Wybór króla Władysława Jagiełły na patrona tramwaju nie jest przypadkowy. Z inicjatywy Prezydenta Rafała Bruskiego, popartej przez Radę Osiedla Stary Fordon i Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, jeden z tramwajów otrzymał imię monarchy, który 600 lat temu nadał prawa miejskie Fordonowi. Przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim współczesna dzielnica Bydgoszczy, a do 1973 roku osobne miasteczko, otrzymała z rąk króla Władysława Jagiełły w dniu 3 lipca 1424 roku. Wtedy też pierwszy raz użyto nazwy Fordon, który pozostawał samodzielnym miastem do 1 stycznia 1973 roku, kiedy został administracyjnie przyłączony do Bydgoszczy. - Tramwaj, który dzisiaj prezentujemy jest wyjątkowy z uwagi na patrona, króla Władysława Jagiełłę, który 600 lat temu nadał prawa miejskie Fordonowi. Symbolizuje wielokulturowość Fordonu i jego 600 – letnią historię. To już trzeci bydgoski tramwaj, który w wyjątkowy sposób, za pomocą grafik, przypomina o szczególnych wydarzeniach historycznych i postaciach ważnych dla naszego miasta – pierwszy był tramwaj upamiętniający Andrzeja Szwalbego, drugi zaś nawiązuje do 25 – lecia obecności Polski do NATO i 20 – lecia działalności JFTC w Bydgoszczy. To 49 tramwaj niskopodłogowy w zasobach miasta. W przyszłym roku na bydgoskich torach pojawi się kolejnych 26 tramwajów niskopodłogowych - mówił podczas konferencji zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.
Grafiki na tramwaju nawiązują do wyjątkowych, charakterystycznych miejsc Fordonu, m.in. kościoła św. Mikołaja, króla Władysława Jagiełło, mostu fordońskiego, synagogi, herbu Bydgoszczy oraz Fordonu. Na tramwaju znalazły się również daty istotne w historii Fordonu: 1424 rok – założenie miasta, 1973 rok – Fordon zostaje dzielnicą Bydgoszczy, 2024 - rok związany z 600 - leciem nadania praw miejskich. Cała koncepcja opiera się na motywie wody i nawiązuje do rzeki Wisły, tworząc dosłownie i w przenośni, historię który cały czas płynie, zmienia się. W piątek (20.09) tramwaj będzie jeździł na linii nr 11, później rotacyjnie na różnych liniach.
Wizerunek króla Władysława Jagiełły jest widoczny również na frontowej ścianie aresztu w Fordonie. To element wielkiego muralu, który ukazuje dzieje Starego Fordonu – miasta trzech kultur i ciekawej historii.
W ostatnich latach na rewitalizację tej części miasta wydano ponad 60 mln zł. Przebudowany został fordoński Rynek, uliczki nad brzegiem rzeki i powstało nabrzeże, które umożliwia korzystanie z transportu wodnego. Rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie została wyróżniona główną nagrodą w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku”. Przebudowa ul. Promenada i całego nabrzeża Wisły to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. Nad brzegiem Wisły powstał: plac zabaw, skatepark, ścianki wspinaczkowe i alejki spacerowe. W ciągu ulicy Promenada powstał ciąg pieszo-rowerowy. Cały teren jest oświetlony i monitorowany.
Tramwaj Władysława Jagiełły kursuje już ulicami Bydgoszczy
Jak poinformował Urząd Miasta, tramwaj z grafikami m.in. króla Władysława Jagiełły, mostu fordońskiego, synagogi oraz herbami Bydgoszczy i Fordonu przejechał w piątek (20.09) po raz pierwszy ulicami miasta. Grafiki mają upamiętniać tegoroczne obchody 600 - lecia Fordonu.
- 23.09.2024 12:37
- Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze