Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Dom Liter otwiera się w Bydgoszczy

Centrum Literatury i Pisma Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy rozpoczyna działalność 3 października 2024 roku. Będzie się zajmować wyłącznie – jako jedyna tego typu placówka w Bydgoszczy – promocją literatury, ale także uzupełni bydgoską ofertę turystyczną za sprawą prezentowanych wystaw stałych.

Autor: fot.: Materiały prasowe

W Domu Liter działać będzie stała wystawa maszyn do pisania – to jeden z niezauważonych elementów bydgoskiej tożsamości: to w Bydgoszczy powstawała zarówno pierwsza oryginalnie polska maszyna (projektu Władysława Paciorkiewicza, który w Bydgoszczy w roku 1921 otworzył pierwszą w Polsce fabrykę maszyn do pisania), jak i maszyna do pisania alfabetem Braille’a (konstrukcja mieszkającego w Bydgoszczy niemieckiego nauczyciela szkół dla niewidomych Oskara Pichta).


Oprócz maszyn do pisania odwiedzający obejrzą także: książki eksperymentalne, które zwracają uwagę na materialność pisma; dzieła sztuki, które wykorzystują maszynę do pisania jako swój temat/obiekt; a także przedmioty codziennego użytku, które posługują się ikonografią nawiązującą do maszyn do pisania (bądź jej elementów: czcionek maszynowych, klawiszy itp.).


Miejsce to będzie także ośrodkiem promocji literatury za sprawą organizowanych spotkań autorskich i debat oraz prowadzonej tu działalności wydawniczej. Dom Liter będzie też centrum warsztatowym: przygotowujemy ofertę warsztatów literackich (pisania prozy fabularnej, literatury non-fiction czy przekładu literackiego) dla różnych grup wiekowych i stopni zaawansowania, a także warsztatów dla młodszych, opartych na eksperymentach z fizyczną formą książki.

Dom Liter mieści się przy ul. Podwale 15 w Bydgoszczy.

 

■ 3–5 października 2024, czwartek–sobota, ul. Podwale 15

 

PRZEPISANI, PRZECZYTANI – INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI DOMU LITER

 

***

 

Program:

 

■ 3.10.2024, czwartek, godz. 18.00, ul. Podwale 15

 

UROCZYSTE OTWARCIE

 

W czwartek 3 października, na parterze zabytkowej eklektycznej kamienicy zaprojektowanej w XIX wieku przez spółkę Józefa Święcickiego i Antona Hoffmanna, zainauguruje swoją działalność Dom Liter – Centrum Literatury i Pisma Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Otworzymy tego dnia dwie wystawy stałe: jedną pokazującą ewolucję XX-wiecznych maszyn do pisania oraz drugą – prezentującą szeroki zbiór książek eksperymentalnych i artystycznych.

 

***

 

■ 4.10.2024, piątek, godz. 18.00, ul. Podwale 15

 

„MASZYNY DO PISANIA W EPOCE MASZYN PISZĄCYCH”

 

Wykład Michała Tabaczyńskiego o historii maszyn do pisania u progu ery sztucznej inteligencji.

 

■ 4.10.2024, piątek, godz. 19.00, ul. Podwale 15

 

SPOTKANIE Z JUSTYNĄ SOBOLEWSKĄ WOKÓŁ KSIĄŻKI „JADWIGA. OPOWIEŚĆ O STAŃCZAKOWEJ” + PREZENTACJA BRAILLE’OWSKIEJ MASZYNY DO PISANIA NALEŻĄCEJ DO BOHATERKI KSIĄŻKI

 

„Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej” to opowieść o wychodzeniu z cienia, przedstawiająca niezwykłe życie Jadwigi Stańczakowej – pisarki, dla której nie istniało niemożliwe. Żyła na własnych warunkach. Brawurowo, pod prąd, wbrew wszelkim przeciwnościom. Po swojemu. Żydówka, która wyszła z warszawskiego getta. Reporterka, która straciła wzrok. Widząca innymi zmysłami. Kochająca i toksyczna córka, żona, matka i babcia. Przyjaciółka poetów – Broniewskiego, a później Białoszewskiego. Joginka. Ale przede wszystkim – poetka i pisarka. Kiedy czegoś zapragnęła, nic nie mogło jej powstrzymać. A nade wszystko chciała być artystką, tworzyć. Justyna Sobolewska wczytuje się w autofikcyjną twórczość Stańczakowej i przedziera się przez pełne niespodzianek archiwum pisarki. Odkrywa nie tylko fascynującą postać swojej babki, ale i jej zagmatwaną historię. Tworzy poruszający obraz skomplikowanych więzi rodzinnych i na nowo nawiązuje przerwaną niemal 30 lat wcześniej rozmowę.

 

Justyna Sobolewska – krytyczka, publicystka „Polityki”, autorka m.in. książki „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020), nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, i książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” (wraz z Anną Dziewit-Meller). 

 

Specjalnie na spotkanie w Domu Liter autorka przywiezie i zaprezentuje braille’owską maszynę do pisania, na której tworzyła jej babcia Jadwiga Stańczakowa. 

 

Spotkanie wokół „Jadwigi. Opowieści o Stańczakowej” poprowadzi Emilia Walczak.

 

***

 

■ 5.10.2024, sobota, godz. 17.30, ul. Podwale 15

 

SPOTKANIE Z RADKIEM RAKIEM

 

Radek Rak – pisarz i lekarz weterynarii. Na co dzień zajmuje się byciem mężem i tatą. Lubi razem z żoną przeobrażać gąsienice w motyle. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Powergraph 2019) otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Jerzego Żuławskiego, Nagrodę „Nowej Fantastyki” oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Zafascynowany Schulzem, tworzy własne, bardzo indywidualne światy. 

 

Porozmawiamy pewnie o mitycznie przetworzonym Lublinie z „Pustego nieba” i Krakowie z trylogii „Agla”, której trzeci tom ukaże się w przyszłym roku, o mitach i gnozie, a także o zwierzętach. 

 

Spotkanie poprowadzi Marta Kładź-Kocot.

 

■ 5.10.2024, sobota, godz. 19.30, ul. Podwale 15

 

KONCERT FORMACJI MUZYCZNEJ STOP

 

Zespół o sobie i swoim albumie: „Zafascynowani sobą nawzajem założyliśmy w 2019 roku duet. Podczas występów nawijka Stefana nakręca motoryczne, zaloopowane improwizacje kontrabasowe Tomka. Płyta «Równanie toru» to zapis dwóch sesji w Studio Inżynierska w Warszawie. Utwory są improwizowane i nagrane na setkę. Czasem brudno, czasem surowo. Zawsze skutecznie”. 

 

Zespół wystąpi w składzie: tekst i wokal – Stefan Kornacki (artysta multimedialny, poeta), kontrabas – Tomasz Januchta (kontrabasista Teatru Wielkiego, Opery Narodowej w Warszawie). 

 

Koncert będzie jednym z elementów procesu układania liter pod nową płytę, która ukaże się jeszcze w tym roku. 

 

Sponsorem wydarzenia jest Arkada Invest.

 

***

 

■ Ponadto:

 

JUŻ WKRÓTCE RUSZAJĄ ZAPISY NA WARSZTATY PISARSKIE!

 

Opowiadanie historii to podstawowa ludzka potrzeba. Każdy ma własną opowieść, ale żeby przelać ją na papier, potrzeba bardzo dużo rzeźbienia w słowach. Warsztaty pomogą zrozumieć, jak działają opowieści, a także dlaczego niekiedy coś w nich nie działa. Dostarczą konkretnej, solidnej wiedzy o technikach narracyjnych, operowaniu czasem i przestrzenią w narracji, tworzeniu bohaterów, budowaniu dialogów – oraz pomogą przełożyć tę wiedzę na praktykę. Warsztaty poprowadzi Marta Kładź-Kocot – literaturoznawczyni, pisarka i doświadczona redaktorka. Aktualne informacje na: facebook.com/dom.liter.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama