Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Ferie z bydgoską Biblioteką. Sprawdź, co będzie się działo!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na zajęcia dla dzieci w ramach akcji Ferie z Biblioteką 2025.

Autor: fot.: facebook.com/wimbp.bydgoszcz

Biblioteka Główna – Stary Rynek 24


 

Ferie zimowe z projektorem na Strychu

 

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież, na pokazy filmowe w ramach Projektora na Strychu! 

Jeśli pragniesz towarzyszyć bajkowym bohaterom podczas ich przygód, przy śmiechu i dobrej zabawie to koniecznie nas odwiedź 

 

Repertuar

https://biblioteka.bydgoszcz.pl/dzialalnosc.../projektor/

 

Kiedy?

W poniedziałki, środy i piątki o godzinie 10.00 

 

Wstęp WOLNY

 

Grupy zorganizowane prosimy o kontakt w celu wcześniejszego zapisu. 

Numer do kontaktu: 52 33-99-227

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

EkoFerie w Bibliotece u Bełzy 2025

 

Czysta Bydgoszcz wspólnie z WiMBP w Bydgoszczy zapraszają na zimowe EkoFerie - cykl warsztatów recyklingowych dla dzieci. Zajęcia bezpłatne, finansowane przez Miasto Bydgoszcz. Wyłącznie na zapisy - limit miejsc.

 

20.01.2025, poniedziałek, godz. 11.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

 

Od wiosny do zimy: przyroda w ruchu – miniwykład i warsztaty recyklingowe

Zapraszamy na zajęcia, podczas których dzieci i rodzice wspólnie odkryją tajniki cyklicznych zmian zachodzących na naszej planecie. Dowiedzą się, dlaczego Ziemia doświadcza różnych pór roku, jak ruch obrotowy i obiegowy naszej planety oraz nachylenie jej osi wpływają na długość dni i temperatury. Przeanalizują również różnice między biegunami a tropikami oraz odkryją, jak zmieniający się klimat oddziałuje na przyrodę i życie ludzi. Po części teoretycznej, uczestnicy przejdą do twórczej części warsztatowej, gdzie z materiałów z recyklingu – plastikowych butelek, tekturek, tkanin i guzików – stworzą ekologiczne, kreatywne bałwanki. To nie tylko doskonała okazja do nauki i zabawy, ale także sposób na promowanie idei ograniczania odpadów i ponownego wykorzystania 

 

różnych surowców. Ozdobione własnoręcznie bałwanki będą idealnym akcentem, który rozweseli domy i przypomni o wyjątkowości każdej pory roku.

 

Zapisy od 13.01.2025 r. pod numerem telefonu: +48 512 806 564


 

22.01.2025, środa, godz. 11.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

 

Zimowa szkoła przetrwania zwierząt - miniwykład i warsztaty recyklingowe

Zapraszamy na warsztaty rodzinne, podczas których poznamy fascynujące strategie przetrwania zwierząt w zimie – od snu zimowego niedźwiedzi, przez aktywne poszukiwanie pożywienia przez lisy i wilki, po budowanie kryjówek przez gryzonie. Dowiemy się, jak odpowiedzialnie dokarmiać zwierzęta zimą i jak rozpoznać ich ślady na śniegu. Miniwykład poprowadzi nasz gość specjalny - pani Beata Piesik z Nadleśnictwa Żołędowo! W części praktycznej każdy uczestnik stworzy własną maskotkę misia z materiałów recyklingowych – symbol troski o przyrodę i zimowy spokój - i nada jej indywidualny charakter. To wyjątkowa okazja, by połączyć naukę o przyrodzie z kreatywną zabawą i troską o środowisko!

 

Zapisy od 13.01.2025 r. pod numerem telefonu: +48 512 806 564


 

24.01.2025, piątek, godz. 11.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

 

Zimowy look recyklingowy: projektowanie ciepłych dodatków - miniwykład i warsztaty recyklingowe

Jak połączyć modę, kreatywność, ekologię i zdrowie? Zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy poznają tajniki zimowej ekomody - porozmawiamy o wpływie przemysłu odzieżowego na środowisko i zdrowie, a także dowiemy się, dlaczego warto wybierać tkaniny naturalne, organiczne oraz tekstylia z recyklingu. Omówimy również, jak rozpoznać zdrowe materiały i dlaczego ich stosowanie jest korzystne nie tylko dla planety, ale i naszego samopoczucia. W części warsztatowej zaprojektujemy zimowe dodatki, kreatywnie wykorzystując materiały z odzysku, takie jak papier, sznurki czy resztki tekstyliów. Tworzenie projektów w duchu zero waste to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do rozwijania wyobraźni i refleksji nad codziennymi wyborami. Powstałe prace będą dowodem na to, że moda może być jednocześnie stylowa, ekologiczna i odpowiedzialna. To inspirujący sposób na spędzenie zimowych ferii i poznanie podstaw zdrowego podejścia do ubioru.

