We wczorajszej konferencji prasowej uczestniczyli: prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał, dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy Piotr Adamczewski i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
12 lipca wchodzi w życie przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Sprawy prowadzone w tym zakresie, z terenu całego kraju, rozpatrywać będzie Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Bydgoszczy.
- To dotychczasowe efekty pracy doświadczonego zespołu naszej delegatury UOKiK wpłynęły na decyzję o powierzeniu jej kolejnego, bardzo odpowiedzialnego zadania. Realizacja przepisów nowej ustawy, w skali całego kraju, to z pewnością duże wyzwanie. Materia, którą reguluje dotyczy ostatecznie nas wszystkich, ponieważ wszyscy jesteśmy konsumentami i chcemy dokonywać jak najbezpieczniejszych zakupów, najlepiej w rozsądnych cenach. Zależy nam również, aby wszelkie relacje między kupującymi i sprzedającymi odbywały się w sposób uczciwy i właśnie temu służyć mają nowe przepisy. – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
- Przewaga kontraktowa występuje, jeżeli między odbiorcą i nabywcą istnieje znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym i jednocześnie słabsza ze stron nie ma wystarczających możliwości sprzedaży lub kupna produktów rolnych lub spożywczych od innych przedsiębiorców. – wyjaśnił prezes UOKiK Marek Niechciał.
Celem ustawy jest m.in. wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej. Taka sytuacja ma miejsce, np. kiedy podmioty o silnej pozycji na rynku starają się narzucić nierówne warunki współpracy swoim kontrahentom. Przedsiębiorca, co naturalne w relacjach handlowych, może dysponować tego typu przewagą ekonomiczną nad swoim kontrahentem (np. skup lub hurtownia względem producentów rolnych, sieć sklepów wielkopowierzchniowych względem producenta spożywczego). Nie może jej jednak wykorzystywać w sposób nieuczciwy, tj. sprzeczny z dobrymi obyczajami, zagrażający istotnym interesom drugiej strony umowy.
Do takich nieuczciwych działań należeć mogą, przykładowo, nieuzasadnione rozwiązanie umowy, grożenie jej rozwiązaniem, uzależnianie zwarcia umowy od spełnienia dodatkowych świadczeń (np. wymuszanie zapłaty niezwiązanych z dostawą opłat, zakupu dodatkowych towarów), czy też bezpodstawne wydłużanie terminów płatności za dostarczone produkty.
Tego typu praktyki utrudniają zrównoważony rozwój przedsiębiorstw na różnych szczeblach sektora rolno-spożywczego. Nieuczciwe przerzucanie kosztów i ryzyka prowadzenia działalności na mniejsze podmioty może w rezultacie wpływać również na jakość żywności.
Według nowych przepisów przedsiębiorca, w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania wobec niego nieuczciwych praktyk, będzie mógł złożyć zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd może interweniować, gdy łączna wartość obrotów między dostawcą a odbiorcą w którymkolwiek z 2 lat poprzedzających rok wszczęcia postępowania przekroczyła 50 tys. zł oraz obrót nabywcy lub dostawcy, który stosuje praktykę, w roku poprzedzającym rok wszczęcia postępowania przekroczył 100 mln zł. W konsekwencji UOKiK może nałożyć karę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary.
Napisz komentarz
Komentarze