Program grantowy SOFIA wychodzi naprzeciw potrzebom rynku: wobec postępujących zmian klimatycznych zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii jest już koniecznością. Dlatego firma ONDE już trzeci rok z rzędu wspiera finansowo studentów i młodych naukowców, którzy mają pomysły na zieloną transformację i efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najciekawsze inicjatywy są nagradzane w programie SOFIA. Jego laureaci mogą wykorzystać granty na prace badawcze lub/i wykonanie prototypu swoich pomysłów.
Program grantowy SOFIA realizowany jest cyklicznie z inicjatywy firmy ONDE– lidera polskiego rynku odnawialnych źródeł energii (OZE). Firma specjalizująca się w generalnym wykonawstwie i developmencie farm wiatrowych i fotowoltaicznych aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej, inwestując m.in. w edukację oraz badania w zakresie OZE.
Innowacyjny projekt nagrodzony grantem
Laureatka III edycji programu grantowego SOFIA Maja Grodzka z Politechniki Bydgoskiej chce wspierać upowszechnianie zastosowania wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Autorka projektu „Wykorzystanie ogniw paliwowych w hybrydowych systemach OZE i w
magazynowaniu energii” zapewnia, że ogniwa wodorowe to przyszłość – są bardziej ekologiczne niż inne ogniwa generujące energię. Kryją też w sobie ogromny potencjał i wszystko wskazuje na to, że odegrają kluczową rolę w procesie dekarbonizacji światowej gospodarki. Ogniwa paliwowe są wyjątkowe pod względem różnorodności ich potencjalnych zastosowań, mogą korzystać z szerokiej gamy paliw i surowców oraz dostarczać energię do systemów tak dużych jak elektrownia komunalna i tak małych jak np. laptop.
Szansa dla młodych i myślących przyszłościowo
- Jesteśmy przekonani, że warto dawać szanse młodym innowatorom i angażować ich w realny rozwój technologii związanych z zieloną energią. Każda inicjatywa w obszarze OZE, która wykracza poza ramy programu studiów, może przynieść pomysłodawcom korzyści zawodowe, a społeczeństwu lepsze, ekologiczne jutro – mówi Bogusław Pieczykolan, Dyrektor Działu Rozwoju Projektów własnych OZE w ONDE SA i juror programu grantowego SOFIA. – Proces zmiany dzieje się na naszych oczach, dlatego liczba chętnych do uczestnictwa w naszym programie rośnie z roku na rok – dodaje.
W III edycji można było zgłaszać swoje pomysły w 5 kategoriach, takich jak: nowe rozwiązania w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE, nowoczesne systemy sterowania i nadzoru OZE czy też innowacje w zakresie cyklu życia OZE, a także inne inicjatywy dotyczące energii odnawialnej.
W ramach III edycji programu grantowego SOFIA przyznano trzy granty o wartości 20 tys. zł każdy. Poza dwoma studentkami z Krakowa, trzecią laureatką jest studentka Politechniki Bydgoskiej.
Prowadzony przez ONDE program daje jego uczestnikom i finalistom nie tylko finansowe wsparcie dla realizacji ich projektów, ale także dostęp do szeroko rozumianego biznesu. Otwierają się przed nimi możliwości rozwoju zawodowego, wsparcia mentoringowego, dostępu do branżowych danych itd. To unikalna szansa dla młodych naukowców, którzy chcą swoją karierę zawodową związać z OZE.
W poprzednich dwóch edycjach programu SOFIA granty otrzymało 12 młodych naukowców.
Więcej informacji na stronie: https://ondeflow.pl.
Napisz komentarz
Komentarze