Na prawie 500 fotografiach pokazano najpiękniejsze zakątki Bydgoszczy w tym Wyspę Młyńską, Stare Miasto, Dzielnice Muzyczną, Kanał Bydgoski czy ulicę Gdańską. Tym razem swoje rozdziały dostały też miejsca poza głównym szlakiem turystycznym m.in. Stary Fordon, Szwederowo czy Londynek. W albumie zamieszczono nie tylko zdjęcia ulic i budynków, ale też zieleni, witryn sklepów czy wnętrz kawiarni. Nowością są także fotografie lokalnych przedsiębiorców oraz restauratorów.
- Opublikowana w 2022 roku „Bydgoszcz Nastrojowa” spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i była kilkukrotnie wznawiana. Bydgoszczanie zobaczyli w niej swoje miasto jako romantyczne, bajkowe i trochę tajemnicze. Wiele albumów pojechało też za zagranicę, a nawet na inne kontynenty, by tam promować piękno Bydgoszczy – wyjaśnia Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.
Zofia Ewa Ruprecht jest diabetologiem w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie diabetologii. Od 30 lat codziennie, niezależnie od pogody, dojeżdża do pracy rowerem. Podróże te pozwalają na spojrzenie na miasto z innej perspektywy. Zdjęcia wykonywane aparatem w telefonie od 2018 roku są rewelacją grup zrzeszających miłośników miasta w mediach społecznościowych m.in. Zabujani w Bydgoszczu (Brombergu). Zofia Ewa Ruprecht została też zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu Bydgoszcz Press Photo organizowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy (w kategorii dla amatorów).
- Wydanie kolejnego albumu jest zwieńczeniem mojej pasji fotograficznej. Zostało to uwiecznione, wydane i poszło w świat. Myślę, że komuś oglądanie moich zdjęć sprawi radość. Pragnę, jak wielu z nas, żeby Bydgoszcz miała szansę większego zaistnienia dla Polski i dla świata. By wszyscy zobaczyli jak wypiękniała w ostatnich latach – mówi Zofia Ewa Ruprecht, autorka zdjęć do „Nastrojowej Bydgoszczy”.
Teksty, podobnie jak w „Bydgoszczy Nastrojowej”, napisała Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka i autorka albumów o Bydgoszczy. Treściwie i zaskakująco pełni ona rolę przewodnika po mieście. Opisuje swoje ulubione miejsca, ale też opowiada w wartych odwiedzenia sklepach i restauracjach czy o tym, co można zobaczyć na elewacjach kamienic. Teksty zostały tak napisane, żeby zachęcić do odkrywania Bydgoszczy nie tylko turystów, ale też samych mieszkańców.
Wydaniu albumu towarzyszy wystawa zdjęć Zofii Ewy Ruprecht „60 sekund. ajfonowa_bydgoszcz w kadrach”, którą do 7 stycznia 2025 r. można obejrzeć w galerii Wieży Ciśnień (ul. Filarecka 2).
Doktor n. med. Zofia Ewa Ruprecht – specjalista diabetolog z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, współautorka albumu „Bydgoszcz Nastrojowa”, administrator grupy „Zabujani w Bydgoszczu (Brombergu)”, prowadząca konto ajfonowa_bydgoszcz na Instagramie, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu fotografii dokumentalnej Bydgoszcz Press Photo 2021 w kategorii amatorskiej.
Anna Perlik-Piątkowska – niepoprawna miłośniczka miasta, autorka albumów „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia – plac Teatralny, Gdańska, plac Wolności” i „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek” oraz współautorka „Bydgoszczy Nastrojowej” i „Pozdrowień z zielonej Bydgoszczy – parki, skwery, zieleń uliczna” . Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Od lat razem z mężem Pawłem Piątkowskim kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Oboje współpracują także z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii.
Napisz komentarz
Komentarze