 

Zapisy od 13.01.2025 r. pod numerem telefonu: +48 512 806 564


 

27.01.2025, poniedziałek, godz. 11.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

 

Ziemia w płynnej równowadze: woda i klimat –  miniwykład i warsztaty recyklingowe

Jak woda krąży w przyrodzie i dlaczego lodowce są tak ważnym rezerwuarem słodkiej wody? Podczas zajęć porozmawiamy o zagrożeniach związanych z topnieniem lodowców i ich konsekwencjach dla ekosystemów oraz globalnego klimatu. Wyjaśnimy, czym jest efekt cieplarniany i jak wpływa na zasoby wody na Ziemi. Natomiast podczas części warsztatowej stworzymy ekologiczne zimowe lampiony z efektem szronu i sopli lodu z niepotrzebnych słoików, dekorując je naturalnymi elementami, takimi jak szyszki czy susz dekoracyjny. Te lodowe latarenki będą nie tylko efektowną ozdobą, ale także symbolem kruchości i piękna zimowych krajobrazów oraz przypomnieniem o konieczności ochrony zasobów wody i lodowców. Niech połączenie nauki, ekologii i sztuki zachęci do refleksji nad przyszłością naszej planety.

 

Zapisy od 20.01.2025 r. pod numerem telefonu: +48 512 806 564


 

29.01.2025, środa, godz. 11.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

 

Mroźne wyzwania: ludzie i zwierzęta w najzimniejszych miejscach Ziemi – miniwykład i warsztaty recyklingowe

Zapraszamy na fascynujący miniwykład, który przybliży uczestnikom życie ludzi i zwierząt w surowych warunkach Arktyki i Antarktydy. Dowiemy się, jak mieszkańcy tych zimnych regionów, w tym Inuici, przystosowali się do ekstremalnych warunków, budując igloo i stosując unikalne strategie przetrwania. Porozmawiamy o codziennym życiu w mroźnych rejonach – od ubioru po jedzenie – oraz o tradycjach i wspólnotach, które pomagają przetrwać w trudnym klimacie. W dalszej części zajęć uczestnicy z materiałów wtórnych stworzą makietę mroźnej krainy z miniaturowymi igloo. Te recyklingowe konstrukcje będą nie tylko interesującą ozdobą, ale także symbolem adaptacji do ekstremalnych warunków i szacunku dla tradycji mieszkańców północy. Warsztat połączy edukację z kreatywnością, promując świadomość ekologiczną i umiejętność wykorzystywania odpadów w twórczy sposób.

 

Zapisy od 20.01.2025 r. pod numerem telefonu: +48 512 806 564


 

31.01.2025, piątek, godz. 12.00, Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5

 

Fakty czy mity: odkrywamy leczniczą i kosmetyczną moc ziół - miniwykład i warsztaty zielarskie

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty do Apteki pod Łabędziem, podczas których odkryjemy bogactwo natury kryjące się w roślinach takich jak nagietek, dziewanna, lipa czy czarny bez. Poznamy ich lecznicze i kosmetyczne właściwości, a także zajrzymy w przeszłość, by dowiedzieć się, jakie moce przypisywali im nasi przodkowie. Spróbujemy autorskich mieszanek herbacianych i własnoręcznie wykonamy krem inspirowany recepturą Galena, słynnego lekarza gladiatorów. Te zajęcia to także okazja, by nauczyć się rozpoznawać zioła i poznać ich praktyczne zastosowania w codziennym życiu. To spotkanie dla wszystkich, którzy chcą czerpać z natury pełnymi garściami, łącząc tradycyjną wiedzę zielarską z nowoczesnym podejściem do pielęgnacji i zdrowia. Przyjdź, odkryj siłę roślin i stwórz coś wyjątkowego własnymi rękami!

 

Zapisy od 20.01.2025 r. pod numerem telefonu: +48 512 806 564

 

Liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na ZAPISY: 

+48 512 806 564 

Zajęcia dla osób indywidualnych.


 

 

Zajęcia w bibliotekach osiedlowych


 

RecyFerie w Bibliotece na Błoniu – Zajęcia z recyklingu dla dzieci

 

Biblioteka na Błoniu, ul. Broniewskiego 1

Tel. 52 348-75-34

 

Biblioteka na Błoniu zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na wyjątkowe warsztaty recyklingowe realizowane we współpracy z Czystą Bydgoszczą. Podczas zajęć dzieci odkryją, jak w kreatywny sposób wykorzystać materiały z recyklingu, tworząc piękne i funkcjonalne przedmioty. Zajęcia odbywają się w godzinach przedpołudniowych, w terminach od 21 do 30 stycznia 2025 roku.

 

Każde warsztaty to niepowtarzalna okazja, by rozwijać wyobraźnię, zdolności manualne oraz zdobywać wiedzę na temat ekologii i ponownego wykorzystania materiałów. Tematyka spotkań jest różnorodna – od tworzenia ozdobnych piórek i lampionów po sztukę zdobienia obrazów oraz projektowanie zabawek z plastikowych butelek.

 

Na każde zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem: 52 348-75-34.

 

Warsztaty są bezpłatne dzięki finansowaniu przez Miasto Bydgoszcz. 

 

Program:

 

21.01.2025, wtorek, godz. 11.00

Piórka ze sznurka – ozdobne piórka wykonane z kolorowych sznurków. 

 

22.01.2025, środa, godz. 11.00

Lampiony z mozaiki szklanej – mozaika wykonana z dużych słoików i kolorowych szkiełek.

 

23.01.2025, czwartek, godz. 11.00

Ściany dobrze ubrane – obrazy tworzone ze skrawków materiałów o różnej fakturze, kolorowych guzików i tasiemek. 

 

28.01.2025, wtorek, godz. 11.00

Kolorowe laleczki z grubej niteczki – sznurkowa lalka wykonana z kolorowych nitek, wełny i drewnianych koralików. 

 

29.01.2025, środa, godz. 11.00

Obrazy sznurkiem malowane – sztuka zdobienia obrazu sznurkiem, mchem chrobotkiem i farbami. 

 

30.01.2025, czwartek, godz. 11.00

Zabaweczki z buteleczki – zabawki wykonane z plastikowych butelek.


 

Zajęcia w pozostałych bibliotekach osiedlowych

 

„Ferie z detektywem” 

 

Zajęcia w bibliotekach osiedlowych ph. „Ferie z detektywem” – cykl zajęć literackich, edukacyjnych i plastycznych dla dzieci, inspirowany literaturą detektywistyczną.

 

Biblioteka na Bartodziejach, ul. Połczyńska 3 

Tel. 52 342-82-24

 

21.01.25, godz. 12.00 - Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci inspirowane książkami z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka.

Wiek: 8-11 lat. 

Wstęp wolny.

 

23.01.25, godz. 12.00 - „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych” – zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci na podstawie książki Barbary Wicher. 

Wiek: 8-11 lat. 

Wstęp wolny.

 

 

Biblioteka na Bielawach, ul. Powstańców Wielkopolskich 26

Tel. 52 340-07-96

 

20.01.25, godz.16.00 - Śnieżne zagadki. Odkrywamy tajemnice zimy – zajęcia detektywistyczne dla dzieci.

Wiek: 6-8 lat. 

Wstęp wolny.

 

24.01.25, godz. 16.00 - Detektyw Pozytywka w akcji – zajęcia edukacyjne dla dzieci na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. 

Wiek: 6-8 lat. 

Wstęp wolny.

 

Biblioteka Londynek, ul. Pomorska 80-86

Tel. 52 323-80-03

 

23.01.25, godz. 12.00 - Czy ktoś zgubił tajemniczy obraz? – zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży aktywizujące wyobraźnię i rozwijające pamięć. 

Wiek: 5-12 lat. 

Wstęp wolny.

 

30.01.25, godz. 12.00 - Rodzinne rozgrywki gier planszowych z zagadką w tle. 

