Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Kolejna obwodnica otwarta w regionie!

Jak podaje bydgoski oddział GDDKiA, od 17 lipca kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Inowrocławia w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Nowa trasa omija miasto od wschodu i znacznie skraca czas przejazdu na trasie Toruń – Poznań.

Autor: KPUW

Symboliczną wstęgę przeciął m.in. wiceminister rozwoju Witold Słowik, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

W uroczystości uczestniczyli także: dyrektor oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Jarosław Gołębiewski, przedstawiciele instytucji UE, wykonawcy inwestycji - prezes zarządu firmy MIRBUD S.A. Jerzy Mirgos, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy.

- Jest to bardzo ważna inwestycja dla całego regionu, dla miasta Inowrocławia, ale także dla powiatu – jednego z większych w województwie. Z reguły jest problem z terminowym wykonaniem inwestycji, tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, że mamy tu do czynienia z inwestycją wykonaną przed czasem. W momencie powstania obwodnicy Inowrocławia szereg dróg krajowych, obecnie remontowanych przez GDDKiA, zostanie przekazanych pod administrację samorządu. Jest to wartość 11 mln zł, która zostanie w powiecie. Już zostały przygotowane programy inwestycyjne na drogę nr 15 i 25, których remont jest nie mniej ważny niż powstanie obwodnicy - chodzi o dobre skomunikowanie z autostradą A1 i powstającymi S5 i S10. – Powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Obwodnica została w dużej mierze sfinansowana ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. W oparciu o pakiet dedykowany GDDKiA jest realizowanych 16 inwestycji w całej Polsce, w ramach tego projektu zrealizowana już została obwodnica Brodnicy. Dzisiaj otwieramy obwodnicę Inowrocławia. Te dwie obwodnice znajdujące się na drodze krajowej nr 15 z pewnością usprawnią ruch tranzytowy, jak również przyczynią się do lepszego skomunikowania miast i wyprowadzenia ruchu z centrum, co jest szczególnie istotne dla Inowrocławia – miasta uzdrowiskowego. Druga część pakietu środków dedykowana jest miastom na prawach powiatu, w postaci konkursów. Dofinansowanie otrzymało już 28 miast. – Mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik.

- To, że spotykamy się tutaj dzisiaj i możemy uczestniczyć w tym otwarciu wzięło się z dużego oczekiwania społecznego, pamiętam różnego rodzaju inicjatywy społeczne podejmowane po to, żeby ta obwodnica powstała. Nie jest to ostatnia inwestycja, która będzie realizowana na ziemi inowrocławskiej. Liczę, że w ciągu najbliższych tygodni uda się podpisać umowę na tzw. łącznik obwodnicy, istotny dla całej tej części naszego województwa. – Powiedział członek sejmowej komisji infrastruktury poseł Piotr Król.

Umowę na budowę obwodnicy podpisano 5 listopada 2014 roku na okres 27 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Zadanie polegało na budowie prawie 19 km trasy posiadającej po dwa pasy w obu kierunkach. Obwodnica omija miasto od wschodu i znacznie skraca czas przejazdu kierowców jadących na trasie Toruń – Konin/Poznań. Inwestycja zakładała budowę 3 węzłów drogowych („Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły” ), kilkunastu obiektów inżynierskich a także przebudowę istniejącej sieci drogowej. W ramach prac wykonano też wiele urządzeń ochrony środowiska. Nowy odcinek obwodnicy jest zlokalizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w powiatach: Inowrocławskim i Mogileńskim, na terenach gmin: Inowrocław, Miasto Inowrocław, Kruszwica, Strzelno. Ogólny koszt inwestycji to ponad 359 mln zł. Wykonawcą było konsorcjum firm: Mirbud S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „Erbedim” Sp. z o.o., a głównym podwykonawcą Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA.

Inwestycja polegała na budowie prawie 19 km trasy posiadającej po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W ramach zadania powstały 3 węzły drogowe ( „Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły” ), kilkanaście obiektów inżynierskich, a także przebudowano istniejącą sieć dróg lokalnych. W ramach prac wykonano też wiele urządzeń ochrony środowiska.

Celem inwestycji było wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, zapewniając równocześnie bezpieczeństwo i wysoki komfort podróżowania.

Oprócz obecnie oddanego do ruchu prawie 19 km odcinka obwodnicy, planowany jest jeszcze do realizacji prawie 5 km odcinek trasy między drogami 15 i 25 stanowiący północne obejście miasta ( na mapie zaznaczony przerywaną linią). Pozytywnie zakończona Kontrola Uprzednia prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych pozwala podpisać umowę z Wykonawcą. Będzie on miał na wykonanie tego zadania 22 miesiące ( do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych - do czasu projektowania wlicza się okresy zimowe).

W ramach inwestycji wykonano:

• budowę odcinka obwodnicy Inowrocławia (droga krajowa GP) długość Etap I

• budowę węzłów drogowych: Latkowo, Jacewo i Tupadły;

• przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z obwodnicą;

• budowę dróg dojazdowych (obsługujące tereny przyległe do obwodnicy);

• budowę ciągów pieszych i rowerowych;

• budowę obiektów inżynierskich w ciągu obwodnicy i w ciągu dróg krzyżujących się z obwodnicą w tym wiaduktów i mostów;

• budowę przejść dla zwierząt małych;

• budowę ogrodzeń ochronnych i naprowadzających;

• budowę systemu odprowadzenia wód deszczowych z powierzchni drogi w zakresie drenażu, rowów drogowych, kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych, przepompowni;

• przebudowę i budowę oświetlenia drogowego;

• oznakowanie kierunkowe dla obwodnicy Inowrocławia i oznakowanie kierunkowe na terenie miasta Inowrocławia;

• remont inowrocławskich ulic: Staszica, Dworcowej i Toruńskiej

Szczegółowe informacje dotyczące inwestycji znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie:

http://obwodnicainowroclawia.pl/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Czy te światła powodujące ruch wahadłowy w 2 niejscach to też jest "wygodny przejazd"???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:39Źródło komentarza: Z Brzozy do Łabiszyna zmodernizowaną drogąAutor komentarza: monkawTreść komentarza: Naprawdę podobało mi się korzystanie z tej strony do gry na automatach online, ponieważ na tej stronie - https://polskiekasynaonline24.com/darmowe-gry-hazardowe-owoce/ - mogłem grać na automatach online na prawdziwe pieniądze i wygrywać! Ta strona jest naprawdę fajna i ma bardzo dobrą jakość gier, dlatego ją polecam.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Kreatywne strategie hazardowe w kasynieAutor komentarza: jamieszkamwbydoszczyTreść komentarza: o tak, super! niech się nasza młodzież dobrze nabiega i glęboko nawdycha smogu, który mamy w mieście lepszy niż w krakowie :) super! tak jest! wspomagajmy choroby krążenia, oddechowe, problemy z potencją i zdrowiem psychicznym ;):Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:36Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: pracownikTreść komentarza: Czy po raz kolejny ludzie pracujący uczciwie w pracy za naturalnie umowy zlecenia, nie będą się mogli do niej dostać bo państo sobie raczy "biegać"? Nie każdego stać na taxówkę w tym państwie dobrobytu ;)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:31Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: bydgoszczaninTreść komentarza: no ok wszyscy wiemy, że bieganie niszczy stawy osób biegajacych (tak mam dane, tak podam uprzedzając) ale z tego artykułu nie wynika jak to zniszczy przemieszczanie się ludziom którzy inaczej inwestują w swoje zdrowie: co dokładnie będzie zamknięte kochani organizatorzy?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:28Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanie
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama