Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm

W Polsce od XVIII wieku obchodzimy Wigilię

Od XVIII wieku w Wigilię Bożego Narodzenia wielu Polaków po zmroku zasiada do rodzinnej wieczerzy. Obchodom towarzyszy m.in. zostawianie pustego nakrycia dla gościa, dzielenie się opłatkiem czy obdarowywanie się prezentami. O północy sprawowane są msze zwane pasterkami.
  • Źródło: PAP
W Polsce od XVIII wieku obchodzimy Wigilię

Autor: Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Słowo wigilia pochodzi od łacińskiego vigiliare oznaczającego czuwanie. Początkowo wigilię celebrowano przed uroczystościami chrześcijańskimi. Wyznawcy Chrystusa gromadzili się wieczorem przed dniem świątecznym, aby dzięki czuwanie, któremu towarzyszy modlitwa i śpiew przygotować się na obchody uroczystości. Po liturgiach gromadzono się na wspólnym posiłku nazywanym z greckiego agape, będącym wyrazem braterskiej miłości między ludźmi. Do tej starochrześcijańskiej tradycji nawiązuje wieczerza wigilijna.

 

W Polsce Wigilia zyskała popularność w XVIII w., a w XX w. stała się powszechną tradycją. Tego dnia pod obrus na stole kładziono siano na pamiątkę narodzenia się Chrystusa w stajence betlejemskiej i położenia go w żłóbku na sianie. Poza tym stawiano osobne nakrycia dla członków rodziny zmarłych w mijającym roku czy gościa, który może się niespodziewanie pojawić.

 

"To dodatkowe nakrycie na stole może być okazją do refleksji, na ile jestem otwarty na współmałżonka, sąsiada, uchodźcę, na ich potrzeby, pragnienia" - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

 

Zaznaczył, że celebrowanie Wigilii może przyczynić się do odnowienia relacji.

 

"Nie można wykluczyć, że dzielenie się opłatkiem, któremu towarzyszy składanie sobie życzeń, będzie dla osób, które od dawana ze sobą nie rozmawiały, nosząc w sercu urazy czy rany – pierwszym krokiem na drodze do przebaczenia i pojednania. Oczywiście, może się zdarzyć, że druga strona pozostanie zamknięta, nie przyjmując naszej otwartości. Myślę jednak, że na gest przebaczenia, każdy reaguje pozytywnie" – powiedział abp Wojda.

 

Zgodnie z tradycją wieczerzę wigilijną rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. Kolację poprzedza modlitwa i czytanie Ewangelii o narodzeniu Jezusa, którą prowadzi głowa rodziny, oraz zwyczaj dzielenia się opłatkiem, który symboliką nawiązuje do obecności Jezusa w sakramencie Eucharystii.

 

Zgodnie z tradycją na stole tego wieczoru powinno znaleźć się dwanaście dań, a każdy z uczestników wieczerzy powinien skosztować każdego z nich, aby zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku.

 

Podobnie jak w naszym kraju Wigilię wśród katolików łacińskich obchodzi się także na Litwie, na Białorusi, na Ukrainie, w Czechach i na Słowacji. Poza terenami dawnej Rzeczypospolitej nieznany jest zwyczaj łamania się opłatkiem.

 

Wigilii Bożego Narodzenia towarzyszy obdarowywanie się prezentami składanymi pod choinką. Choinka jest chrześcijańskim symbolem drzewa rajskiego, a także symbolem Chrystusa nazywanego w Biblii Drzewem Życia. Ozdabianie jej świecami lub lampkami elektrycznymi nawiązuje z kolei do określenia Syna Bożego w Ewangelii Światłością Świata. Dla upamiętnienia narodzenia Jezusa w Betlejem pod choinką ustawia się symboliczny żłóbek.

 

Zgodnie z decyzją Kongregacji Nauki Wiary z 2003 r., w Wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje post. Biskupi polscy zachęcają jednak wiernych do dochowania wierności wieloletniej tradycji.

 

Formalnie post 24 grudnia obowiązuje katolików tylko wówczas, gdy przypada w piątek.

 

W wielu domach po kolacji wigilijnej kultywuje się również tradycję śpiewania kolęd. O północy 24 grudnia we wszystkich kościołach w Polsce zostaną odprawione uroczyste msze, tzw. pasterki. Nazwa pochodzi od pasterzy, którzy pierwsi przyszli oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Liturgia przynależy już do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Oznacza to, że katolicy uczestniczący w pasterce nie muszą 25 grudnia iść ponownie na mszę świętą. 

 

(PAP) Autor: Magdalena Gronek mgw/ joz/ amac/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Won z Grajdołem niszczącym B-szcz!Treść komentarza: A kogo z bydgoszczan obchodzi grajdoł Toruniewo, który blokuje od początku tego chorego województwa rozwój B-szczy, wręcz jej DEGRADACJĘ!!Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Dworzec Toruń Wschodni otwarty dla podróżnych
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama