Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Mozaika lokalnych społeczności w Bydgoszczy

Zapraszamy na spotkanie z Anną Rembowicz-Dziekciowską oraz dr Iwoną Jastrzębską-Puzowską, które poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk. Bydgoszcz - miasto o niezwykle skomplikowanej historii narodowościowo-społecznej.
Mozaika lokalnych społeczności w Bydgoszczy

Autor: fot.: JK

Wpływ na to miała m.in. budowa Kanału Bydgoskiego w 1773 roku, która zmieniła małą miejscowość w prężnie funkcjonujący ośrodek. U progu XX wieku z mieszczańskiego i niemieckiego „kleine Berlin” Bydgoszcz stała się miastem polskim. W międzywojniu powstało tam wiele istotnych realizacji użyteczności publicznej. Okres powojenny to z kolei rozkwit budownictwa związanego z kulturą i edukacją - m. in. Filharmonii Pomorskiej, Opery Novej oraz obiektów szkół wyższych.

Obecnie jednym z kierunków myślenia o mieście jest zwrócenie Bydgoszczy ku rzece.

Jak wygląda współczesna tożsamość architektoniczna Bydgoszczy, czy ważna jest w niej niemiecka przeszłość i zabudowa historyczna, czy także najnowsze realizacje: Przystań Bydgoszcz lub rewitalizowane Młyny Rothera?

Porozmawiamy o tym podczas ostatniego spotkania z cyklu "Mozaika lokalnych tożsamości". Wstęp wolny.

W spotkaniu udział wezmą:

Anna Rembowicz-Dziekciowska
dr Iwona Jastrzębska-Puzowska

Spotkanie poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk (Program 2 Polskiego Radia).

Kiedy: 24 października 2024, 18:00
Gdzie: Młyny Rothera

Na miejscu będzie możliwość zakupu książki “Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” z 30% rabatem. Płatność tylko gotówką.

Więcej o książce: https://niaiu.pl/.../tozsamosc-100-lat-polskiej.../

Anna Rembowicz-Dziekciowska – architekt, urbanista, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. W latach 1987-1996 była projektantem w biurze projektowym „Miastoprojekt - Bydgoszcz”, w latach 2007-2011 prowadziła własną pracownię projektową. W latach 1997-2003 i od 2011 roku związana z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Bydgoszczy, gdzie kierowała zespołem opracowującym wiele dokumentów planistycznych i studialnych dotyczących polityki przestrzennej miasta, w tym idei wykorzystywania walorów rzeki Brdy i odwracania się miasta ku wodzie oraz opracowań wskazujących kierunki rewitalizacji historycznej tkanki miasta.

Dr Iwona Jastrzębska-Puzowska – bydgoszczanka, historyczka sztuki, wykładowczyni i nauczycielka. Od lat zajmuje się badaniem i popularyzacją wiedzy na temat bydgoskiej architektury i urbanistyki z przełomu XIX i XX wieku oraz z czasów PRL-u, starając się przy tym zgłębić istotę miejscowego genius loci.

Aldona Łaniewska-Wołłk – dziennikarka i publicystka kulturalna. Zawodowo związana z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie m. in. prowadzi audycję o tematyce architektonicznej „Studio projektowe”. Publikuje także w „Rzeczpospolitej - Plus Minus”. Poza architekturą interesuje ją również literatura, szczególnie reportaż literacki.
____
Więcej o cyklu spotkań: https://niaiu.pl/.../mozaika-lokalnych-tozsamosci-spotkania/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama