Dlaczego warto samodzielnie hodować kiełki fasoli mung?
Kiełki fasoli mung to składnik wielu dań kuchni azjatyckiej - tajskiej, chińskiej, wietnamskiej. Produkt ten stanowi jednak nie tylko smaczny, ale i bardzo zdrowy dodatek do wielu potraw. Fasola zawiera bowiem między innymi:
- witaminy z grupy B,
- witaminę A,
- witaminę C,
- witaminę E,
- minerały: wapń, żelazo, siarkę, magnez, potas, fosfor, selen, cynk i mangan.
Włączenie kiełków fasoli do codziennej diety pozwala zadbać o prawidłową pracę mięśni, wyregulować poziom cholesterolu we krwi, wzmocnić włosy i paznokcie, usprawnić funkcjonowanie układu nerwowego czy też uelastycznić naczynia krwionośne. Kiełki są też bogate w antyoksydanty, które chronią komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym, a tym samym spowalniają proces starzenia się i zapobiegają rozwojowi wielu chorób. Jak widać, taki dodatek do kanapek, sałatek i dań obiadowych stanowi niezwykle cenną pozycję w codziennym jadłospisie. Warto więc zachować do niego wygodny dostęp, samodzielnie hodując kiełki fasoli mung z nasion.
Jak hodować kiełki fasoli mung?
Samodzielna uprawa kiełków w domowym zaciszu nie jest niczym skomplikowanym. Najważniejszy krok to namoczenie nasion w wodzie o temperaturze pokojowej. Proces ten powinien trwać do 12 godzin. Później nasionka należy przepłukać i przełożyć:
- do kiełkownicy,
- do dużego słoika wyłożonego gazą,
- do specjalnego woreczka.
Nie potrzebujemy zatem dedykowanych akcesoriów, aby rozpocząć hodowanie kiełków fasoli mung we własnej kuchni. Nasiona umieszczone w wybranym naczyniu należy zalać wodą i pamiętać o kilkukrotnym wymienianiu jej w ciągu dnia na świeżą. Za każdym razem musimy także przepłukać ziarenka, aby uchronić je przed pleśnieniem. Wystarczą dwa, trzy dni, aby zaczęły kiełkować. Są gotowe do spożycia w momencie, kiedy osiągają wysokość około 4 centymetrów. Kiełki można zjeść od razu lub schować do lodówki. W warunkach chłodniczych będą nadawały się do jedzenia jeszcze przez około tydzień. Przechowując je w chłodziarce, warto pamiętać o codziennym płukaniu ich wodą - wystarczy robić to raz na dobę.
Jak przyrządzić kiełki fasoli mung?
Kiełki wyhodowane z nasion fasoli mung można jeść na surowo. Świeże kiełki dodajemy do kanapek i sałatek, a także do dań typu stir-fry. Chociaż często sięgają po nie weganie i wegetarianie, kiełki świetnie smakują także z mięsem. Oto kilka kulinarnych pozycji, w których warto je wykorzystać:
- sałatka z mango i krewetkami,
- sałatka z chińskim makaronem,
- warzywny pad thai z tofu,
- tofu burger lub klasyczny burger mięsny,
- makaron ze smażonym kurczakiem i warzywami,
- wieprzowina stir-fry.
Zanim dodamy kiełki do dania, warto poznać ich smak. Podczas domowej uprawy mamy możliwość sprawdzania, na jakim etapie wzrostu kiełki fasoli smakują nam najbardziej. Większość osób opisuje je jako produkt delikatnie słodki, lekko mączny, jak dobrze znany wszystkim zielony groszek. Ich atutem jest także jędrna, chrupka struktura, urozmaicająca dania długo duszone czy wolno gotowane. Warto pamiętać, że smak kiełków może zmienić się po obróbce termicznej. Choć nie jest to konieczne, kiełki fasoli mung można blanszować lub krótko przesmażać na patelni. Należy jednak mieć na uwadze, że wysoka temperatura prowadzi do utraty części składników odżywczych zawartych w kiełkach. Jeśli zaś chodzi o ich doprawianie, to kiełki fasoli mung najlepiej komponują się z sosem rybnym, sosem sojowym, chili, cebulką dymką, ziarnami sezamu i orzechami.