– Niech to miejsce zachwyca ofertą kulturalną nie tylko mieszkańców Kujaw i Pomorza, ale również gości z całej Polski. Życzę, aby ta marszałkowska instytucja kultury nadal rozkwitała i pielęgnowała historię regionu. Pamiętajmy o naszej przeszłości – powiedział w swoim wystąpieniu członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa.
W trakcie uroczystości została odsłonięta tablica informująca o tym, że od 2023 roku zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu na mocy rozporządzenia prezydenta RP został wpisany na prestiżową listę pomników historii.
W części artystycznej jubileuszowego koncertu wystąpili pianista Damian Leśniewski, zespół Magic Tenors z Ukrainy i kwartet smyczkowy Virtuso. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnej społeczności i parlamentarzyści.
Pałac w Lubostroniu jest perłą klasycyzmu. Jego budowa, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, zakończyła się w 1800 roku. W XIX i na początku XX wieku był ważnym i prężnym centrum krzewienia narodowej kultury, sztuki i wartości patriotycznych. Po II wojnie światowej służył m.in. Funduszowi Wczasów Pracowniczych, a od 1977 roku został częścią miejscowego państwowego gospodarstwa rolnego. W 1994 roku ówczesny wojewoda bydgoski utworzył w tym miejscu instytucję kultury, prowadzoną najpierw przez samorząd powiatu żnińskiego, a obecnie przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi przez Pałac Lubostroń są Majówka Jazzowa, konkurs pojazdów konnych i koncerty patriotyczne. W zabytkowych wnętrzach gościli m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Vadim Brodski, Rafał Blechacz, Maja Komorowska i Emilia Krakowska.
Rok w Pałacu Lubostroń
- 74 wydarzenia kulturalne
- 790 artystów
- 15 000 widzów
- 5 000 zwiedzających
Foto: Tomasz Czachorowski
Napisz komentarz
Komentarze