Wstęp wolny.

 

Biblioteka na Czyżkówku, ul. Łanowa 2

Tel. 52 327-72-40

 

24.01.25, godz. 10.30 - Zabawa w detektywa – zajęcia edukacyjne dla dzieci. 

Wiek: 7-8 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

Biblioteka na Osiedlu Bajka, ul. Gawędy 1

Tel. 52 343-32-35

 

23.01.25, godz. 12.00 - Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką – zajęcia edukacyjno plastyczne dla dzieci na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. 

Wiek: 5-11 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

Biblioteka na Przylesiu, ul. Brzęczkowskiego 2

Tel.52 348-52-25

 

21.01.25, godz. 10.30 - Czytelnicy na tropie. Odkrywamy tajniki pracy książkowych detektywów - zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci. 

Wiek: 6-10 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

23.01.25, godz. 10.30 - Świat zagadek detektywa Pozytywki - zajęcia czytelniczo-plastyczne dla dzieci na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. 

Wiek: 6-10 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

28.01.25, godz. 10.30 - Tajemnica biblioteki. Szukamy złodzieja książek z Lassem i Mają z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka - zajęcia edukacyjne dla dzieci. 

Wiek: 6-10 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

30.01.25, godz. 10.30 - Masz wiadomość! Łamanie szyfrów z detektywem Zagadką na podstawie książki Iwony Czarkowskiej „Zaszyfrowana wiadomość” - zajęcia edukacyjne dla dzieci. 

Wiek: 6-10 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

Biblioteka w Starym Fordonie, ul. Pielęgniarska 17

Tel. 52 343-73-53

 

21.01.25, godz. 12.00 - Zagadki i quizy detektywistyczne – zajęcia edukacyjne dla dzieci. Wiek: 7-10 lat. 

Wstęp wolny.

 

23.01.25, godz. 12.00 - Warsztat małego detektywa – zajęcia edukacyjne dla dzieci na podstawie książek z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. 

Wiek: 7-10 lat. 

Wstęp wolny.

 

 

Biblioteka na Jachcicach, ul. Czołgistów 5

Tel. 573-313-567

 

20.01.25, godz. 14.00 - Gramy w gry detektywistyczne i tworzymy portrety pamięciowe – zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci. 

Wiek: 7-10 lat. 

Wstęp wolny.

 

27.01.25, godz. 14.00 - Tworzymy idealnego bohatera powieści detektywistycznych – zajęcia literackie dla dzieci. 

Wiek: 7-10 lat. 

Wstęp wolny.

 

Biblioteka na Kapuściskach, Al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 35

Tel. 453-015-208

 

21.01.25, godz. 12.00 - Zapraszamy na szkolenie kadry detektywów! Wykorzystamy wszystkie zmysły, aby rozwiązać zagadki ukryte między bibliotecznymi regałami – zajęcia edukacyjne dla dzieci. 

Wiek: 5-8 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy do 17.01.2025 r.

 

28.01.25, godz. 12.00 - Zapraszamy na prawdziwy sprawdzian dla potencjalnych detektywów! Czekają zagadki do rozwiązania, tajemnice do odkrycia oraz… poznanie alfabetu Morse’a! 

Wiek: 7-10 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy do 24.01.2025 r.

 

Biblioteka na Leśnym, ul. Czerkaskiej 11

Tel. 52 340-10-05

 

23.01.25, godz. 12:00 - Poznajemy detektywa Pozytywkę oraz jego podstawowe narzędzia pracy. Zajęcia   literacko-plastyczne dla dzieci na podstawie książek z serii „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke. 

Wiek: od 3 lat. 

Wstęp wolny.

 

28.01.25, godz. 16:30 - Ferie z detektywem – zajęcia literacko-plastyczne inspirowane książką Jørna Liera Horsta „Operacja Płatki śniegu”, podczas których dzieci rozwiążą zagadki oraz wykonają obracające się płatki śniegu. 

Wiek: od 3 lat.

Wstęp wolny.

 

30.01.25, godz. 16:30 - Ferie z detektywem - zajęcia literacko-plastyczne na podstawie serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, podczas których dzieci wykonają krótkofalówki, pomocne w prowadzeniu śledztwa. 

Wiek: od 3 lat. 

Wstęp wolny.

