Na początku września br. Kapituła "Bydgoskich Autografów" zdecydowała, że tegorocznymi laureatami zostaną Stanisław Lejkowski i Jan Wróblewski.
Stanisław Lejkowski to artysta plastyk, architekt wnętrz, projektant mebli. Jego dzieła na stałe wpisały się w krajobraz kulturowy naszego miasta. Dla Bydgoszczy tworzył meble, neony, wnętrza, pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. W swoim dorobku projektowym ma m.in. wnętrza Teatru Kameralnego zaprojektowane wraz z Wacławem Leśniewskim, restaurację Zawiszy, Słowiankę, Kino Orzeł, kawiarnię Cristal, kluby Savoy, Zodiak, czy wnętrza Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Stanu Cywilnego.
Jan Wróblewski to z kolei wybitny pilot, instruktor, dwukrotny szybowcowy mistrz świata w 1965 i 1972 roku. Międzynarodowa Komisja Szybowcowa FAI przyznała mu w 1972 roku najwyższe światowe wyróżnienie szybowcowe - medal Lilienthala. Ustanowił cztery rekordy szybowcowe i jeden międzynarodowy.
Obaj panowie swoje autografy na ulicy Długiej odsłonią w sobotę, 26 października (godz. 12). Także w sobotę na Starym Rynku będzie można obejrzeć wystawę o tegorocznych laureatach. Na płycie rynku pojawią się też szybowce.
Przypomnijmy, że Bydgoskie Autografy to forma wyróżniania osób szczególnie zasłużonych dla Miasta – działających na rzecz jego promocji, będących ambasadorami Bydgoszczy w Polsce i na świecie. Od 2007 roku swój podpis w Alei Autografów na ulicy Długiej pozostawiło kilkadziesiąt osobistości, reprezentujących wiele dziedzin społecznej i zawodowej aktywności. Są wśród nich znani sportowcy, politycy, filmowcy, lekarze, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata kultury m.in. Irena Szewińska, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Adam Sowa, Maciej Figas, Krzysztof Herdzin, Leonard Pietraszak, Tomasz Gollob, bracia Marek i Tomasz Sekielscy, bracia Roman, Czesław, Ryszard i Stanisław Abramczykowie.
Napisz komentarz
Komentarze