Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Historia strat wojennych bydgoskiego muzeum na kartach książki. "To nie koniec poszukiwań"

Prawdziwe powojenne losy kolekcji bydgoskiego Muzeum Okręgowego długo stanowiły białą plamę w dziejach tej instytucji. Dzięki wieloletniej pracy autorek katalogu „Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy” mgłę historycznej tajemnicy udało się nieco rozwiać, choć nowych tropów do zbadania jest jeszcze wiele.

Autor: fot.: Materiały prasowe

W czasie okupacji niemieckiej państwo polskie straciło, nierzadko bezpowrotnie, setki tysięcy materialnych dóbr kultury. Mowa nie tylko o obrazach i rzeźbach wybitnych twórców, ale także o starodrukach, rękopisach i unikatowym rzemiośle artystycznym.

 

Krajowe muzea od lat prowadzą pogłębione kwerendy i analizy, których celem jest opracowanie dokładnej listy dzieł utraconych przez daną instytucję. To niełatwe zadanie, ponieważ muzealnicy pracują na niezwykle skąpym materiale źródłowym, co potwierdziło się w przypadku strat wojennych Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (MOB), dawnego Muzeum Miejskiego.

 

– Czasami bazowałyśmy jedynie na wycinkach z przedwojennej prasy i fotografiach wystaw, z których próbowałyśmy wyłowić choćby najmniejszą wskazówkę czy skrawek informacji – tłumaczą dr Gabriela Frischke, Anna Kaszubowska, Monika Leśniak-Skocka i Anna Pruss-Świątek, autorki katalogu „Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy”, który właśnie trafił do sprzedaży.

 

Publikacja jest wynikiem badań realizowanych od 2012 roku przez pracowników Działu Ewidencji, Digitalizacji i Konserwacji Zbiorów MOB (do 2021 roku Dział Inwentaryzacji). Pierwszym owocem ich żmudnej pracy w archiwach było uruchomienie w 2018 roku strony internetowej stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl prezentującej bazę utraconych muzealiów, spisy zbiorów i wystaw oraz dokumentację poświadczającą nabycie obiektów.

 

Zespół zajmujący się stratami wojennymi bydgoskiego muzeum tworzą obecnie: dr Gabriela Frischke (redaktorka naukowa „Strat”), Anna Kaszubowska, Monika Poła, Monika Leśniak-Skocka oraz Anna Pruss-Świątek.

 

„Opowieść o utraconym dziedzictwie Muzeum Miejskiego nie jest dopisana do końca”

 

Kolekcja założonego w 1923 r. Muzeum Miejskiego była bogata i zróżnicowana. Placówka posiadała zbiory archeologiczne, historyczne, etnograficzne, a także obrazy wielu czołowych malarzy i malarek, m.in. Teodora Axentowicza, Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Wojciecha Gersona, Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego czy Leona Wyczółkowskiego.

W latach 1943-1944 na polecenie władz niemieckich zabytki wywieziono do pobliskich miejscowości w obawie przed zbliżającymi się wojskami sowieckimi. Po wyzwoleniu miasta i rozpoczęciu akcji zwożenia kolekcji z powrotem do Bydgoszczy okazało się, że duża część muzealnych zasobów została zniszczona bądź rozkradziona. Wiele bezcennych dla narodowej kultury płócien i obiektów mogło spłonąć w pożarach budynków, w których ukryto zbiory.

 

Przez pierwsze powojenne lata zespołowi muzeum nie udało się przeprowadzić poprawnej inwentaryzacji, co utrudniło sporządzenie wiarygodnej listy strat. Prawidłową procedurę ewidencji wprowadzono dopiero w latach 1968-1975. Braki ujawnione w wyniku spisów z natury i zgłoszone do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są obecnie ujęte w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.

 

W „Stratach” skrupulatnie prześledzono dzieje dawnych kolekcji Muzeum Miejskiego zarówno w trakcie i tuż po zakończeniu wojny, jak i w czasach zupełnie nam współczesnych – istotnym fragmentem książki jest relacja z działań prowadzonych przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy, Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz MOB w latach 2018-2020. 

 

Jak mówią autorki, celem publikacji jest zwiększenie świadomości o historii strat wojennych wśród lokalnej społeczności, propagowanie wiedzy na temat dziedzictwa utraconego oraz zaprezentowanie tzw. dobrych praktyk wypracowanych w czasie prowadzenia badań i współpracy z różnymi instytucjami kulturalnymi i państwowymi.

 

Wydanie katalogu zawierającego 464 noty nie jest, jak zaznaczają przedstawicielki MOB, równoznaczne z postawieniem kropki nad i zakończeniem badań – to raczej podsumowanie aktualnego stanu wiedzy i przyczynek do dalszych poszukiwań. 

 

– Opowieść o utraconym dziedzictwie przedwojennego Muzeum Miejskiego nie jest jeszcze dopisana do końca. Mamy przy tym nadzieję, że uda się trafić na kolejne ślady, które doprowadzą nas do poznania brakujących szczegółów w historii zbiorów numizmatycznego i archeologicznego. W przyszłości opracowane zostaną także straty poniesione w zakresie grafiki i malarstwa obcego – dodają.

****

Zadanie Przygotowanie i wydanie publikacji pt. „Straty wojenne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

 

Publikację można zakupić tutaj: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/towary/straty-wojenne-muzeum-miejskiego-w-bydgoszczy-cena-105-00-iksoris-id-1115-t227.html



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: 0°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama