- Rewitalizacja Rybiego Rynku to kolejny element naszego ambitnego pomysłu na elegancki, tętniący życiem Salon Miasta – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Wokół niego już wcześniej oddaliśmy do użytku Teatr Kameralny, który stał się jedną z najchętniej odwiedzanych placówek kulturalnych. Odrestaurowaliśmy fasadę spichrzy - symbolu Bydgoszczy i ograniczyliśmy przejazd samochodów przez zrewitalizowane ulice i mosty. Te projekty pomogły stać się nam najchętniej odwiedzanym miastem przez turystów w regionie. Utrzymanie tego wyniku wymaga pracy. Działamy dalej. Budujemy IV krąg opery, zrewitalizujemy kolejne odcinki bulwarów i Wyspę Św. Barbary. Przed nami również szereg prac na Wyspie Młyńskiej.
Więcej drzew i kolorowe rabaty
Remont Rybiego Rynku to kolejna inwestycja, która zmienia Salon Bydgoszczy. W miejscu parkingu pojawił się plac z podświetlaną różą wiatrów. W jego rogach dosadziliśmy platan i lipę. Wokół nich powstały rabaty o naturalistycznym charakterze - kompozycji złożonej z hortensji, traw ozdobnych, róż i bylin. Drzewa dosadziliśmy również wzdłuż drogi prowadzącej do nabrzeża. Zamontowaliśmy też stylowe latarnie, a część nasadzeń została podświetlona. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia ustawimy ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej oraz inne elementy małej architektury.
W parze z rynkiem szereg ulic
Zrewitalizowaliśmy również kilka staromiejskich uliczek, na których położyliśmy kamienną kostkę. Na chodnikach natomiast zastosowaliśmy granitowe płyty z kamiennymi opaskami. Ulica Grodzka zachowała swój dotychczasowy charakter z wyłączeniem możliwości parkowania pojazdów, dodatkowo pojawiło się na niej zawężenie jezdni, co pozwoliło na poszerzenie części przeznaczonej dla ruchu pieszego i wprowadzenie dodatkowych pasów zieleni. Rewitalizacja objęła też ulice Przy Zamczysku (od Grodzkiej do placu Kościeleckich), Malczewskiego, Zaułek, Przyrzecze, Jana Kazimierza oraz Pod Blankami. Oprócz nowej nawierzchni zadbaliśmy o zieleń. W ramach zadania wykonaliśmy także schody prowadzące z ul. Ku Młynom na nabrzeże Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wzdłuż Młynówki. Dodatkowo podświetliliśmy oraz wymieniliśmy nawierzchnię przy kamieniu z tablicą upamiętniającą bydgoskich Żydów (u zbiegu ul. Jana Kazimierza oraz Pod Blankami). Wykonawcą robót była firma Betpol. Koszt inwestycji to ok. 30,3 mln zł. Zadanie doskonale współgra ze zrealizowaną już w latach ubiegłych restylizacją uliczek przyległych do płyty Starego Rynku (m.in. Kręta, Mostowa, część Grodzkiej, Długa, T. Magdzińskiego, Jezuicka, Farna, Trybunalska, Ku Młynom, Niedźwiedzia, Spichlerna i Przesmyk). W tym roku zakończyła się także kompleksowa rewitalizacja placu Kościeleckich.
Rozszerzamy zamówienie
Po zakończeniu podstawowego zakresu robót zdecydowaliśmy jeszcze o rozszerzeniu zadania o dodatkowe prace. W ich zakres wejdzie przebudowa ulic Karmelickiej (dojazd do powstającego IV kręgu Opery Nova), remont ul. Podwale oraz nabrzeża przy zrewitalizowanym Rybim Rynku. Wraz z zakończeniem drogowej części inwestycji rozpoczęliśmy też prace nad wprowadzeniem dodatkowych elementów, które mają nawiązywać do historii tego miejsca. W pierwszej kolejności zależy nam na wykonaniu przy nabrzeżu repliki żurawia przypominającego o dawnym porcie. Obecnie przy współpracy z Politechniką Bydgoską powstaje niezbędna dokumentacja projektowa.
Napisz komentarz
Komentarze