Na scenie pojawił się najpierw wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, który uhonorował jubilata Medalem Marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Następnie wicewojewoda Piotr Hemmerling przekazał w imieniu Ministra Kultury medal Kulturze Zasłużony „Gloria Artis”. Do życzeń przyłączył się wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, który odczytał list od Rafała Bruskiego i dołączył piękną akwarelę Wyspy Młyńskiej. Dodać warto, że wcześniej Rafał Bruski uhonorował jubilata Medalem Prezydenta Miasta za kształtowanie najlepszego wizerunku muzycznej jazzowej Bydgoszczy
Jak sam wspomina, Józef Eliasz ze swoim zespołem zagrał już ponad 350 koncertów. To nie tylko muzyk-perkusista, ale też dyrygent, producent muzyczny i menedżer. Ale zostać miał... mechanikiem samochodowym.
- Taka była idea mojego ojca - opowiadał Józef Eliasz. Jego ojciec był muzykiem i filharmonikiem. - W tamtych czasach ciężko było utrzymać się z grania. Mechanicy mieli lepiej płatny fach - wyjaśnia muzyk.
Zaczął posłusznie realizować wizję ojca, odnoszącą się do jego przyszłości. - Ukończyłem najpierw szkołę zawodową, a potem technikum samochodowe. Jednak w pewnym momencie miłość do muzyki zwyciężyła - wyjaśnia. Ostatecznie Eliasz ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, zdobył tytuł doktora sztuki muzycznej ze specjalizacją dyrygentura na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a do tego ukończył też Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się 50 lat temu w studenckim klubie Beanus, gdzie Eliasz założył grupę jazzową Bean Jazz. Na renomowanym festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu zdobył nagrodę indywidualną jako perkusista. Od tamtego czasu grał w wielu zespołach jazzowych, stawał też na czele orkiestr.
Wiele lat pływał na wycieczkowym statku, który docierał do wszystkich portów świata, więc miał okazję zwiedzić wiele ciekawych miast.
W roku 1994 postanowił założyć klub w Bydgoszczy, który nazwał Eljazz. Z biegiem czasu to miejsce stało się Centrum Artystycznym Eljazz, w którym można spędzić czas nie tylko przy piwie, ale i posłuchać muzyki na żywo nie tylko jazzowej. Świetnym pomysłem okazały się tegoroczne letnie koncerty na ul. Krętej, mam nadzieję, że niebawem ulica ta zmieni nazwę na Jazzową.
Szczyci się też szczególnie świetnym Eljazz Big Bandem, który założył w 1999 r. Orkiestra ma na koncie bogaty zestaw nagród ze Złotą Tarką na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego na czele. Wystarczy powiedzieć, że grały na przestrzeni lat w orkiestrze takie osobowości estrady jak: Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nagórski, Zbigniew Wrombel, Adam Wendt, Bogdan Ciesielski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała czy Jacek Namysłowski.
Jest to dobry czas na podsumowanie dorobku artystycznego orkiestry spełniającej ważną rolę w rozwoju muzyki Miasta Bydgoszczy. Orkiestra „Eljazz Big Band” nagrała kilka płyt, pierwsza to: „Wspomnienia” z roku 2002 z Lorą Szafran. Kolejna publikacja "In The Rhythm of Chopin", nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, w 2012 otrzymała status "Platynowej Płyty". W roku 2016 Eljazz Big - Band nagrał „Kolędy i Pastorałki” z Anną Serafińską i Januszem Szromem. Rok później Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz wydało płytę poświęconą twórczości Krzysztofa Komedy „After the Catastrophe” , Eljazz Big - Bandowi towarzyszyła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, a partie solowe nagrał m.in.: Mike Stern. W roku 2019 wydana została płyta dvd „Duke Ellington’s Sacred Concert”, na której Big - Bandowi towarzyszył Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją Benedykta Orya, a partie solowe wykonywała Karen Edwards. Kolejna publikacja płytowa z najpiękniejszymi polskimi piosenkami pojawiła się w roku 2020 „Polish Songs” z orkiestrą kameralną, partie wokalne należały do Karen Edwards i Stanley Breckenridge. Ostatnia nagrana płyta „Impressions on Bach” pojawiła się w roku 2022 - Eljazz Big - Bandowi towarzyszyła Orkiestra Capella Bydgostiensis.
Orkiestra wielokrotnie reprezentowała Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko Pomorskie na prestiżowych koncertach i festiwalach w kraju i zagranicą.
Aż dziw, że dotychczas Józek nie doczekał się swojego podpisu w Alei Autografów na ulicy Długiej.
W składzie orkiestry na jubileuszowym koncercie otwarcia Bydgoszcz Jazz Festiwal w Kinoteatrze Adria , który prowadziła Magda Jasińska a przed bydgoską publicznością wystąpili:
Joanna Czajkowska – vocal, Jakub Marszałek – trumpet, Jakub Szynal – trumpet, Waldemar Szymański – trumpet, Marcin Gawdzis – trumpet, Bartłomiej Halicki – trombone, Artur Szatkowski – trombone, Krzysztof Beszczyński – trombone, Jakub Jóźwiak – trombone, Maciej Sikała – saxophone, Szymon Łukowski – saxophone, Alan Balcerowski – saxophone, Adam Kołacki – saxophone, Eugeniusz Posadzy – saxophone, Michał Gozdek – piano, Antoni Olszewski – double bass, Piotr Olszewski – guitar oraz Józef Eliasz – drums
Foto kolor – Tomasz Czachorowski
Foto czarno białe – Kinga Eliasz
Napisz komentarz
Komentarze