 

 

Biblioteka w Łęgnowie, ul. Toruńska 185 

Tel. 512-319-076

 

24.01.25, godz.16.00 - Zawód detektyw – zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci inspirowane książkami z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Wiek: 7-8 lat. 

Wstęp wolny.

 

31.01.25, godz.16.00 - Detektywistyczne zabawy, ciekawostki i zgadywanki – zajęcia zainspirowane książkami z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. 

Wiek: 7-8 lat. 

Wstęp wolny.

Biblioteka na Miedzyniu, ul. Nakielska 175a

Tel. 52 379-87-28

 

23.01.25, godz. 12.00 - Poszukiwany, poszukiwana. Tworzymy portret pamięciowy i poznajemy dziecięcą literaturę detektywistyczną – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci. Wiek: 8-15 lat. 

Wstęp wolny.

 

30.01.25, godz. 12.00 - Z Lasse i Mają poznajemy tajemnice Valleby – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci na podstawie książek z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. 

Wiek: 8-15 lat. 

Wstęp wolny.

 

Biblioteka na Okolu, ul. Grunwaldzka 33

Tel. 512-301-087

 

21.01.25, godz.10.30 - Bałwana po tropach śledzimy, bo bez niego się zimy boimy – zajęcia plastyczne dla dzieci inspirowane książką Victorii Saxon „Olaf czeka na wiosnę”. Wiek: 5-10 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

28.01.25, godz.10.30 - Rozpoczynamy tropienie, bo płatki śniegu są w cenie – zajęcia plastyczne dla dzieci inspirowane książką Jørna Liera Horsta „Operacja Płatki śniegu”. Wiek: 5-10 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

 

Biblioteka na Osowej Górze, ul. Wielorybiej 99

Tel. 52 349-07-45

 

23.01.25, godz. 14.00 - Tiril i Oliver na tropie. W ujęciu sprawcy pomógł portret pamięciowy – zajęcia detektywistyczne dla dzieci inspirowane książkami z serii „Operacja” Jørna Liera Horsta. Podczas spotkania powstanie portret pamięciowy poszukiwanego. 

Wiek: 8-12 lat. 

Wstęp wolny.

 

30.01.25, godz. 14.00 - Tajemnica biblioteki. Biuro detektywistyczne Osowa Góra – zabawa edukacyjna dla dzieci w oparciu o książki z cyklu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. 

Wiek: 8-12 lat. 

Wstęp wolny.

 

Biblioteka w Śródmieściu, ul. Dworcowa 49

Tel.52 323-80-05

 

23.01.25, godz. 10.30 - Jak pracuje detektyw? – zajęcia edukacyjne dla dzieci. 

Wiek: 7-10 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

30.01.25, godz. 10.30 - Detektyw na tropie – zajęcia edukacyjne dla dzieci. 

Wiek: 4-6 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

Biblioteka na Wyżynach, ul. Bohaterów Kragujewca 11

Tel. 512-319-079

 

21.01.25, godz. 10.00 - Śledztwo małych detektywów – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci na podstawie książek: Jørna Liera Horsta „Operacja Ninja”, Martina Widmarka „Tajemnica biblioteki”, Agnese Baruzzi „Niesamowity detektyw Sherldog Holmes i zaginiona orchidea”, Tomasza Duszyńskiego „Siedem prac detektywa Ząbka” oraz Jarvina i Ju „Kotki i smoki. Przebudzenie wulkanu”. 

Wiek: 7-11 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

28.01.25, godz. 10.00 - Detektyw Pozytywka odkrywa tajniki swojej pracy – zajęcia literacko-plastyczne w oparciu  o książkę Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. 

Wiek: 7-11 lat. 

Na zajęcia obowiązują zapisy.

 

Biblioteka na Wzgórzu Wolności, ul. Ujejskiego 58

Tel. 52 371-89-68

 

21.01.25, godz. 12.00 - Zagadki detektywa Pozytywki – zajęcia literackie dla dzieci na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. 

Wiek: 7-9 lat. 

Wstęp wolny.

 

28.01.25, godz. 12.00 - Porządki detektywa Pozytywki. Tworzymy ilustracje – warsztaty plastyczne dla dzieci na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Pamiątki Detektywa Pozytywki”. 

Wiek: 7-9 lat. 

Wstęp wolny.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mgła

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama