Wyszogród jest dla mieszkańców historią i nie wyobrażają sobie oni, by nagle mogłaby tu powstać zabudowa wielorodzinna czy usługowa. - Sprzeciwiamy się zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej pomiędzy blokami przy ul.Fordońskiej 412,414,416,418, a grodziskiem Wyszogród, a także dalszej budowie obiektów handlowych na prawo od powstających już obiektów handlowych przy Polo. Wyszogród to, przecież historia Fordonu tam zaczął się Fordon.
Dzisiaj coraz więcej wycieczek odwiedza Stary Fordon, a w przyszłości będzie jeszcze więcej. Przecież Wyszogród jest rzut kamieniem od Starego Fordonu, więc gdyby grodzisko w Wyszogrodzie rozreklamować mogłoby stać się atrakcją turystyczną. - Tłumaczy mieszkaniec Fordonu, Krzysztof Borowicz.
Plan zagospodarowania zakłada ochronę wzgórza oraz grodziska, jednak nieco dalej znalazło się miejsce na postawienie tam bloków czy punktów handlowych. Mieszkańcy natomiast nie chcą takiego rozwiązania, gdyż ważne są dla nich obszary zielone stanowiące dla osób mieszkających w tym miejscu teren rekreacyjny, przeznaczony do spacerów.
Mieszkaniec Fordonu tłumaczy, że miejsce to jest także wyjątkowo ciekawe z uwagi na to, iż kiedyś na tych obszarach znajdował się cmentarz historyczny.
Miejska Pracownia Urbanistyczna podaje, że wzgórze dalej pozostanie zielone wraz z pobliskim terenem. Sam dostęp do rzeki również nie będzie zagrodzony.
Przypomnijmy, że Wyszogród położony jest na lewym brzegu Wisły w strategicznie ważnym miejscu na pograniczu pomorsko-kujawskim. Jest pozostałością po grodzie kasztelańskim, od 1314 r. książęcym, zniszczonym przez Krzyżaków w maju 1330 roku podczas wojny polsko-krzyżackiej 1327-1332.
Napisz komentarz
Komentarze