Po raz czwarty w rolę króla afrykańskiego Baltazara wcieli się pochodzący z Ghany Ernest Essuman Mensah. Pojedzie na wielbłądzie. Króla azjatyckiego po raz drugi odegra pochodzący z Indii John Peter Sunder. Pojedzie na koniu. Europejskiego króla reprezentował będzie Bartłomiej Jasiński, Bydgoszczanin, pojedzie na koniu.
W roli świętej rodziny wystąpi Aleksandra i Mateusz Jadaś, małżeństwo z 7 letnim stażem, trójka dzieci, najmłodszy 11 miesięczny Nikodem odegra Jezusa.
Świętowanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Po mszy św. ze śpiewem kolędy „Mędrcy świata monarchowie” wyruszymy sprzed kościoła ok godz. 13.00 i przejdziemy ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku.
Na Starym Rynku, przed pokłonem trzech króli Nowonarodzonego Jezusa przywitają najpierw pasterze. Scenkę pokłonu pasterzy odegrają dzieci przy współpracy chóru. Po czym nastąpi najbardziej uroczysty moment, Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą pokłon i złożą dary Dzieciątku uznanemu za króla wszystkich narodów. Na zakończenie jasełek koncert kolęd.
Tematem przewodnim 12 edycji orszaku będzie pokłon władców, ze względu na ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa, oraz ze względu na przypadającą 1000 rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Ewangeliczny pokłon Mędrców pobudza do refleksji nad rolą władców ziemskich.
Odtwórcy głównych ról w XII Bydgoskim Orszaku Trzech Króli
1. Król Melchior (król azjatycki, pojedzie na koniu, poprowadzi orszak zielony symbolizujący nadzieję).
John Peter Sunder, architekt oprogramowania, żonaty, jedno dziecko. Pochodzi z południowej Indii. Drugi rok jest w Polsce, Pracuje i mieszka w Bydgoszczy.
John Peter o swoim udziale w Orszaku:
„Jesteśmy rodziną katolicką i cieszę się, że po raz drugi będziemy w taki sposób świętować uroczystość Trzech Króli”.
2. Król Kacper (król europejski, pojedzie na koniu, poprowadzi orszak czerwony symbolizujący miłość).
Bartłomiej Jasiński, koordynator projektów telekomunikacyjnych, żonaty, dwoje dzieci.
Bartłomiej o swoim udziale w orszaku:
„ Jako, że to mój debiut orszakowy to towarzyszy mi dużo pozytywnej ciekawości. Na początku było też dużo niepewności co do roli, ale po czasie rozważania tej sceny przybycia mędrców do żłóbka stwierdzam, że mam w sobie mnóstwo wdzięczności i tego co mogę ofiarować Jezusowi. Więc rola wyzwoliła pozytywne przemyślenia i pozwoliła już teraz postawić dużo pytań. A że do orszaku jeszcze trochę czasu, więc nasłuchuję co tam jeszcze Bóg chce mi powiedzieć przez tę służbę „.
3. Król Baltazar (król afrykański, pojedzie na wielbłądzie, poprowadzi orszak niebieski, symbolizujący wiarę).
Ernest Essuman Mensah, nauczyciel j. angielskiego. Pochodzi z Ghany, mieszka i pracuje w Bydgoszczy.
Ernest o swoim udziale w orszaku:
„ Za każdym razem jestem mocno podekscytowany i czekam z niecierpliwością na kolejny orszak. Czuję się w tej roli jak prawdziwy król”.
4. Maryja
Aleksandra Jadaś, ekonomista. Mąż Mateusz, troje dzieci: Filip (6lat), Oliwia (4lata) i Nikodem (prawie rok) w roli Jezusa.
Aleksandra o swoim udziale w orszaku;
„Udział w orszaku, daje mi przede wszystkim możliwość świadectwa o wierze, a także pokazania dzieciom innego – Żywego Kościoła.
6. Józef
Mateusz Jadaś, operator linii, żonaty, troje dzieci.
Mateusz o swoim udziale w orszaku:
„Bardzo ważne dla mnie jako ojca, jest przekazanie dzieciom właściwych wzorców i wartości. Takie wydarzenia jak orszak trzech króli oraz to, że możemy w nim wziąć udział całą rodziną jest niezwykle cennym doświadczeniem, pokazującym dzieciom radosny Kościół”.
Napisz komentarz
Komentarze