwetki. Nadal największą popularnością cieszą się swetry dopasowane do ciała o uniwersalnym fasonie — proste, z dekoltem okrągłym lub w serek. Sprawdzają się u każdego mężczyzny, niezależnie od postury. Możemy skomponować je z koszulą lub zakładać pod spód ulubione koszulki męskie. Gruby męski sweter ma tę zaletę, że mięsisty materiał ukrywa ewentualne niedoskonałości. Zdecydowanie ponadczasowym krojem są też golfy, które nie tylko zapewniają więcej komfortu cieplnego, ale też optycznie wydłużają sylwetkę.
● Uniwersalny wzór i kolor
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na kolorystykę swetra oraz printy, które się na nim znajdują. Najbezpieczniejszym wyborem są klasyczne swetry męskie w odcieniach czerni, granatu, brązu i bordo — ciemne barwy optycznie wysmuklają, a do tego pasują do większości dodatków. Możemy pokusić się też o wybór jasnego swetra, np. białego, camelowego lub szarego, ale warto pamiętać o tym, że praktyczniejsze są ciemne ubrania, na których mniej widać ewentualne zabrudzenia. Uważać trzeba też ze wzorami — trudno o wzorzysty sweter, który będzie wyglądał dobrze, nie poszerzy sylwetki i skomponuje się z innymi elementami garderoby. Jednokolorowe swetry to zawsze lepsza opcja.