W czym pomoże nam doradca?
- wyjaśni zasady przyznawania emerytury,
- wytłumaczy, od czego zależy wysokość emerytury,
- przekaże informacje, które mogą być pomocne w wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę,
- wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury, w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej,
- pomoże skompletować i wypełnić wniosek o emeryturę.
Od 3 lipca w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można skorzystać z usług doradców emerytalnych w całym kraju. W naszym regionie jest 25 doradców, z czego 12 w Oddziale ZUS w Bydgoszczy oraz 13 w Oddziale ZUS w Toruniu. I choć w Biurach Terenowych w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie nie ma doradcy emerytalnego to, klienci mogą liczyć na fachową pomoc pracowników Sali Obsługi Klienta. Przy użyciu specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator emerytalny, pracownik może wyliczyć prognozowaną wysokość emerytury i tym samym podpowiedzieć, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.
Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym większą mamy podstawę obliczenia emerytury,
a do tego skraca się średnie dalsze trwanie życia, przez które ta podstawa jest dzielona. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe.
Już pierwszego dnia, zainteresowanie usługą doradcy emerytalnego było bardzo duże.
W województwie kujawsko-pomorskim z wizyty u doradcy skorzystało około 1057 klientów. Podczas obsługi klientów z naszego regionu doradcy wykonali obliczenia w kalkulatorze emerytalnym dla 425 osób.
Jak można skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego
Aby skorzystać z usług doradców emerytalnych, wystarczy podczas wizyty w placówce ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych mogą zamówić obsługę u doradcy na konkretny dzień i godzinę, aby niepotrzebnie nie czekać w kolejce.
Przypomnijmy: W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września.
Napisz komentarz
Komentarze