.Nagrody w trzeciej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę o Tematyce Regionalnej przyznano we wtorek 26 listopada w gmachu Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
– Tradycje, zwyczaje i opowieści często umykają wielkim narracjom. Dziękuję za tę inicjatywę, za promowanie dziedzictwa naszych małych ojczyzn – mówił podczas uroczystej gali członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.
Sto lat historii muzeum na kartach książki. „To był zaszczyt, a jednocześnie wyzwanie”
Najważniejszy laur powędrował w ręce Kamila Ściesińskiego, autora książki „100 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1923-2023)”. Zdobywca Grand Prix jest adiunktem w Dziale Historii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (MOB), badaczem dziejów miasta nad Brdą (w szczególności lokalnego muzealnictwa), kuratorem i współkuratorem wystaw oraz współorganizatorem cyklu konferencji naukowych „Bydgostiana”.
– Chciałbym zadedykować otrzymaną nagrodę wszystkim koleżankom i kolegom z muzeum – bez ich wsparcia nie byłoby szansy na zrealizowanie tej publikacji w krótkim czasie. Pisanie książki o dziejach naszej instytucji było dla mnie wielkim wyróżnieniem, a zarazem wyzwaniem. Cieszy mnie to, że mogłem włączyć się w badania historyczne poświęcone kulturze bydgoskiej i regionalnej – powiedział laureat konkursu.
W ocenie jury nagrodzona publikacja to „pełna i kompleksowa monografia bardzo ważnej placówki muzealnej położonej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”. „Książka przybliża początki, rozwój i funkcjonowanie Muzeum Okręgowego Bydgoszczy. W książce wyraźnie zaznaczono wkład kolejnych pokoleń muzealników w rozwój instytucji. Jest to publikacja naukowa oparta o bogaty materiał źródłowy pochodzący z zasobów samego Muzeum oraz z zasobu Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Książka wyróżnia się staranną, oryginalną i wysmakowaną szatą graficzną” – czytamy w uzasadnieniu.
Bydgoscy muzealnicy podkreślają, że nagroda właśnie dla tej książki, opisującej wydarzenia i życiorysy osób związanych z muzeum, to „wspaniałe ukoronowanie obchodzonego w 2023 roku jubileuszu 100-lecia działalności MOB”.
– Grand Prix dla Kamila Ściesińskiego jest wielkim wyróżnieniem dla całej społeczności muzeum. Benedyktyńska cierpliwość oraz pasja, z jaką młody historyk i muzealnik zbierał materiały, prowadził kwerendy, a także gromadził wspomnienia, zaowocowała powstaniem wyjątkowej publikacji dotyczącej stu lat dziejów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i jego znaczenia na kulturalnej mapie naszego województwa oraz kraju. Prace nad książką wsparło grono obecnych i dawnych pracowników MOB. Przygotowywanie naukowych opracowań dotyczących historii naszego miasta i regionu oraz muzealnych zbiorów stanowi jedno z zadań konsekwentnie realizowanych przez muzeum –komentuje Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. I przypomina, że w bieżącym roku muzealne wydawnictwo opublikowało książki dotyczące m.in. Skarbu Bydgoskiego, strat wojennych Muzeum Miejskiego, życia artystycznego w międzywojennej Bydgoszczy, sztuki kurdyjskiej czy konferencji „Bydgostiana”.
Choć zwycięzca mógł być tylko jeden, jury doceniło literacki kunszt większej grupy autorów i autorek. W trakcie wtorkowej gali przyznano jeszcze siedem nagród specjalnych (w kategoriach „Historia”, „Kultura”, „Przyroda i geografia”, „Biografistyka”, „Literatura piękna”, „Turystyka” i „Odkrycie roku”) oraz cztery wyróżnienia.
Organizatorem Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Toruniu i toruński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a partnerem i fundatorem nagrody – samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Napisz komentarz
Komentarze