Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Album z okazji 250-lecia Kanału Bydgoskiego już w księgarniach

Album „Kanał Bydgoski 250 lat historii” jest najbardziej obszerną publikacją, która została poświęconą kanałowi do tej pory. Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego zgromadził w nim ponad 400 zdjęć i pocztówek, w tym wiele wcześniej niepokazywanych.

Autor: fot.: Materiały prasowe

W albumie wydanym przez Muzeum Kanału Bydgoskiego i Wydawnictwo Pejzaż znalazła się dokumentacja ikonograficzna z kolekcji prywatnych oraz bydgoskich i zagranicznych instytucji. Trzon stanowią pocztówki i zdjęcia, które Tomasz Izajasz gromadził przez ostatnie lata. W książce zamieszczono też wiele nowych, nigdy nie publikowanych materiałów m.in. plany kanału z końca XVIII wieku i początku XIX, które zostały odnalezione przez dr. Radosława Michnę w berlińskich archiwach. 
 

Album przedstawia nie tylko historię Kanału Bydgoskiego, ale także Bydgoskiego Obszaru Wodnego. Kanał wraz z Brdą w nierozerwalny sposób tworzyły węzeł wodny wywierając znaczący wpływ na rolę miasta w regionie, ale również na mieszkańców. W albumie odnajdziemy rozdziały dotyczące m.in. historii drogi wodnej Wisła-Odra, budowli hydrotechnicznych i mostów, ale też kultury i rekreacji nad kanałem i Brdą. 
 

- 250. rocznica budowy Kanału Bydgoskiego jest okazją do upamiętnienia powstania tej ważnej dla rozwoju i tożsamości miasta inwestycji. Gdyby nie ona Bydgoszcz byłaby zupełnie inna. Kanał stał się motorem napędowym dla rozwoju miasta i z tej perspektywy absolutnie zasługuje na szacunek bydgoszczan. Dziś dzięki staraniom wielu społeczników i władz miasta powoli odzyskuje blask – ocenia Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego i autor albumu. 
- W ciągu ostatnich kilkunastu lat wydaliśmy ponad 70 publikacji o Bydgoszczy, w tym kilka o samym kanale. Album „Kanał Bydgoski 250 lat historii” pokazuje jak bardzo w tym czasie zwiększyła się nasza wiedza o tym wspaniałym zabytku hydrotechniki. Wciąż odkrywane są nowe materiały, które warto pokazywać bydgoszczanom – wyjaśnia Ewa Stadnicka z bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż.

Tomasz Izajasz – historyk, nauczyciel, badacz historii Kanału Bydgoskiego. W 2008 roku rozpoczął pracę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy, jednocześnie objął stanowisko kustosza w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Jest organizatorem wydarzeń związanych z regionem oraz wystaw z zakresu historii Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem Kanału Bydgoskiego. Autor wielu artykułów i publikacji popularyzujących dzieje miasta nad Brdą, w tym: „Kanał Bydgoski. 240 lat historii”, „Od Kanału Bydgoskiego do Kanału Finow”, „Pozdrowienia znad starego Kanału Bydgoskiego”. Jest laureatem licznych nagród m.in za swoją pracę na rzecz Bydgoszczy został uhonorowany Medalem Kazimierza Wielkiego.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mgła

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama