– W Kujawsko-Pomorskiem udało nam się zbudować tradycję rodzinnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości, jej nieodłącznym elementem są domowe spotkania przy stole i serwowana podczas nich gęsina. Nasza kampania ożywiła obyczaj wspólnego celebrowania rocznicy odzyskania niepodległości, radośnie i z dumą, w otoczeniu rodziny i przyjaciół – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
W niedzielę w gęsinowej kuchni popisowe dania zaprezentowali Marcin Szukaj i Robert Sowa. Popołudnie zwieńczyło wręczenie Złotego Półgęska. W tym roku tytuł i statuetkę odebrała Iwona Wodzyńska z Łochocina w powiecie lipnowskim (Papierówka Łochocin).
Drugiego dnia festiwalu na odwiedzających czekały zakończone degustacją pokazy kulinarne Mirosławy Wilk i Karola Okrasy, a także jarmark z produktami tradycyjnymi i strefa zabaw dla dzieci.
Festiwalowe stoiska odwiedzili marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Kujawsko-Pomorskie jest liderem pod względem pogłowia gęsi – co trzecia hodowana jest w naszym regionie. W ubiegłym roku gęś biała kołudzka została wpisana na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Latami w Zakładzie Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim ulepszano jej genotyp i rasę, która słynie z najlepszego smaku i właściwości odżywczych.
Foto: Mikołaj Kuras.
Napisz komentarz
Komentarze