Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Pesa życzy wesołych Świąt!

W MOB przeniesiemy się do Bydgoszczy z lat okupacji. Wiele symboli miasta zniknęło bezpowrotnie

„Inne miasto miałam w pamięci, inne zobaczyłam teraz” – pisała w powojennych wspomnieniach Ola Obarska, znana aktorka i śpiewaczka operetkowa związana z Bydgoszczą. Teraz za sprawą nowej wystawy w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy również i my będziemy mogli zobaczyć miasto naznaczone pięcioma latami brutalnej okupacji.
W MOB przeniesiemy się do Bydgoszczy z lat okupacji. Wiele symboli miasta zniknęło bezpowrotnie
1. Rozbiórka ruin Teatru Miejskiego/Demolition of the ruins of the Municipal Theater, Piotr Wiszniewski, 1946, wł./property: MOB;
2. Rozbiórka zachodniej strony Starego Rynku, kościół pojezuicki/Demolition of the western part of the Old Market Square, post-Jesuit church, 1940, wł./property: MOB.

Bilans materialnych strat Bydgoszczy był nieporównywalnie mniejszy niż wielu innych polskich ośrodków, które w czasie II wojny światowej właściwie zrównano z ziemią. Nie zmienia to jednak faktu, że miejska zabudowa grodu nad Brdą doznała nieodwracalnych zmian w czasie tych tragicznych wydarzeń. 

Wiele reprezentacyjnych gmachów, ówczesnych symboli Bydgoszczy, Niemcy zlikwidowali w ramach systematycznych wyburzeń po to, aby w ich miejsce wznieść nową zabudowę, co ostatecznie nigdy nie doszło do skutku. W ramach germanizacji okupanci niszczyli obiekty związane z katolicyzmem i judaizmem, z przestrzeni publicznej pozbywano się także wszelkich śladów polskości i lokalnej tożsamości, a więc elementów małej architektury, pomników czy tablic pamiątkowych.

– Po zakończeniu działań zbrojnych szybko przystąpiono do porządkowania i odbudowy przestrzeni miejskiej. Pośpiech przy realizacji tychże działań wynikał z organizacji w 1946 roku Pomorskiej Wystawy Rzemiosła, Przemysłu i Handlu oraz obchodów 600. rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich. Nie bez znaczenia okazał się także brak dostatecznych środków finansowych. Dlatego część zrujnowanych budynków rozebrano, a w ich miejsce wzniesiono nowe. Inne zostały odbudowane, ale już w zmienionej formie. Ponadto władze usunęły spalony gmach Teatru Miejskiego. Odbudowy nie doczekały się też zachodnia pierzeja Starego Rynku z kościołem pojezuickim czy synagoga – tłumaczą dr Anna Nadolska i Filip Semrau, kuratorzy wystawy „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”.

„Inne miasto miałam w pamięci, inne zobaczyłam teraz”

Na ekspozycji prezentowanej od 17 stycznia w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy w roli głównej występuje utracona w czasie wojny tkanka miejska, którą odwiedzający mogą poznać, a wręcz poczuć dzięki archiwalnym fotografiom. Ponadto dzisiejszy wygląd i nowe wykorzystanie zrujnowanych niegdyś miejsc widzimy w obiektywie bydgoskiego fotografika Wojciecha Woźniaka.

Wystawa skupia się jednak nie tylko na wielkiej historii, ale i jednostkowych opowieściach świadków tamtych wydarzeń. Perspektywę osób zamieszkujących Bydgoszcz 80 lat temu poznamy za sprawą przedmiotów, dokumentów i pamiątek pozostawionych w gruzach lub ocalonych z wojennej zawieruchy.

Jak mówią muzealnicy, inspiracją do przygotowania ekspozycji stał się cytat „Inne miasto miałam w pamięci, inne zobaczyłam teraz” pochodzący z wydanych w 1976 r. wspomnień Oli Obarskiej, w których znana aktorka i śpiewaczka operetkowa przedstawiła obraz Bydgoszczy w styczniu 1945 r. wraz z płonącym gmachem przybytku Melpomeny.

– Fragment wypowiedzi artystki można odnieść nie tylko do dawnego oblicza naszego miasta, ale także do Bydgoszczy współczesnej. Wszakże miasto i jego architektura są „tworem żywym”, podlegającym ciągłej zmianie, ewolucji. Zniszczone budynki modernizuje się czy zastępuje nowymi. Zasiedlają je kolejne pokolenia mieszkańców. Trwała jest jednak pamięć bydgoszczan o utraconych w czasie wojny miejscach i bezcennych obiektach. I chociaż te budowle już nie istnieją, to stale kreują tożsamość kulturową i lokalną, mocno działają na naszą wyobraźnię i są obecne w bydgoskim dyskursie – podkreślają dr Anna Nadolska i Filip Semrau.

Otwarcie wystawy „Inne miasto” wiąże się z przypadającą w styczniu 2025 r. 80. rocznicą zakończenia okupacji niemieckiej w mieście nad Brdą. Organizacja ekspozycji ma być też pierwszym dużym przedsięwzięciem zapowiadającym utworzenie Muzeum Historii Bydgoszczy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe przelotne opady deszczu

Temperatura: 11°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Won z Grajdołem niszczącym B-szcz!Treść komentarza: A kogo z bydgoszczan obchodzi grajdoł Toruniewo, który blokuje od początku tego chorego województwa rozwój B-szczy, wręcz jej DEGRADACJĘ!!Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Dworzec Toruń Wschodni otwarty dla podróżnych
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama